| kalymari a întrebat:

Credeti in calatoria sufletului dupa moartea trupeasca, in reincarnare, in Rai sau Iad, in vise, in horoscop, in spiritism, vrajitorie, blesteme, superstitii, noroc sau ghinion, fantome etc? Daca aveti vreo poveste convingatoare va invit sa o impartasiti utilizatorilor TPU!

28 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cred in calatoria sufletului dupa moartea trupului. Unde calatoreste nu stiu. Cu reincarnarea inca nu sunt decisa. In rai si iad nu cred. In vise cred ca sunt fragmente din subconstient, refulate si care rabufnesc si ele cum pot (ba in vise, ba in boli), in horoscop&co nu cred.

| lia a răspuns:

Cred in Rai si Iad, asta ma ajuta sa fac diferenta dintre bine si rau, sa imi fie frica de ceva, care nu poate fi palpabil, si care ar putea dura o vesnicie. Misterele din acest motiv nu trebuie sa fie elucidate, este la atitudinea fiecarei persoane daca accepta sau nu acest lucru.
In ceea ce priveste visele, mama reuseste sa "citeasca" in vise, iar de fiecare data se inampla cum spune ea. La fel si in cafea, cand eram la bacalaureat a reusit sa imi ghiceasca nota. Stiu pare ciudat, dar nu mint, nu am nici un interes. Am fost de foarte multe ori deochiata, am crezut ca mor, cu febra si senzatii de alea gretoase care se finalizau cu mers la baiehee hee Cu fantomele nu am avut ocazia sa vorbesc si nici sa ma intalnesc tongue

lolita
| lolita a răspuns:

Nu cred in nimic din ce ai enumerat tu mai sus, de ce? deoarece nu te poate afecta personal (schimba viata in bine sau rau) o vrajitoare de exemplu, doar zicand niste cuvinte "magice". raiul si iadul sunt si ele "basme" pentru a speria "credinciosii", cu fantomele se intampla acelasi lucru, este doar o afacere profitabila pentru producatorii de filme.

daniela
| daniela a răspuns:

Ceva ceva dupa moarte exista dar nu stiu ce si nici cum. Nimeni nu s-a mai intor de acolo sa ne povesteasca. Nu pot sa cred ca dupa moarte dispari pur si simplu

| Parintele a răspuns:

Nu cred in nimic din ce ai enumerat in cadrul intrebarii postate.Suflet nu exista, nu s-a demonstrat stiintific acest lucru si nimeni serios nu s-a intors din moarte ca sa povesteasca ceva legat de asta.Reincarnarea este o prostie si mai mare decat sufletul. Rai si Iad sunt abureli biblice prin care niste popi marsavi incearca sa domine societatea...si din pacate reusesc...horoscop si altele sunt metode prin care unele persoane ipocrite fac bani pe urma unor oameni care si-au pierdut speranta si nu au putere sa lupte cu viata, si din educatia prosteasca si din intelegerea anapoda a unor invataturi religioase incalcite trag concluzii gresite. Restul este o consecinta la ce am spus mai inainte.

| Parintele a răspuns:

Nobody...anumite fenomene pe care nu le simti cu ochii le simti prin alte simturi. Nu trebuie sa vezi curentul electric ca sa-i simti prezenta, de exemplu. El se manifesta iar efectele sale sunt dovedite stiintific. Sufletul..nimic.

| Parintele a răspuns:

Sa nu confundam sufletul cu constiinta.

| Parintele a răspuns:

Trbuiea sa stii ca si creierul are nevoie de oxigen ca sa functioneze la paramentrii normali. Probabil din lipsa de oxigen ai avut halucinatii ca dovada cand ai urcat sus la aer ti-ai revenit. Puteai sa mori acolo. Deci nu era nici un sunet al iadului.

| Ben. a răspuns:

Nu

| moonY a răspuns:

Cu mere? yuum yuuum

| Mya a răspuns:

Da.Nu mi s-a intamplat mie personal, dar am auzit multe intamplari de la persoane serioase care nu ar fi avut nici un motiv sa inventeze. Dar sunt si persoane carora imaginatia le joaca feste.Singurul lucru pe care l-am vazut si m-a ingrozit, a fost la manastirea dervent, cand un preot a facut cateva "exorcisme", daca am spus bine...

| maryana5 a răspuns:

Cine vrea placinta?hee hee

| MADALINAAAA a răspuns:

Nu cred in horoscop, vrajitorie, blesteme, superstitii, fantome. dar in rest, cred!

| valsulnorilor a răspuns:

