| raluca_2686 a întrebat:

Cum aflu la un laptop ce memorie are? Ma refer la memoria ram si capacitatea pe hard disk. Iar daca vreau sa reinstalez windows-ul trebuie, ulterior, sa instalez si programele pentru sunet si video ca la orice calculator?big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. E simplu, dai click de dreapta pe My Computer apoi click de stanga pe properties si afli memoria ram iar capacitatea laptop-ului o afli tinand sageata de la mouse pe partitiile care le-ai facut (my computer-Local Disk C si Local Disk D ) si aduni Gb pe care ii ai la partitii. Si daca vrei sa instalezi din nou windows-ul (dupa ce l-ai instalat), instalezi si drivele pentru sunet si placa grafica(video).

4 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Ptr memoria ram si alte informatii legate de placa video si sunet poti da - start, run, scrii acolo dxdiag si dai ok. Driverele trebuiesc reinstalate si bine ar fi sa le cauti inainte de a formata calculatorul.

| raluca_2686 explică:

Si driverele le gasesc pe internet? Din cauza ca nu am cd de instalare pentru ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite iti dau eu o informatie mai corecta pentru a-ti afla memoria si toate cele. Intri in start la run si scrii DxDiag. Iti va aparea o intrebare. Ii dai ok, astepti sa ti se incarce toate datele despre laptop.

| bunicaaaa a răspuns:

Dai cum iti spun : Click dreapta pe My compiuter apoi Properties si te uiti la general ce scrie