| Dismally a întrebat:

Crezi ca este mai bine sa spui mereu adevarul sau in anumite situatii este preferabil sa minti?

103 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E buna minciuna cand e mevoie de ea altfel daca am zice numa adevar n-ar fi asa bine

| Dismally explică (pentru mgtow):

Uneori da, ar putea fi utila.

| RAY a răspuns:

Bagi de seama ca daca ai spune adevarul ai fi iubit de toata lumea, desigur ca nu, poporul roman nu este inca la nivelul ala de evolutie din punct de vedere moral, mai trebuie cateva multe mii de ani ca sa fie la fel de moral ca popoarele Germanice, asta e adevarul, in toata istoria numa tradari, vicleni

| Dismally explică (pentru RAY):

Eu cred ca oamenii in general nu sunt la acel nivel sa accepte adevarul mereu, de multe ori prefera o minciuna ori se mint singuri happy

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Si asta e un adevar, dar sa nu uitam de moralitatea genetica

| Dismally explică (pentru RAY):

Moralitatea este una si faptul ca nu putem face fata de multe ori la adevarul brutal este alta happy

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Depinde de ceea ce inseamna acel adevar, nu o sa spui cuiva ba ce urat esti sau ce gras esti sau ce prost esti bine pe net da, dar real nu prea ca ne am ucide unu pe altul

| Dismally explică (pentru RAY):

Exact, daca te intreaba cineva "cum arat?" nu ii spui "arati ca dracu" desi asta crezi, stii ca acel lucru ii va face rau persoanei respective happy

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Corect, deci ar fi bine sa fim sinceri, faza e ca nu acceptam adevarul e prea dur asa ca ne suparam daca ne critica cineva, deci poate ne vrea binele

| Dismally explică (pentru RAY):

Poate dar daca iti vrea binele si este si diplomat poti sa il accepti si mai usor happy

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Corect

| RAY a răspuns:

Celcestietot laughing laughing cat rasism pe tine,desi ieri te am laudat azi vad ca ai revenit la normal,nu sunt rasist omule, nu am spus ca toti sunt asa, asta ai spus tu, cat despre razboi desigur ca nu a fost moral si ca nu trebuie uitata istoria, nici Germania nu-mi place a au venit un milion de sirieni, le-a adus tampita de merkel, sunt si sarpe acum laughing laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt deloc rasist, nu este ca si cum tu nu ai atras atentia prin prisma comentariului tau, doar am incercat sa reflect realitatea. Am gresit eu cu ceva? Cand scrii,, poporul roman'' te referi la toti, nu la o anumita parte sau procentaj, ci la intreaga populatie. Compara Romania cu Germania (ex.) daca nu au istoria patata sau cu orice alta tara curata, dar sa nu imi spui mie ca nemtii sunt mai morali ca romanii sau ca au o altfel de istorie a sfintilor, ca nu este frumos si corect in principal.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Nici eu nu inteleg cum a putut un popor civilizat, moral sa faca asa ceva, nu pot nega asta dar numi gasesc explicatie, atunci de ce exista diferente intre popoare? de ce acolo se traieste mai bine?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Datorita a ceea ce au facut stramosii lor, de asta se traieste mai bine, ca au dat in cap si smecherii din astea.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Doar din cauza asta? Noi de ce nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Cam asa ceva. Ca noi de-a lungul istoriei am fost mai pasnici, mai mult ne-am bazat pe defensiva, am fost si intr-o lupta mai aprinsa cu turcii si pe cand noi ne dadeam viata pe campul de lupta, ei aveau timp sa evolueze de durea-n...
Noi am avut de dat si tribut, iar ei...

| Mosotti a răspuns:

Depinde cum te avantajeaza! Daca te avantajeaza sa minti, e bine sa minti, daca nu, e bine sa nu.
Mai ales daca minciuna poate fi descoperita si e mai rau apoi, atunci nu risti.
Minti ca nu exista posibilitatea sa fi descoperit.

| Dismally explică (pentru Mosotti):

Eu aleg adevarul chiar daca ma dezavantajeaza de multe ori, mint doar atunci cand este absolut necesar.

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Daca ma dezavantajeaza nu vad de ce l-as alege?! Doar nu are sens sa-mi fac rau singur, sunt flexibil, ma adaptez la situatie ca sa-mi fie bine.

| Dismally explică (pentru Mosotti):

Pentru ca ma simt mai bine cand spun adevarul happy

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Atunci, aia e, daca placerea care ti-o aduca ca spui adevaru depaseste dezavantajul, e bine.
Io ma simt bine cand imi iese bine mie chestia.

| Dismally explică (pentru Mosotti):

Da, cat timp adevarul nu il va afecta pe cel cu care vorbesc si nu are alte consecinte grave, este mai placut pentru mine.

