| zxcad000 a întrebat:

Cu ce se deosebeste conectiunea unui motor electric monofazat de trifazat?

1 răspuns:
| Hammurabi a răspuns:

Monofazat - tensiune de alimentare 220v
trifazat - tensiune de alimentare 380v
poate fi sincron sau asincron
Majoritatea motoarelor nu permit pornirea prin conectare directa la retea si necesita metode speciale de pornire care urmaresc reducerea socului de curent, con­comitent cu obtinerea unor parametrii energetici cat mai buni.
Una din metodele cele mai folosite de pornire a motoarelor asincrone cu ro­tor in scurt circuit este pornirea stea–triunghi.
La pronirea stea–triunghi dato­ri­ta alimentarii initial a motorului cu tensiunea de faza, curentul de pornire (dar si mo­mentul de pornire) sunt de trei ori mai mici decat in cazul conectarii directe la retea, la tensiunea de linie. Aceasta metoda de pornire se poate aplica mo­toarelor cu porniri usoare (cu sarcina redusa sau cu cuplaje). Motarele asincrone cu rotor in scurtcircuit care folosesc pornirea stea–triunghi trebuie sa aiba tensi­u­nea nominala egala cu tensiunea de linie a retelei si sa aiba acces la ambele capete ale bobinelor statorice (sase borne statorice pe cutia de borne).