| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce as putea sa mă apăr daca se pun mai mulți pe mine? Acum o oră am fost sa îmi iau ceva de la magazin și o namila de moldovean tine telul in sus da se vedea că e către mine, m-am întors cu spatele, eram la casa sa plătesc și deodată mă întorc și văd unu de aproape 2 metri că ținea în sus telul către mine. De ce ar face așa într-un magazin? Eu cred că o vrut să îmi facă poza, nu se aștepta să mă întorc, din păcate nu l-am văzut la fata și acum mă gândesc ce sa fac, cum sa mă apăr? Se vedea că tipul era pus de cineva. Cred că știu și cine da nu am dovada că mi-ar fi făcut poza mie da totuși e ciudat sa ridici telul într-un magazin și să faci poze, se vedea pe el că e un moldovean bătăuș, cocalar, infect.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Spray cu piper
lectii de auto-aparare
crestere masa musculara si rezistenta la alergat
invata si obtine permis pentru o arma neletala pentru auto-aparare. happy

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Am văzut pe olx de alea cu aer comprimat la alea nu îți trebuie permis as putea rani pe cineva cu un astfel de pistol?

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Rezistenta la alergat, bwhahaha, asta e tare de tot.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Https://www.olx.ro/......ccGTl.html
Ce spui de asta? Pot rani pe cineva cu un astfel de pistol? Daca ii trag in cap ce se întâmplă?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde unde nimeresti.
Cu acele pistoale este recomandat sa tragi in zona pieptului (cel putin asa zic eu) pentru a nu rani grav persoana respectiva. Imagineaza-ti cum ar fi sa-i ajunga o bila de aia in ochi, lucru pe care sunt sigur ca nu-l vrei.
Conteaza ce poarta si cum este cel care te ataca. Daca este o minge de 90 de kg si fiind iarna, poarte o geaca groasa, abia daca simte biluta aia care vine spre el.

In rest, sa stii ca daca primesti o bila de aia in piept, doare destul de rau.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Hahaha mie nu prea îmi place să fug laughing

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pentru posesia unor astfel de arme neletale in spatii publice sau in incinte private poti face cativa ani de puscarie. Nu mai zic pentru amenintare sau uz de arma. Spray cu piper este cel bun.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, ai mare grija cum scoti si-l folosesti, deoarece daca cel care vine spre tine ti-l ia din mana, are tot dretul sa-l foloseasca imotriva ta.

Spray-ul il poti ascunde si in maneca, tinand degetul pe tragaci, poti sa-l scoti si sa-l folosesti usor. Cu pistolul e cam greu. Trebuie sa fii mereu precaut.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Da așa ziceam și eu am unul bun daca vor fi mai mulți e nasol că nu am experienta nu am folosit așa ceva dacă bate vântul tare s-ar putea sa vina spre mine daca prind o vreme de aia nașpa

| Nemessys a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu cred ca este el atat de prost incat sa foloseasca acele arme si in OFENSIVA. Atat timp cat o face in defensiva, pentru a se apara in cazul in care cineva incearca sa-l atace, el nu o sa aiba nicio problema cu legea.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Nemessys):

Unde ai citit tu asa ceva? In legile americane? Vezi ca la noi in Romania nu exista termenul de ''auto-aparare''. Si o palma daca o dai pentru ca ti-a dat un pumn sunteti buni de platit amenzi amandoi. Asa functioneaza la noi.

| Nemessys a răspuns (pentru siriusblack98):

Daca o femeie este violata si ca sa scape ii da un pumn la agresor, politistii o s-o intrebe pe femeie de ce i-a dat acel pumn si o s-o sanctioneze? Asa. dupa logica ta.

