| Hyung17 a întrebat:

Cum ai defini cuvantul 'iubire'?

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Atunci cand iubirea este cu adevarat iubire, este sinonima cu a trai, cu a fi. Nu are nicio legatura cu celalalt si nici cu tine, ci cu viata care se exprima in toata splendoarea prin tine pentru ca ii permiti. Cam asa ceva : https://reasheeshablog.wordpress.com/......i-ca-tine/

Liviu Rebreanu a spus-o cred cel mai bine: Iubirea nu este un târg: te iubesc pentru că mă iubeşti. Iubirea este o certitudine: te iubesc pentru că te iubesc. Te iubesc pentru că mă iubeşti: acesta e un schimb, dar nu e iubire. Te iubesc pentru că te iubesc, şi nimic mai mult; te iubesc numai pentru că te iubesc: aci începe iubirea. Îţi mulţumesc din suflet că te iubesc: acesta e cântecul iubirii.

| Bacemi a răspuns (pentru Bacemi):

Daca ar fi sa spun ceva cu propriile vorbe, iubesc pentru cineva pentru defectele pe care le are, pentru ca sunt cele pe care le are si nu altele. Dar asta doar ma face sa vreau o relatie cu acea persoana, de fapt ca sa fiu sincer, iubesc toti oamenii.

| RAY a răspuns:

Cel mai pozitiv sentiment uman, nu se poate defini in vorbe si doar prin a simti iubirea, e o obsesie compulsiva pentru iubita/iubit, cand o vezi simti placere, te gandesti non stop la ea

| LoveSleep a răspuns:

Nu l-aș defini.

| R0R0 a răspuns:

Cel mai profund si puternic sentiment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să iubești pe cineva înseamnă să știi că viața ta ar fi tristă fără aceasta ☻

| 6684464 a răspuns:

Sentiment de dragoste fata de o persoana.

| SebylVane1890 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu il definesti pentru ca il vei limita si deci, strica.
E prea complex incat sa poata fi definit.Ia prea multe forme, prea multe lucruri pot fi incorporate in categoria "iubire".Nu-l defini.Merita mai mult de atat.Merita simtit, nu definithappy

| Gabby2066 a răspuns:

Iubirea se bazeză pe cunoașterea profundă ale punctelor forte și a puncteor slabe ale unei persoane. Iubirea e mai mult decât un simplu sentiment. Când e vorba de iubire, nu încerci să ascunzi cine ești cu adevărat. Iubirea vede greșelile și ciudățeniile cuiva, dar poate trăi cu ele. Iubirea îndură totul, crede totul, speră totul, suportă totul. Iubirea nu se termină niciodată.

A nu confunda iubirea cu dragostea/pasiunea!

| Nicoleta_Iulia_2001 a răspuns:

Iubirea......acel sentiment pentru care ai renunta la tot ce ai mai scump pe lume numai sa ai parte de ea...