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Mda, pe mine ma int sa nu ma afecteze chestia pe mine in primul rand.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Datorita principiilor. Uneori mai alegem și ce e corect nu doar ce e în avantajul nostru. Dacă de exemplu ai doi prieteni dar unul minte, vei fii de partea celuilalt dacă te îți cumpăra cadouri? Am dat asa un exemplu...

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

De aia eu sunt flexibil, ca sa-mi fie bine in avantajul meu, insa nu sa fac rau la altul!
Il pastrez pe al doilea de suflet, si de primul ma folosesc, pai ce sa-i fac daca e prost.
Si dupa aia "te-am obligat eu? Sa fi sanatos tati" daca reproseaza la o adica.
Prin 2011 aratam f bine ca faceam sport, voiam sa fac videochat dar am renuntat ca nu ma simteam prea bine, pai de ce nu? Nu trebuia mare lucru de facut.

Deci pana a face rau altora, fac orice pentru mine.

| Celcestietot a răspuns:

Este foarte bine să minți mereu, și mult laughing!

| Dismally explică (pentru Celcestietot):

Serios? Ar trebui sa incerc si ei laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Dismally):

Nu serios laughing! Sa incerci, sa incerce, sa se intample ceva pana la urma laughing

| Dismally explică (pentru Celcestietot):

Te cred doar ca eu nu pot, cat timp nu-ti iese natura nu are rost sa te chinui happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Dismally):

Da, cam asa ceva, faci ce consideri, nimeni nu este perfectwinking big grin

| gemeni6226 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu m-as fi asteptat ca tu sa zici asta tu care ai credinta.

| Celcestietot a răspuns (pentru gemeni6226):

Eh, nu lua în serios, mai am și eu comentarii neserioasehee hee.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da,asa e de cateva ori m-ai surprins cu simtul dezvoltat al umorului.

| Celcestietot a răspuns (pentru gemeni6226):

Da, cine știe ce comentarii mai vin laughing

| Celcestietot a răspuns:

A fost frumos Războiul Mondial în care au fost implicați nemții, nu, RAY? Cică moralitate... laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Celcestietot):

Mișto este că locuiești și în România, printre oameni trădători și vicleni și cauți și femei românce, șarpele aici ești tu laughing. Du-te la popoarele tale, că noi nu suntem buni pentru tine.

| Frank51 a răspuns:

Este obligatoriu sa minti! Altfel nu pupi nimic.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Nu stiu la ce domeniu te referi.

| Frank51 a răspuns (pentru Dismally):

Nu e vorba de domeniu, ci de viata. Este necesar sa minti in viata, minciuna in scop pasnic nu este daunatoare.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Ba este daunatoare, spre exemplu daca cineva m-a mintit, chiar si cu un lucru neinsemnat, increderea mea in persoana respectiva s-a dus...

| Frank51 a răspuns (pentru Dismally):

Ok, hai spune-le prietenilor tai cat de mult urasti mediocritatea lor, spune-le parintilor cat de nemultumita esti de actiunile lor, spune-le profesorilor cat de nervoasa esti pe ei pentru ca nu se straduiesc mai mult, spune-i adevarul iubitei/iubitului despre fostele tale si cat de mult ti-ai batut joc de ele, daca tu vrei sa fi atat de sincer/a tu pierzi.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Nu prea este cazul din fericire happy

| Sofer a răspuns:

Mai merge și o minciuna când e nevoie.

| Dismally explică (pentru Sofer):

Cand este absolut nevoie da, poate fi utila.

| Emma30555 a răspuns:

Uneori trebuie sa fii diplomat, dacă un adevăr ranesște foarte tare mai bine nu îl spui. Dar în marea majoritate a cazurilor e bine sa spui adevărul, asa e moral dar și capeți încrederea celorlalți

| gemeni6226 a răspuns:

Eu sau spun adevarul sau nimic.Se poate si tacea daca vrei sa eviti certuri sau pareri contradictorii.Nu-mi aduc aminte in ultimii 20 de ani sa fi zis altceva decat adevarul.In schimb de tacut am tacut de multe ori.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Eu prefer sa formulez in asa fel incat sa sune bine acel adevar si interlocutorul sa nu se simta jignit happy

| Celcestietot a răspuns (pentru gemeni6226):

Wow, felicitări happy!

| gemeni6226 a răspuns (pentru Celcestietot):

Multumeschappy

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dismally):

Si asta presupune talent, dar sa zicem ca daca am parerea despre o colega ca e foarte proasta nu e nevoie neaparat sa i-o spun pe fata prefer sa-mi pastrez parerea pentru mine si sa ma bucur ca Dzeu mie mi-a dat mai multa si prin urmare ma descurc mai bine ca ea.Sau daca in trecut am considerat ca o prietena este de vina pentru ca nu traieste in casnicia visata nu i-am zis in fata ce cred am pastrat sub tacere dar am intrebat-o de ce mai suporta atunci si nu divorteaza.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Daca nu te intreaba ce parere ai despre ea nu ii spui, daca te intreaba ocolesti raspunsul happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dismally):

Pai niciodata nu sunt intrebata, dar daca as fi as intreba-o daca vrea sa auda adevarul fara sa se supere ca daca se supara mai bine nu spun nimic.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Oamenii iti vor cere mereu adevarul dar de cele mai multe ori nu fac fata la el cand este unul dur...

