| Delilahhh a întrebat:

Cum ai caracteriza mentalitatea comunistă? Este scepticismul românilor o consecință a comunismului?
Ce crezi?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce scepticism la romani, nu au o educatie critica, rațională, romani se urasc intre ei, pentru ca se cunosc prea bine, romani actioneaza doar emotional

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Așa zisul comunism a fost un regim politic, nu o mentalitate, o stare mentală.
2. Generalizarea că românii sunt sceptici nu are nici o valoare.

| dinaprilie a răspuns:

Mentalitatea comunista daca te referi la ce intuiesc eu deriva si din niste comparatii. Ca anumite lucruri "duduiau" pe vremurile acelea fata de prezent ca oranduielile erau mai asezate etc. Mai rau in Romania a fost dupa 1980 cand tara a "saracit" puternic dar dupa cum spunea si tovarasul eram singura tara din europa debt free. Acum, fiecare are propria lui "problema" fata de ce a patit, suferit, intampinat etc in era comunista, de aici si mentalitati diferite. Eu am prins ceva din comunism astfel incat sa imi pot forma o parere proprie pe pielea mea plus povestiri, studiu etc.

| Delilahhh explică (pentru dinaprilie):

Eu nu, tocmai de aceea întreb. Știu doar frânturi.

| CIaudiu a răspuns:

"Cum ai caracteriza mentalitatea comunistă?" - o mentalitate morbida.
"Este scepticismul românilor o consecință a comunismului?" - nu neaparat. Are un anumit procentaj de cauzalitate pe langa alte motive.

| DonEduardo a răspuns (pentru CIaudiu):

De ce zici ca e morbida?

| CIaudiu a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru ca te fac o marioneta a lor si te folosesc cum vor ei. Tu esti lipsit de orice drept, iar rasplata pentru asemenea lucruri este inexistenta.

| DonEduardo a răspuns (pentru CIaudiu):

E adevaratm nu era perfect insa avea si parti bune. Si ce rasplata inexistenta visezi?

| CIaudiu a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu exista nicio rasplata pe masura acestor dezavantaje. La asta m-am referit.

| DonEduardo a răspuns (pentru CIaudiu):

Da, dar capitalismul iti da?

| CIaudiu a răspuns (pentru DonEduardo):

Iti da, si anume libertatea.

| DonEduardo a răspuns:

O mentalitate foarte buna.

| DonEduardo a răspuns:

Mai taci, mai, tu care esti afacerist.

| DonEduardo a răspuns:

Oamenilor ca tine le e frica de comunism sa nu isi iarda toti bani. Si arata-mi mie in dex unde scrie ca "bun" si "comod" sunt sinonime.