Cred in calatoria sufletului dupa moartea trupului, cred in Rai si iad si doar atat.Restul sunt doar inventii.
Atat Raiul si iadul cat si calatoria sufletului dupa moarte sunt mituri in care cred si crestin ortodocsii si catolicii si musulmanii.
In consecinta ceva exista.
o intamplare:
In anul 2008 prin mai am pus la parintii mei la tara un hidrofor in fantana si am facut instalatie sa aiba si ei apa curenta, canalizare, fosa septica, s. a. m. d.
La un moment dat la 3 saptamani m-au sunat sa-mi spuna ca nu mai decupleaza hidroforul.
am mers la tara sa vad ce s-a intamplat.
Precizez ca fantana fusese cu caldare iar cand am pus teava de la hidrofor am renuntat la caldare iar oxigenarea fantanii nu sa mai facut.
pentru cei ce nu cunosc la o fantana de 8 metri adancime oxigenarea se face in felul urmator:Caldarea cand pleaca goala in apa ia aer cu oxigen pe care il decarca deasupra apei si sus vine cu apa, aceasta oxigenare are loc de fiecare data cand scoti apa.
am intrat in fantana pe un cablu si in timp ce coboram vedeam ca din ce in ce respir mai greu.
Am ajuns in apa, am desfacut cu greu sorbul l-am curatat si l-am montat la loc.
La un moment dat am inceput sa aud tot felul de zgomote ciudate ale unor pasari, un vacarm complet. Ore nu era cumva sonorul iadului?
am fost scos la suprafata si incetul cu incetul mi-am revenit.

| andrada005 a răspuns:

Daca nu credeti in fantome chestii...ati auzit de oameni care dupa ce vor muri st strigoi...ati auzit ca trebuie strapunsi acei oameni? si asta are legatura cu moartea... logic ca noi o sa putrezim dar sufletul? sa fim seriosi un om nu moare pursisimplu...si daca nu credeti in rai inseamna ca nimic in dumnezeu nu credeti? pai atunci oamenii cum s-au creat? a iesit unul din ou si i-a nascut pe tozti pe rand? uneori ar trebui sa gandim logic...nu spoon ca toate st adevarate pentru ca in ziua de azi au loc si inselaciuni. dar am fost la o femeie care culmea nu mi-a luat nici bani si mi-a ghicit in cafea...nu stia nimic despre mine dar a stiut tot ce mi se intamplase mie inainte sa vin la ea...eu cred ca putin adevar este in toate...chiar daca noi refuzam sa credem asta... iar in vise.de fiecare data cand visez sarpe a2-a zi aud ca a murit cineva.nu cred ca e doar coincidentza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o persoana moare, atunci inceteaza sa mai existe pe veci, sufletul se disipa iar corpul ramane gol si putrezeste, daca ar exista fantome atunci ar fi tare inghesuite pe pamant, nu crezi?! Nu cred in nimic din ceea ce nu vad, pentru. a crede am nevoie de dovezi lizibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci Cinule. Traiesti, mori si putrezesti. Ce ramine dupa aia? Ramine osu nu? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cinu. drgostea o vezi? dar curentul electric? dar vantul? subconstientul? visul? sa numi spui de efectele lor.ca asa le crede toata lumea. e o prostie cinule ce spui.sa nu mai spui cred doar ce vad.am pretentii de la tine. iar lizibil inseamna citet.vizibil,poate.dar un orb? el cum crede? ca nu a vazut niciodata nimic? din auzite vei spune.pai da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da soarele, il vezi? si lumina lui? chiar si caldura? mai, mai, cum pot fi trei in unu oare? da nu se vad chiar toate.pe unele numai le simtim. unii. unii nu au simtul chiar atat de bun.de aceia le trebuie desenat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce intrebi daca credem? chiar crezi ca o credinta trebuie trambitata peste tot? doar din interes, ca din modestie, smerenie si bun simt nu prea cred.as avea de povestit cate ceva.intamplari personale care maresc simi intaresc credinta.ai fost pe TPU, in ultima vreme.cui crezi ca i-ar folosi? iti spun eu NIMANUI. pe verificate. oamenii in general vor minuni daca se poate personale, si atunci au indoieli.asa ca chiar nu conteaza ce crede fistecare.si daca conteaza, doar la modul personal.sunt chestii legate de suflet.sunt intime. daca eu spun de no god ca nu are suflet? asta o spune chiar el. dar eu spun; no god e un om fara suflet. tu ce intelegi sau marea majoritate? poate nu ceia ce vreau eu sa spun, ci mai rau.noi nu am lamurit daca avem sau nu avem suflet. tu spui ca el calatoreste. e problema sufletului tau.ai bilet numai dus.intors nu mai este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No god. tu stii ca nu ajungem la nici un consens.de ce din cauza a ce credem fiecare.imi place sa cred ca am un suflet. as vrea sa fie mare si bun sa pot cuprinde multa dragoste cu el pentru tot, si pentru toti.si cand spun ca ma doare sufletul, chiar ma doare.fiindca dai cu parul si doare. poti lovi cu vorba ce o auzi si o gandesti dar doare al naibii de tare.si no vezi. dar ii vezi efectul pe parcurs.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No god as vrea sa gaseasca aia de la acceleratorul de particule particula lui Dumnezeu. poate o vedem impreuna. dar banuiesc trebuie sa o inapoieze celui ce-i apartine.si poate vedem la televizor.si nici atunci nu credem. la cate facaturi au si bani invart astia prin televiziuni... dar nu-i bai,. urma alege.sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Nobody, dar vad efectele dragostei, ale vantului uneori cand are particule de praf e vizibil, visul il vad in subconstient, arcul curentului este lizibil ca tot ai pus ac pe el si eu am luat sensurile de "clar, vizibil" am nevoie de dovezi clare, vizibile, eu n-am vazut pui de suflet si nimeni n-a facut-o ca daca cineva ar vedea ori n-ar mai fi in deplina facultate mentala ori ar striga-n gura mare si eu n-am auzit pe nimeni sa se bata cu pumnu-n piept c-ar fi vazut o fantoma. Ce incerci tu acum e ca si cum ai incerca sa ma convingi ca exista "dumnezeu" ceea ce e mai rau ca nu-i vad nici macar efectele "existentei" lui vad doar efectele actiunilor voastre sub scuza existentei sale, scuze, nu vreau sa jihnesc, e doar parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este posibi sa existe, este posibil sa nu existe. Astept demonstratii stiintifice, oferite si acceptate de cercetatori de marca, din diverse domenii. Daca am bafta, poate aflu pana mor. Daca nu, aflu dupa aia big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru numele Bunicii, raspunsul pentru intrebarea ta e :"Branza!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca exista VIATA DUPA MOARTE! Trupul este lacasul sufletului in aceasta lume! Sigur ca viata noastra aici, pe pamant, are un sens: DE CE iubim? DE CE uram? DE CE radem, plangem,... DE CE ne inmultim, etc...totul e cu un scop! Aici pe pamant suntem trecatori, suntem supusi unor teste! Avem ocazia sa hotaram NOI, prin faptele noastre, unde vrem sa traim viata vesnica! Dumnezeu nu ne obliga sa-l iubim! In afara de viata am primit multe alte daruri, unul fiind constiinta sau puterea de-a gandii, de-a alege!