M-am documentat. Si iti poti lua arma neletala (nu cele cu airsoft) pentru autoaparare

https://lege5.ro/......e-295-2004

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

La picioare se trage, sau brate, undeva unde să nu ii fie letal..depinde si de arma acum. Cel mai bine sa fugi dacă sunt mai mulți

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ii tragi in cap cu ala, mananci si omor si ramai si fara pistol. Maxim poti sa-i nenorocesti vreun ochi, daca nu apuca sa te omoare in batute chiar si cu un ochi asa, se numeste vatamare corporala si intra la parnaie, procese, chestii. Ca daca tragi in ochi ala te desfigureaza, nu mai are nimic de pierdut.
Ala e pentru tras la tinta cu bile de plastic. Trage tare, dar nu pui jos un bataus in mod normal.

Am si eu din asta cu butoias si teava lunga ca sa bata ca lumea precis, cu butelii de CO2. Trag in sticle de 0, 5 de la un 6-7-10 m, pun serie de 6.

| Mosotti a răspuns (pentru Nemessys):

Sa nu traga cu airsoftu..ca e de rau, ala nu pateste nimic daca nu pica din greseala la ochi, iti dai seama ce face dupa aia. Isi face cadou un pistol si pe faptas il cam cotonogeste serios.

| anonim_4396 explică (pentru Andrei200202):

Așa e dar am probleme cu spatele laughing cad naibii jos rămân paralizat mai mă punctează și cocalarii laughing am bătut odată 3 deodată da nu erau bătăuși tipu ăla avea aproape 2 metri da nu se știe poate dintr-o bucata cade jos laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Oricum afla unde stau și tot mi o iau daca scot pistolul nu e o idee buna laughing
Totuși e ciudat într-un magazin să ții telul in sus că și cum ai face selfie și telu era către mine oricum cat era de mare nu îmi era teama de el mă băteam cu el am bătut 3 deodată odată da când vin mai mulți că ăla de 2 metri e grav laughing
Tâmpit nu era să își facă selfie in magazin sau sa pozeze ceva produse se vedea după el că e moldovean obosit daca îi dădeam una in barbă îl lasam lat cat era de mare

| siriusblack98 a răspuns (pentru Nemessys):

Mane,nu o da cu mine in scenarii inventate de tine ca sa dovedesti un punct vedere total pe langa realitatea din tara noastra. Nu este ''logica mea'' este pur si simplu legea din Romania. Da, pentru simplul fapt ca ai vatamat o persoana chiar si cu scuza de ''auto-aparare'' aici poti fi sanctionat conform legii. La noi nu exista ''auto-aparare'' nicaieri in constitutie. Nu am zis nicaieri omule ca nu iti poti lua arma neletala.Este pur si simplu interzis sa folosesti sau sa ai asupra ta asa ceva in spatii publice sau centre comerciale, scoli, etc. Esti dezinformat si total pe langa subiect iar pe langa asta mai esti si tare-n gura. Cu mine pana nu vii informat si cu temele facute n-ai dialog!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, eu am zis teoretic, ca omu a fost okey, si eu mai pozez gagici...asa ca mai fac si eu din astea. Sa eviti mereu cat poti violenta, zic la general, nu este buna deloc, doar in caz de forta majora se foloseste, e ultima solutie de rezolvare a unei probleme, mai bine fugi in caz de ceva, vorbesti frumos.
Ca daca faci ceva e una, daca faci fuga sau vb buna, se diminueaza consecintele sa vina aia dupa tine sa nu mai scapi, plus ca poti da si intri la parnaie, cade ala, moare si ai pus-o.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

... o vizita-doua la psiholog, in cazul lui.

| Nemessys a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In cazul cui?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Cintaretul 92.

59 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O poză a spatelui tău la ce i-ar folosi?

| Mosotti a răspuns:

Nu ti-a facut nimic, deci nu e problema, eu de ex m-am dus la un dentist mai in varsta si mi-a zis "poti sa-ti fac o poza?", am zis "sigur", si mi-a facut, de ce mi-a facut nu stiu, ca m-am interesat la altii nu a facut.
I-a mai facut si mamei mele.

