| TamplaruAnisoara a întrebat:

Cui ii aparține afirmația:
"... când va face plopul mere si răchită micșunele"?
In ce context a fost spusa, la ce făcea referire?
Daca s-a înșelat cel care a făcut aceasta afirmație?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe acelasi principiu cu vorba cand o zbura porcul, aceste vorbe din popor se folosesc fata de un eveniment care este imposibil de realizat.
un ex. ai sa iei tu 10 in teza la mate cand o zbura porcul.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Simpatic):

Din fericire eu am luat numai 10 la toate tezele la matematica din clasele 5-12.

| TamplaruAnisoara explică (pentru TamplaruAnisoara):

Luni, 18 nov am auzit la radio o secventa din cuvântarea tovarășului Nicolae Ceaușescu in care afirma ca in Romania capitalismul a fost eradicat pentru totdeauna si ca niciodată in Romania nu se va mai ajunge la capitalism decât atunci "când va face plopul mere si răchită micșunele". S-a înșelat amarnic bietul "tovarăș". Oare el știa aria cercului?

| Simpatic a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Era viu sau mort cand afirma asta caci si asta conteaza happy

| TamplaruAnisoara explică (pentru Simpatic):

18 nov 2019 la emisiunea "istorica" de la Radio Romania Actualități a fost redat o parte din Cuvântarea lui Ceaușescu despre epoca de aur a socialismului in care a afirmat ceea ce am postat mai sus. Era convins ca niciodată nu se va mai intoarce Romania la capitalism.Si el era un analfabet funcțional si se credea de neanlocuit.

| Simpatic a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Am inteles din prima, doar am fost ironic
bine bine analfabet si cum era el
dar acum voua vi se pare ca lucrurile sunt mult mai bine? e corecta si dezvoltata tara asta? atunci de ce blamam comunistii cand noi traim in democratia asta infecta a lui santa klaus iohannis si a infractorilor din parlament!