| Puffy_1082 a întrebat:

Cu cat este egala diagonala intr-un patrat? Dar intr-un cub?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Diagonala intr-un patrat este: d = latura patratului inmultita cu radical din 2. Diagonala intr-un cub este: d = latura patratului inmultita cu radical din 3.

3 răspunsuri:
| Anek a răspuns:

D = l√3 – diagonala cub D2 = L2+l2+h2 – diagonala paralelipiped. d = l√2 – diagonala bazei d = √L2+l2 – diagonala bazei DIAGONALA IN CUB CARE O VREI?

| daniopt a răspuns:

Latura radical din doi

| Dorin_Dorinel_1997 a răspuns:

La patrat : latura inmulita cu radical din 2 si la cub: latura inmultita cu radical din 3