| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca viata unui om pe pamant daca ar fi infinita spatiul ar parea si el infinit in ochii omului si drumurile ar parea infinite si lipsite de matematica si totul ar fi mai colorat, mai vesel si mai plin de sentiment si mai minunat in lipsa timpului limita si in lipsa mortii? Inima s-ar deschide spre viata si fericire si s-ar linisti in lipsa mortii?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Bineînțeles ca știind de viata veșnică, este fericit. Nici un om normal nu își dorește sa moara dacă ar trai în condiții paradiziace. Dar, ceea ce e îmbucurător e faptul ca acesta nu e un vis, Dumnezeu va face sa devina realitate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca viata unui om ar fi infinita, niciun drum nu ar mai putea parea infinit, intrucat la un moment dat in infinitatea vietii acelui om s-ar descoperi o metoda de a parcurge distante cu viteza ce tinde la viteza luminii. Si-ar petrece infinitatea vietii calatorind spre "marginea" universului.