Degeaba era bataus daca nu s-a luat de tine, eu am dat de cativa din astia in cartier si nu aveau nimic cu mine, chiar le dadeam salut, si raspundeau, se bateau intre ei, nu pe altii, adica intre ei anturajele. Asta cand aveam vreo 20-25 ani, ca acum s-au maturizat, au fam, copii, nu mai au treaba.

Insa pentru orice eventualitate sa ai la tine un spray cu piper, si sa faci exercitii acasa sa-l scoti repede de la pantaloni in caz de urgenta, dai in ochi si chemi politia sau fugi, daca se ia de tine intai, nu aiurea, nu ai voie sa-l folosesti in spatii inchise, magazin, tramvai, scoala, autobuz, spital, institutii, dar acolo nu se intampla.

| minrest a răspuns:

Spui ca l-ai surprins cand incerca sa iti faca o poza din spate, in magazin. CE rau iti pote face cineva cu o astfel de poza?

| Dismally a răspuns:

Si cam dupa ce ai dedus tu ca era moldovean?

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

După cum era îmbrăcat și din intuiție și rromii la fel ii recunosc după mutra chiar daca își blonzi am o intuiție foarte buna foarte rar greșesc și de obicei cu moldovenii sau rromii mă cert sau am probleme toți prietenii pe care i-am avut erau Moldoveni imediat ii recunosc și nu îmi plac deloc

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Care sunt corcituri că nu sunt toți moldovenii la fel chiar daca urăsc nația asta nu pot sa generalizez sunt și oameni de doamne ajuta printre ei

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti bun in cazul acesta, eu stau multi ani printre moldoveni dar nu am observat pana acum un stil vestimentar specific sau niste trasaturi comune big grin

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Ăștia de aici au niste felii de și curul lui mojojojo arata mai bine laughing

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi dau seama, prin zona ta toti oamenii sunt frumosi, destepti, civilizati, pacat ca mai vine cate un moldovean si va strica Feng shui-ul laughing

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

E plin de ei asta e problema daca era unul era ok. Acum cum am mai zis nu se toți la fel

| Nemessys a răspuns:

@siriusblack98 Apoi ma scuzati. Vorbesc cumva cu un adult de 40 de ani care a studiat dreptul sau este politist si cunoaste legea atat de bine?

,, mane", stiu si eu ca nu ai voie cu astfel de arme in spatii publice, dar in situatii extreme, in aer liber, da. Stiu ca nu ai voie nici macar sa DETII, astfel de arme, nu mai zic de folosire.

Legea din Romania iti permite sa-ti cumperi arme de foc neletale pentru legitita aparare(nu ma refer la alea airsoft). Daca autoapararea nu exista in Romania, atunci de ce eu, ca simplu cetatean, care nu am nici cea mai mica treaba cu politia, armata sau jandarmeria, am posibilitatea de a-mi cumpara o arma fix pentru motivul enumerat de mine mai sus? Evident. cu permis, ca sa fie totul legal.

Cand vine vorba de autoaparare, da, legea nu este fixa si nici trecuta in totalitate pe hartie, dar conteaza de la caz la caz. Politistii investigheaza cazul si daca se dovedeste ca apararea a fost direct proportionala cu atacul, atunci cel atacat scapa fara sa i sa aiba probleme cu politia. Conteaza si motivul pentru care a inceput ala sa atace.

Daca tot esti atat de,, informat" si imi arunci vorbe grele cu aere de superioritate, sa stii ca astept un sursa ta de informatie pentru lege, care aparent nu exista sau nu este actualizata laughing.

