| Hyacinth a întrebat:

Credeti in vindecari miraculoase?!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de context.
Nu cred ca o plaga, amputatie ori cancer generalizat, pot disparea peste noapte.
Nici macar o carie nu dispare singura.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, există si miracole, insă sunt extrem de rare.

| Mosotti a răspuns:

Nu exista asa ceva, bolile ce se vindeca, se vindeca ca oricum in unele cazuri se vindecau, altfel nici o sansa. De exemplu nu ai sa vezi nici un om de pe planeta vindecat de diabet de tip 1, daca s-ar vindeca cineva de asta da, atunci poti zice ca e miraculos.
Sau si diabet de tip 2, spre deosebire de cancer care de multe ori se duce daca e descoperit la timp.

Sau epilepsie, ori orbire in urma glaucomului, degenerescenta maculara, astea nu se vindeca la nimeni.

Deci sa luam boli total incurabile in 100 % din cazuri, nu boli curabile in unele cazuri daca-s descoperite timpuriu, si sa punem ca e miraculos, ca minciuna asta nu ne ajuta.

| CIaudiu a răspuns:

Da, dar doar ca si concept pentru cand pacientului i se dadeau sanse mici de reusita. Nu cred in miracolul dat de un barbos cu superputeri care sta in cer.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

In zilele noastre, nu!