| YIOTIS a răspuns:

NU exista "reincarnare"! Traim & murim o singura data! Multi nu cred in viata dupa viata, vor dovezi, minuni, etc! Faptul ca ne trezim in fiecare d-neata sanatosi, e o minune! Va dau un ex. (personal) minor: Am fumat 17 ani si am baut (sporadic) 15 ani, de multi, f. multi ani am incercat sa "parasesc" aceste vicii. In fiecare duminica spuneam...de maine (luni) nu mai fumez, etc. S-a-ntamplat sa moara tatal meu cu care am fost f. apropiati! M-a cuprins o durere sufleteasca enorma, n-am cuvinte! Am incercat sa-mi umplu timpul cu tot felul ca sa "uit", ntr-un final, am incercat sa ma apropii de D-zeu eu, care pan-atunci abia daca stiam un "Tatal Nostru", la Biserica mergeam extrem de rar! Am in casa PSALTIREA, am cumparat-o in ' 95 cred, am inceput s-o citesc si, pe parcurs ce ajungeam la finalul ei, mi-am dat seama ca nu doresc sa mai fumez, de bere...pur si simplu simteam greata doar cand ma gandeam la ea! Se spune ca TABAGISMUL & ALCOOLISMUL sunt boli! Ei bine, DUMNEZEU si numai EL m-a vindecat! M-am chinuit ani de zile sa scap de acest viciu, pentru. mine asta e o MINUNE DUMNEZEIASCA! Aveti dreptul sa nu credeti dar, adevarat va spun: cel ce crede, se roaga si cere din tot sufletul (umilit) ceva lui D-zeu, va primi! Asadar, DUMNEZEU exista! La fel si Raiul, si iadul! SI VIATA VESNICA! Depinde noi de fiecare, UNDE vrem sa ne-o traim!