Mersi de ignore ofticatule rolling on the floor). Incep sa inteleg ca nu ai voie sa te contrazici cu oamenii de aici rolling on the floor.

| StrongHeart a răspuns:

Cu bratele libere, invata sa te lupti.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Nu-i problema de război Man

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaseste gladiatorul din tine laughing

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Am scăpat cat de cat de anxietate și sunt ready sper că vor fi și ei că de nu reanimarea ii va aștepta da nu e ceva sigur nu am o dovadă 100% că acel tip îmi făcea mie poze daca era avea 2 metri se lua singur de mine sunt sigur că din 2 bucăți îl băgăm la 2 metri sub pământ degeaba e mare daca e prost dar eu am multe kg in plus și asta îngreunează situația că mă mișc cam slow laughing

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca toate planurile esueaza,poti oricand sa te prefaci ca esti un calugar shaolin expert in arte martiale,conteaza cel mai mult tinuta, ca sa bagi frica in ei, poarta mereu gluga pe cap si rosteste incantatii in latina, nimeni nu o sa te incerce, o sa creada ca esti scapat de la nebuni.La mine a functionat mereu!

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Wtf laughing) vb serios? Ahaha înseamnă că ai avut inamici de temut de ai recurs la așa ceva laughing

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Ai ceva harneala in tine laughing)

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,m-am nascut in secolul gresit laughing Trebuia sa fac parte din cavalerii templieri
Glumesc, normal, sau poate nu? Poate chiar sunt un vrajitor mason level 33 asasin al Vaticanului

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Eu zic că tu ești el separatio anonnymus cel ce are puteri egale cu Dumnezeu laughing

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai glumim si noi, ca decat sa stam suparati pe viata facem haz de necaz, no?

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Da așa e happy da aia cu gluma șaolin e mortala laughing)
Nu știu cum un om că tine o intrat în depresie ai o imaginație bogată da e cam grav daca așa încerci să fi ok e un copyng mechanism tu poți mult mai mult sper sa fi ok happy da am o presimțire că o iei pe arătura nu știu sper să mă înșel știu ce e depresia indiferent cine naibii și fi te face praf nu tine cont de statut

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi,multi oameni inteligenti sau descurcareti intra in depresii si exista multi factori si motive care sa te aduca in starea aia.
Nu o iau pe aratura,man laughing stai linistit,incerc sa imi gasesc echilibrul.
Asa e,depresia e o boala grea,dar aproape orice boala are si leac,cine vrea,poate sa o depaseasca,eu stiu ca pot sa o depasesc,sper ca si altii care sunt prinsi intr-un moment al vietii sa treaca peste orice situatie trebuie sa treaca sa ajunga unde vor sa ajunga ca viata e mult mai mult decat ce pare sa fie,dar nu vedem,de multe ori suntem orbi si trece viata pe langa noi,cand nu te simti bine,nu mai conteaza nimic altceva,dar na,ma lupt cu ea zi de zi refuz sa cred ca sunt un depresiv de multe ori si incerc sa fiu cum eram inainte de asta, sa fiu eu autentic, natural, fara sa ma feresc, dar e greu ca traim intr-o lume foarte superficiala, e greu sa te adaptezi.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Ești băiat deștept sunt sigur că vei scăpa de ea big grin
Daca nu e cronica vei scăpa de ea daca vei avea ambiție chiar daca e greu să ai ambiție când ai depresie trebuie sa te aduni când depresia va trece vei simți sa faci totul natural nu mecanic îți doresc numai bine

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

E cel mai greu cand esti cu moralul la pamant sa te aduni si sa faci ce trebuie, nu ce iti doresti, dar e singura scapare din depresie.
Frumoase cuvinte, iti doresc succes si tie in ce-ti propui.

| Bruno92 a răspuns:

Am pățit și eu faze de astea trebuia să îl urmăreștiwinking

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Era un proxenet

| anonim_4396 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Sugi poola

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nop

| anonim_4396 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Hai că știu că îți place primato

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care e problema

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru anonim_4396):

*imbecilule

| anonim_4396 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

laughing))) ce mă înjură fata de c.u.r de babuin

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu stii cum arat

| anonim_4396 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Că o primata regulata

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ma pupi

| MasuDinamo29 a răspuns:

Nu mai minti