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dismally):

Scuze cred ca am mai multi ani decat tine am 58 si nimeni pana acum nu a vrut sa stie cu adevarat cum gindesc despre.Slabe sanse ca de acum incolo.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dismally):

In schimb stiu in mod sigur ca de cand sunt vaduva nentrebata am pus la punct foarte multi barbati care credeau ca se pot juca cum mine si le-am spus verde in fata ce gindesc pe urma i-am pus pe ignor.Crezi ca degeaba, ca barbatii nu invata doar vineaza? Nu am noroc la asta am noroc la alta? Poate.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Daca intrebi pe cineva: ce preferi, adevarul sau sa te mint frumos? Cred ca majoritatea vor alege adevarul desi in realitate nu ii vor face fata. Lasa ca nu toti barbatii sunt "vanatori" happy O parte din ei da, dar nu toti.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dismally):

In mod sigur dar eu stiu sa fac diferenta.o zi frumoasa.

| Celcestietot a răspuns (pentru gemeni6226):

Cu plăcere (:

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

E foarte bine ca stii, o zi frumoasa si tie happy

| Apokales a răspuns:

Este preferabil sa minti in anumite situatii, depinde de situatie si de ceea ce trebuie sa faci. Ideal ar fi sa spui mereu adevarul, dar in practica lucrurile stau altfel.

| Dismally explică (pentru Apokales):

Da, idealul ramane doar un ideal happy

| StrongHeart a răspuns:

De cate ori am fost luat de gasca sau mi s-au inchis usi ca am fost sincer, m-am gandit ca exista situatii in care e chiar esential sa minti, dar ca o regula generala nu este bine sa minti ca poti sa devi o persoana de care nici tie nu o sa iti placa.

| Dismally explică (pentru StrongHeart):

Sau e bine sa minti doar cand este absolut necesar pentru a deveni persoana care isi permite sa spuna mereu adevarul happy

| Theo94 a răspuns:

In anumite situatii e bine sa minti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori ieşi mult mai câştigat dacă minţi în loc să spui direct adevărul şi să te complici fără rost.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

De castigat clar, dar pe urma cine isi doreste sa vorbeasca cu cineva stiind ca va fi mintit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Păi de ce să ştie?

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Mai devreme sau mai tarziu e posibil sa afle.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărul. Pentru că adevărul te face liber.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Adevarul te poate si ucide in unele cazuri happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Da, dar mori un om liber. happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Daca viata mea ar depinde de asta cred ca as alege sa mint happy Bine, exista si exceptii, depinde care este intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"N-ai timp frate de excese de sinceritate." -Guess Who

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Ba timp s-ar gasi, problema este de vointa happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E prea general ce zice domnul Guess, depinde de interes, depinde ce iti aduce in anume situatie daca spui sau nu adevarul.
Daca am gasit 400000 de euro intr-o greanta undeva si as fi intrebat "ai fost pe acolo, ai vazut geanta?", logic ca o sa zic ca nu.
Ca oricum aia vin de la un smecher, si cum are atata mai are inca de 10 ori pe atat, deci nu e mare lucru, dar pe mine ma ajuta banii aia mult, ca daca n-ai, nu iti da nimeni, asa ca de ce sa ma doara pe mine de altul. E doar un exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dismally este un user destept si inteligent. Am spus adevarul sau am mintit?

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Depinde cu cine ma compari big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Te compar, cu, cu, cu Raluca Turcan.hee hee

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Nu o cunosc personal, nu ma pronunt happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Minți! Ești Pnl-ist, miroși a mici. straight face

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

M-ai prins, am mancat doar ca a trebuit sa mi-i cumpar singur, nici pomana electorala nu mai este ce a fost... laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Dar cu banii partidului bănuiesc, care provin tot don buzunarul tău.
Așa circulă economia, ar spune Raluca, Rareș la fel. happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Din pacate nu, eu am facut solicitari la toate partidele din Romania si nimic... nici un mic, nici o bere, mor subnutrit in baza lor sad Cred ca o sa ma votez pe mine la urmatoarele alegeri daca eu mi-am dat micii big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Candidează, nu ai văzut la președinție, a candidat cine a vrut, zici c-au fost alegeri la administrația unui bloc.
România, țara tuturor posibilităților.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In multe situații e preferabil sa minti.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Preferabil poate, mai bine, nu stiu... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa spui adevarul dar cine nu mine? Este vreun sfant pe aici?

