| StelutaDintreNori a întrebat:

Cum a aparut rautatea in om? De unde isi au origine invidia, lacomia, cruzimea? Eu sustin teoria evolutiei, nu religia. Cum a putut omul primitiv sa dezvolte aceste caracteristici? Cred ca e ceva mai mult decat instinctul de supravietuire. Sau nu? Oare lacomia e naturala? Oare in spatele acestei lacomii se ascunde nevoia de a asigura urmasilor un trai mai bun? Asta se intalneste la animale. E valabil si la om?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

De vreme ce sustii teoria evolutiei, deci crezi ca omul descinde din maimuta, ar trebui sa-ti fie clara explicatia.Atat de clara pe cat a expus-o Oliana. Dar daca eu vin si spun ca omul intrece animalul in cruzime, ai crede? Ca animalul ucide doar pentru a se hrani si nu tortureaza niciodata? Spunea un mare ganditor:"E mai infricosata arma creierul omului decat gheara leului", si mie mi se pare foarte adevarata cugetarea.Animalele nu sunt lacome, si cu atat mai mult sa aiba acest defect pentru a asigura urmasilor un trai mai bun.Animalele nu anticipeaza, ele traiesc in prezent si daca te-ai uitat pe vreun documentar, ai vazut desigur, o ceata de lei ghiftuiti dupa devorarea prazii stand intinsi langa resturi sau chiar abandonandu-le imediat ce si-au potolit foamea.Animalele stiu cand sa se opreasca, instinctul le tine loc de ratiune.Natura omeneasca insa e pervertita.Si daca incercam sa punem situatia doar pe seama ultimelor secole, facem o greseala, cred eu.Omul a fost rau si bun de la inceput ca nu degeaba ne vorbeste Biblia despre povestea lui Cain si Abel. Iata invidia in toata splendoarea ei si crima pe masura. Explicatia prezentei raului in lume, data de greci cu acea vestita Cutie a Pandorei este dovada ca ratiunea umana a inteles de la bun inceput ca daca exista Bine in lume, el este aversul unei monede al carei revers este Raul. Daca ai observat totul este dual in lume:masculin si feminin, intuneric si lunmina, fericire si nefericire, adevar si minciuna. Data fiind aceasta primordiala dualitate in existenta, putem crede ca Dumnezeu insusi a permis existenta raului lasandu-ne totodata posibilitatea de a alege.Adica liberul arbitru. Orice om poate alege sa faca fapte bune sau rele.Asadar prezenta raului intre oameni este rezultatul unei alegeri individuale.Si cu cat societatea omeneasca se va indeparta de divin cu atat mai des intalnit va fi raul in lume.Si ajungem la cuvintele lui Ivan Kamarazov care spunea ca inexistenta lui Dumnezeu justifica crima.Si poate ca e un fel de avertizare si anuntarea sfarsitului de lume in anii ce urmeaza caci, daca va aduceti aminte, Andre Maurois spunea:"Secolul 21 va fi religios sau nu va fi deloc"... Dar poate e prea complicat ce spun eu acum. Un singur lucru vreau sa notez ca o concluzie:daca omul e rau nu animalele l-au invatat sa fie!

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Expertii spun ca tulburarile de comportament sint inscrise in ADN-ul copilului. Copiii care mint, se comporta in mod tiranic sau au tendinta de a se certa permanent cu cei din jurul lor au mostenit aceste trasaturi pe cale genetica. Cercetatorii spun ca anumiti copii se vor comporta in mod agresiv indiferent de cita dragoste si ingrijire primesc in mediul in care se dezvolta.Cu cit gena respectiva este mai activa cu atit probabilitatea de a manifesta un comportament anti-social este mai mare, indiferent de mediu".(Descoperirea cercetatorilor de la Universitatea din Virginia )

mira
| mira a răspuns:

Aceste vicii sunt rezultatul originii noastre animale.Si animalele sunt dispuse sa atace pentru hrana, pentru a apara ce considera ele ca le apartine, sa faca rezerve mai mari decat le trebuie.

| costyn162 a răspuns:

Rautatea, ura si toate trasaturile negative ale persoanelor provin din propriile fapte. Dumnezeu a creat omul, l-a pus pe Pamant. Asta nu inseamna ca ii opreste din a face greseli. Rautatea apare in sufletele oamenilor din cauza greselilor.De exemplu eu consider ca un rol foarte negativ uneori il are banul, sau mai bine zis dorinta de avere, obsesia chiar. Asta aduce lacomia, invidie, etc.

| emma_6707 a răspuns:

Cand cutia pandorei a fost deschisa au iesit toate alea si eu cred ca toate lucrurile rele in caracterul uman sunt din cauza evoluarii, inca de cand au aparut suveranii sunt de parere ca au aparut si aceste trasaturi pentru ca omul vrea sa aiba mereu, mai mult

| Dyingfetus a răspuns:

"Lăcomia este o beţie mai rea decât beţia."

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

Animalele se intereseaza doar de ziua in curs.omul se ocupa cu mult timp inainte de multe altele.animalul ia cat ii trebuie.omului nu-i ajunge niciodata.omului ar trebui sai ajunga zbuciumul pentru ziua in curs. cealalta nu-i apartine fiindca nu stie daca o va apuca.lacomia si zgarcenia sunt chestii care intrec dreapta masura. un om cu judecata dreapta, nu e nici lacom nici zgarcit. e tocmai cum trebuie sa fie.

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

Rautatea, lacomia, invidia, cruzimea nu puteau sa apara decat de la foamea maimutelor Ohappy care se luptau pentru fiecare banana gasita pe ici pe colo, ananas, nuca de cocos sau, ce se mai gasea pe atuncibatting eyelashes Altfel cum? thinking