| Ganduricolorate a întrebat:

Cui ii place Vama? Si apropo de Vama. A citit cineva "Exercitii de echilibru" de Tudor Chirila? Ce parere aveti? Mie una mi se pare geniala.

10 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Nu-mi place Vama și nu-mi place ce scrie Chirilă, e masturbare pretențioasă la mâna a doua. Dar băi, nu știu, e opinia mea, ce știu eu.

| Ganduricolorate explică (pentru Polaris):

Inteleg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Polaris):

Chirila este o femeie captiva in corpul unui aproape barbat. Acest lucru ii permite sa inteleaga lamentarile adolescentelor complexate a caror viziune despre lume a fost prea mult alterata de factori externi precum mass media sau povesti cu printi, ridicandu-le asteptarile la cote de prost gust. Asta si faptul ca noi nu incercam si nu vrem sa intelegem adolescentele razvratite. Eu unul gasesc mai mult mister in picaturile de bruma de pe gatul unei sticle de bere.

Il gasesc antipatic. Nu il consider prost sau lipsit de talent, doar antipatic. Intr-o vara parca mi-au si placut cateva melodii de la Vama. Eram tanar, indragostit si beat... Nu am nici o scuza (cu exceptia celor 3)!

Asa ca ai dreptate. Iti aduc asta la cunostiinta ca sa stai linistit. In momentul in care eu sunt de acord cu o opinie, aceasta se transforma in fapt. Asa a fost stabilit in momentul in care m-am nascut desi omenirea inca nu pare pregatita sa accepte acest simplu adevar.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Se scuză orice lucru în contextul "tânăr, îndrăgostit și beat". laughing
Eu ziceam chestia aia cu "e doar opinia mea" așa, de chichi, să par mai persuasiv, că undeva în sufletul meu sunt conștient și eu de faptul că opiniile mele sunt fapte imbatabile care nu pot fi negate prin niciun contraargument existent în afară de al meu.
Dar da, Chirilă e definiția antipatiei, la fel și umectatele rebele care îl citesc, și de asta nu mă înțeleg eu cu astea de vârsta mea probabil, n-am destul pseudomister.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Polaris):

Ma, nici faptul ca le numesti "umectate rebele", atunci cand intreaba ceva despre Chirila, nu cred ca ajuta foarte mult. Trebuie sa ne perfectionam tehnica, sa folosim abordari mai subliminale. De exemplu, eu ti-am raspuns tie in speranta ca cea care a pus intrebarea ma va gasi destul de enigmatic incat sa ma scoata la o samanta. Sa ma certe cum ca Chirila e om bun si baiat destept iar eu, dupa cateva discutii in contradictoriu, o sa-i dau dreptate. De la asta pana la sex e doar un pas. Sau o statie de autobuz. Ar fi reprezentat prima data cand Chirila chiar a fost folositor pentru omenire.

Acum, nu zic ca abordarea mea ar fi mai buna decat a ta, dar cred ca am sanse destul de mari. Daca reuseste sa ignore cam trei sferturi din ce am scris si e nesigura, diseara inscriu. Faza cu pseudomisterul e clar un must!

Stiu, nu are legatura cu ce ai spus tu dar macar apreciaza ca am mentinut cat de cat firul povestirii in pofida faptului ca am uitat de vreo trei ori despre ce vorbeam in timp ce am scris acest continut.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu ce să zic, prietene, mi se pare că am înscris deja. Gânduricolorate asta mi-a răspuns foarte înțelegător și ademenitor că înțelege câteva răspunsuri mai sus, și tehnica mea persuasivă a funcționat mai bine decât mă așteptam. Acum doar îi fac spam în privat rugând-o să-mi dea adresa, cu speranța că nu par prea disperat. De altfel, am folosit și câteva cuvinte franțuzești, să adaug la pseudomister, pana mea. Lasă, poate funcționează și tehnica ta, n-am de unde ști, dar eu nu-mi pierd speranța.

Nu știu, băi, despre ce vorbim aici. Dar fă-mi o poză că mi s-a făcut dor de mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Polaris):

Tocmai asta m-a motivat, ca s-a lasat atat de usor. Din acel "Inteleg" ne-am dat seama amandoi ce fel de om este. Fetele nu prea mai au standarde inalte in vremurile noastre. Bine, in momentul in care iti place Chirila e cam greu sa ai... In spiritul cavaleresc, ca sa nu ne calcam pe bataturi, cred ca ar trebui sa stabilim niste reguli. Eu ii voi cere prin mesaje adresa si numarul de telefon doar in minutele pare iar tu doar in minutele impare. Cu o astfel de abordare evitam ca mesajele noastre sa se loveasca unul de celalalt si sa nu mai ajunga niciunul. Pentru ca asa functioneaza internetul, ca o teava! Eu am folosit mai mult dialectul tiganesc in mesajele mele, imi place riscul si nu stiu franceza.

In caz ca ti se mai face dor si te simti dezorientat:

http://postimg.org/image/63rllc6md/

http://i.imgur.com/BJfOTov.jpg

http://i57.tinypic.com/2cpb1w0.jpg

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tudor Chirila e Flower Power, imi da impresia ca e fumat non-stop. De regula astia care viseaza mereu la pace, libertate, egalitate, fraternitate, etc sunt nitel dusi cu pluta.

| Ganduricolorate explică:

@polaris si @krakilla
Am aflat parerea voastra, nu trebuie sa faceti chat la intrebare. Respect parerile voastre, eu in continuare o sustin pe a mea.
Numa'bine

| Polaris a răspuns (pentru Ganduricolorate):

Deci diseară la 9, ok?