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa fie, macar unul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai să nu o luăm creștinește.
- Ia gândește-te, știind că dacă spui numai adevărul faptele rușinoase vor ieși la un moment dat la iveală așa că vei face numai ce este corect și onorabil.
- În schimb, dacă știi că minți atunci crezi că poți face ce vrei atât timp cât poți ascunde faptele rușinoase și ilegale. Eu nu aș respecta un astfel de om, tu?
Alege de care categorie vrei să faci parte.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Sa presupunem ca esti crestin, in antichitate, esti capturat si urmeaza sa fii torturat si ucis daca vei spune ca esti crestin si nu pagan cand vei fi intrebat. Ce ar trebui sa faci? Sa spui adevarul si sa mori sau sa minti si sa supravietuesti? Oare prostia nu este un pacat la fel mare ca si minciuna si daca aceasta iti poate salva viata mai poate fi considerata un pacat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Din câte știu eu Isus Însuși a fost omorât, Ioan a fost omorât și din apostoli.
Dacă mai ai ceva de spus(pare că ești împotriva credinței mântuirii), spune-o în mesaje(privat), nu la întrebarea omului ca să nu-i apară notificări inutile.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Si dupa ce scrie in biblie, insusi Isus si-a pierdut credinta in timp ce era crucificat... Nu sunt impotriva crestinismului, mi-e indiferent atata timp cat nu incearca sa imi arate cum ca ar fi detinatorii adevarului suprem, cum toti ceilalti gresesc doar ei au dreptate, toti sunt rai si mincinosi doar ei sunt buni si onesti happy Eu eram omul cu intrebarea deci nu-i problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

"insusi Isus si-a pierdut credinta in timp ce era crucificat" hai că pe asta n-am mai auzit-o.
Nu spune lucruri ciudate din necunoaștere. Isus se ruga chiar și de pe cruce ca Tatăl să-i ierte. Nu și-a pierdut credința, că El pentru izbăvire a venit. Pe cruce El a absorbit păcatele lumii(s-a dat pe Sine jertfă) iar Dumnezeu l-a părăsit ca pe cineva care are păcat, din cauza aceasta a fost El atât de stresat încât transpira cu sânge pentru că urma să fie despărțit de Tatăl pentru o vreme.

Referitor la oamenii care cred că au ei adevărul și că ceilalți nu... ei bine Biblia scrie despre Adevăr, iar Adevărul este Isus Hristos.

Isus nu te va răsplăti pentru că ai stat în credința altora, iar Dumnezeu te va Judeca pentru asta.
Trebuie să cercetezi tu pentru tine folosindu-ți propria rațiune pentru că vei ajunge în fața Lor singur, nu cu Einstein nici cu Ioan.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Ratiunea mea imi spune ca: "Eli, Eli, Lama Sabachthani" tradus "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce m-ai parasit?" suna a pierderea credintei in Dumnezeu de catre insusi Isus. Interpretarea pe care o vad unii - cum ar fi si cea spusa de tine mie mi se pare penibila. Dar poti sa crezi ce vrei, ma bucur ca ai gasit adevarul suprem intr-o carte in care Dumnezeu afirma ca insectele au 4 picioare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aleg sa stau deoparte decat sa mint, dar uneori nu stiu cand trebuie sa raman in afara cutiei. Spun adevarul, cum il percep din punctu meu de vedere, asta e altceva, nu e minciuna mea cand altii interpreteaza altfel scenariul din directia in care se afla ei.
Stiu ca sunt persoane care se baga sa minta ca sa atraga atentia spre castiguri personale, aceia sunt in droguri ca sa suporte senzatia, eu nu pot...

| troleibuz a răspuns:

Nu sa minti neaparat. Dar sa taci e bine uneori. Nu toate lucrurile merita o reactie din partea ta.

| Dismally explică (pentru troleibuz):

Da, corect dar si tacerea e un raspuns de multe ori asa ca ori taci ori ii spui direct probabil va avea aceeasi reactie happy

| troleibuz a răspuns (pentru Dismally):

Daca starneste aceeasi reactie nu are rost sa-ti consumi energia.

| Dismally explică (pentru troleibuz):

Nu este un consum prea mare de energie sa ii spui si poti sa i-o spui si intr-un mod frumos happy

| troleibuz a răspuns (pentru Dismally):

Unele adevaruri se intind pe 5 pagini. Contextul e important

| Dismally explică (pentru troleibuz):

Atunci ii faci un rezumat big grin