| TristanTzara a întrebat:

Credeți că va exista un moment în viitor când internetul va fi ceva folosit numai de cetățenii seniori, iar tinerii s-ar preocupa de altceva, considerându-l demodat?

Altfel spus, este internetul doar o modă trecătoare?

6 răspunsuri:
| Cloudless a răspuns:

Asa ceva este imposibil. Se pot schimba interfatele de utilizare, dar internetul in sine reprezinta apogeul de transfer informational.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În nici un caz. Nu există motiv pentru asta. Invers, da, să nu mai poți trăi fără conexiune la Internet.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Internetul a devenit o utilitate, la fel ca si apa curenta, electricitatea, canalizarea, etc. Deja s-a schimbat radical metoda de conexiune, de la modem legat la telefon, la wi-fi, 4G, 5G, etc.
Deci, banuiesc ca va ramane de actualitate internetul, se vor schimba doar metodele de browsing si comunicare.
Seniorii din viitor (adica noi), probabil vor ramane la Windows si Android, ca nu vor tine pasul cu viitoarele dispozitive, cu sistemele lor de operare/interfetele lor diferite de cele cu care am crescut noi.
Tehnologia a si ajuns foarte sus, mai mult de atat ar insemna sa avem holograme in loc de ecrane, ceea ce nu e aplicabil pentru orice dispozitiv de buzunar.
Deja "moda" este sa trecem toata socializarea pe telefon, iar desktop-urile/laptop-urile raman mai mult pentru munca si filme, ori jocuri.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil că internetul ar fi o modă trecătoare dacă planeta asta ar arăta ca un paradis și s-ar produce echipamente de distrat publicul fără ca cetățenii să interacționeze cu acesta. Popularitatea în rândul seniorilor ar însemna ca doar ei să lucreze cu ajutorul acestuia la tehnologiile avansate, pentru că, datorită complexității materialelor, cunoștințele înțelegerii pe depline a lor va fi realizat doar de seniori, după ani multi de studiu.

| Dorotheea21 a răspuns:

Unii deja si'au imaginat asta.
In anul 11.000, in Dune, s'a renuntat la orice insemna calculator, sarcinile lor erau indeplinite de niste oameni cu un creier antrenat pentru asta, deci este posibil orice daca in loc de 2020 spui un an ca 11.000. happy
Poate ca daca redescoperim telepatia, internetul va fi ca telefoanele cu discuri, din filme.

| Teffan a răspuns:

Internetul mai mult creeaza moda laughing

Nu cred.Ce sa se mai inventeze? In cel mai bun caz,internetul se va dezvolta si va ajunge ceva mult mai complex si interesant decat este acum, dar in mod pregresiv, incat sa ne obisnuim cu totii.

Telefoanele noastre, in schimb, poate ca vor ajunge ceva de seniori.Iti dai seama, in 2080, daca mai traim, o bagam pe aia cu:"pe vremea mea etc etc", cu referire la telefoanele de ultima generatie pe care posibil sa nu le intelegem.De la telefoane pana la alte gadgeturi tot mai demente.