| StrongHeart a întrebat:

Credeți in universuri paralele?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred!

| oglindasultanului a răspuns:

Mintea e un univers paralel care il decizi tu, conectat la realitate.

| Dalmore a răspuns:

Da, universul nostru si cel al lui Plato.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tot ce-si poate inchipui mintea umana exista.
Pentru ca existã un infinit de posibilitati. Deci da, desi realitatea si timpul e doar una/unul.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

As spune chiar ca timpul este doar un sistem de referinta inventat de oameni.Dar hei, asta e parerea mea, nu inseamna ca am dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai daca dai la o parte masuratea timpului doar prezentul existã, conform existentialismului noi oamenii ne influentam unii pe altii. Mai mult sau mai putin.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca exista ceva dincolo de timp si spatiu, dincolo de lumea asta fizica, de exemplu cand visezi.Nu cred ca e doar creierul uman care iti da efectele, cred ca e ceva dincolo de ce stim si as vrea sa se faca studii mai multe pe tema asta.
Nu cred ca doar oamenii te influenteaza, cred ca problema e mult mai profunda.
Dar fizic vorbind, in realitatea noastra 3d asa pare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Din cate stiu eu studii s-au facut pe propria piele incã de la inceputurile religiilor. Dar prin metode ce e drept, pericoloase.
Tu te referi dincolo probabil la vreo stare de "nirvana","iluminare";"Dumnezeu"? Ca altfel nu ai cum sa ‘iesi’ lumea 3D.

Dupa parerea mea poti trece de lumea fizica prin vise dar se intampla când decedeaza cineva sau se naste, cam aceleasi efecte sunt in creier in ambele cazuri. Sau privarea de lumina 1-2 saptãmâni, creierul intrând intr-o stare care e doar la nastere. Consumul de DMT, MDMA.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Ma refer in special la Dimetiltriptamină, da.Dar este produs in creierul mamiferelor, nu e doar un drog.Nu spun ca am dreptate neaparat, dar logic sa ne gandim.
Substanta asta e produsa atunci cand te nasti si cand mori.Substanta asta e ceva ce e exact ca atunci cand visezi, numai ca mult mult mai clar.Multi care au luat DMT au spus ca li s-a parut mult mai real ce au vazut acolo,decat tot ce au vazut in lumea asta fizica. Exact ca atunci cand visezi,numai ca visele nu sunt atat de clare,decat daca faci multa meditatie,atunci poti sa atingi starile alea inalte.
Mi se pare foarte interesant ca atunci cand esti in starea aia,nu am experimentat, doar din ce am auzit vorbesc, mai ales ca e foarte greu sa experimentezi DMT, trebuie sa te duci la niste shamani din tari indepartate, atunci cand experimentezi e ca o trecere de la o dimensiune la alta si niciun drog nu o poate replica.MDMA e mai mult o stare de euforie,iubesti pe toata lumea, dar DMT te trimite cu totul in alta dimensiune.
Repet, starile astea le poti atinge si fara substante, prin multa multa meditatie.E un subiect interesant si mi se pare ca trebuie dezbatut, nu zic nici ca stiu eu totul sau ca nu.

| CdeMetal a răspuns:

Eu cred.

| danaieladaniela a răspuns:

Cred si nu cred in acelasi timp.
Acum multi ani, pe vremea cand Einestein inca mai traia, a mai existat inca un cercetator a carui teorii au pus bazele la mai tot ce exista in materie de televiziune, cipuri etc. El a descoperit particula schwarz despre care spunea ceva de genul : Ca nu i se pot identifica proprietati deoarece aceasta particula se schimba conform celui care o priveste.Adica mai pe inteles, particula schwarz este schimbata de perceptia noastra, de creierul nostru.Asta ar putea logic insemna ca orice gand exista, orice idee da nastere la acea idee in lumea materiala chiar daca inca nu sa descoperit. Lucrul asta este cat se poate de real deoarece, inainte de a creea ceva, omul intai isi imagineaza, iar apoi manipuleaza materia in asa fel incat sa arate cu lucrul imaginat de el. Oamenii si-au dorit sa zboare, au reusit; In james bond regizorii si-au imaginat un aparat care iti putea arata locatia ta pe glob (ceea ce la vremea respectiva era o nebunie laughing ), dupa cativa ani insa de la aceasta idee a aparut gps -ul, si ideiile pot continua. Mintea noastra este ca un fel de "Creator" numai ca noi nu stim cum sa il controlam in totalitate.Cred ca odata ce ideea de univers paralel a aparut, acesta exista, numai ca acum va trebui sa dezvoltam modalitate prin care noi vom controla materia pentru a dovedi acest lucru. De fapt deja sunt niste experimente promitatoare care au demonstrat ca gravitatia scapa din universul nostru in alte universuri si se intoarce inapoi; asta explica de ce in teorie gravitatia nu este cea mai puternica (din moment ce magnetul poate atrage obiectul spre el) si totusi gravitatia este cea care pune bazele universului nostru. Sper ca am putut sa ma fac intelesa.

| StrongHeart explică (pentru danaieladaniela):

Interesant,mi se pare chiar ciudat ca multi resping ideea, o idee care ar explica multe si ar raspunde la multe intrebari.