| Dismally a întrebat:

Cum ar arata paradisul pentru voi? happy Nu ma refer la cel biblic, ci la cel pe care il putem gasi aici, pe Pamant.

74 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Credinta oarba,ignoranta reflecta paradisul multor persoane, totul e o iluzie,o reactie chimica la nivelul unor sinapse, deci e o fericire iluzitoare si tristetea, ura,iubirea, empatia, frica, furia tot ce simti este o iluzie atat, daca faci sex =se elibereaza endrofine in creier atat, daca iubesti alti hormoni si tot asa, fericirea nu exista decat daca esti ignorant de realitate si te minti ca esti fericit

| Dismally explică (pentru RAY):

Ba poate exista daca stii sa privesti lucrurile altfel. Adica de ce nu ai fi fericit? Daca stai sa analizezi problemele pe care le ai la o scara mai mare vei vedea ca aceastea sunt banale.

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Eu nu caut fericirea si liniștea, pacea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa

shorturl.at/yOU27

sau asa

shorturl.at/ervJO

| Dismally explică (pentru suntserios):

Nu merg link-urile

| Drimmero a răspuns:

Paradisul? sa am persoanele dragi sanatoase, dar si eu sa am parte de sanatate, mai mult de atat nici ca mi-as putea dori.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Da, sa fii sanatos ca restul le poti face.

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Daca ai sanatate te mai descurci decent prin viata daca nu ai foarte multe, dar fara sanatate iti pica cerul in cap.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O casa undeva in natura racoros, un caine, niste pisici, vreo 4 gaini si internet de viteza mare.

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Ce faci cu 4 gaini? big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Sa imi aruca aminte de casa parinteasca ^_^
Si ca ma relaxeaza sa le vad, cum isi duc ele viata asa... linistite, proaste si fara nici macar o singura grija.

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Frumos happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Dar tu, persoana nemuritoare, ce raspuns ai avea la propria intrebare? big grin

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Vezi că la net 10G trebuiesa ai microcip in creier, altfel nu merge.hee hee

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Nu am nevoie de 10G. H+ ul meu de pe telefon e suficient big grin

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Hmm, ar fi undeva la munte, intr-o padure, o cabana sau o casuta mica. Fara ursi si serpi, sa pot cutreiera in voie padurea big grin In rest ma mai gandesc eu ce ar mai fi nevoie.

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Fibra optica ramane baza happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

De la DIGI big grin

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Nu stiu, eu am de la Telekom si merge super bine happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibilitatea de a ma intoarce in timp cand ar fi spus cineva "da" si eu nu am mai pus intrebarea...

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Acum nu o mai poti pune?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Bineinteles ca pot. Discutam de aproximativ 20 de ani de la momentul ala. Si presupunind prin reducere la absurd ca acum ar fi da raspunsul, bigamia e pedepsita de lege la noi.

| Freya1 a răspuns:

E căsuța drăguță cu geamuri mari pe care sa privesc soarele, ploaia, ninsoarea dintr-un pat mare (priveliștea sa fie din natura).O piscină la înălțime in care sa ma pot balaci.O viata normala cu siguranta financiara. Iubitul meu langa mine evident.Cativa căței...

| Dismally explică (pentru Freya1):

Fara pisici? sad

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Imi plăceau pisicile cândva dar acum nu stiu daca as mai avea răbdare cu ele.Da bine fie, as lua si o pisicăbig grin

| Dismally explică (pentru Freya1):

Trebuie, nu exista paradis fara o pisica big grin

| Catrice a răspuns:

Ai văzut peisajele alea de prin lume de îți taie răsuflarea?
Aia e.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Pai care? Sunt multe si foarte diferite intre ele big grin

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Oriunde e multa vegetație și sălbăticie, acolo îmi fac o căsuță cu terasa unde sa stau și să citesc.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Ce fel de carti preferi? happy

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Fantasy,sf...d-asta care nu îți zic de sânge la fiecare pagina sau te îndoapă cu romantism la fiecare paragrafhee hee

| Dismally explică (pentru Catrice):

Fantasy fara sange nu prea merge happy

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Ziceam de alea horror... fantasy si horror sunt diferite. Ăl de stapanea inele intra la fantasy.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Stiu care este diferenta dintre genuri big grin

| troleibuz a răspuns (pentru Catrice):

Ce citesti?

| Catrice a răspuns (pentru troleibuz):

Tot ce găsesc interesant in genurile astea 2, acum nu prea că nu sunt bani și pdf-uri faine nu găsesc sad

| Frank51 a răspuns:

Nu exista paradis aici pe pamant, toate fericirile sunt pentru o perioada.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Eu cred ca poate exista si daca nu exista poti sa tii-l faci singur happy

| Frank51 a răspuns (pentru Dismally):

Este ceva relativ, paradis nu exista. Daca oamenii se simt fericiti pana peste cap din diferite motive asta nu inseamna paradis, ci pur si simplu cea mai buna perioada din viata lor. In realitate nici cei mai fericiti, nici cei mai bogati, nici cei mai destepti nu s-au simtit in paradis.

Paradisul este incompatibil cu lumea noastra.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Pentru acei oameni chiar este paradisul.

| SilentRain a răspuns:

Salariul fara impozite ironic de mari, oamenii cu bun simț
O bucățică de om doar pentru mine, copilăroas și matur tot o dată, si sa iubească muzica

| Dismally explică (pentru SilentRain):

De ce o bucatica si nu unul intreg? big grin

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Ca e mai greu sa găsești unul întreg....la minte big grin
Eu ma multumesc si cu bucății

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Asta cam asa este, nu se mai fabrica oameni intregi big grin Ai putea si sa aduni mai multe bucatele care impreuna fac un intreg laughing

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Da.dar asta necesita efort, si ma cam doare lenea
De aia prefer așa o bucată, o mână, un picior

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Nu cred, esti prea complexa pentru a te putea multumi doar cu o bucatica, ai nevoie de ceva peste medie happy

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Neeea', dacă ași avea așteptări atât de mari ..ar trebuie să fiu la acel nivel
Din moment ce nu sunt mai presus ca majoritatea, ar fi o tampenia sa am atfle de pretenții

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Ba da, iti spun eu sigur ca esti mult peste majoritatea deci trebuie sa ai pretentii happy

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Multumesc si apreciez asta,big grin
Dar nu sunt așa

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Ba esti, parerea ta despre tine este gresita si o sa iti dai seama si singura de asta in timp happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca ar fi neaparat un loc atunci ar fi in sat la bunica ca acolo mi-am petrecut cele mai frumoase momente din copilarie happy
Daca ar fi orice atunci ar fi o persoana, iubita mea happy

| Dismally explică (pentru CostinAlamariu):

Poate fi orice vrei, doar e versiunea ta de paradis happy

| gemeni6226 a răspuns:

Chiar acus o saptamana sau dou am povestit cu cineva cum imi inchipui eu sa fie paradisul pe Pamint.In primul rind lipsa grijei de maine, adica bani suficienti pentru:facturi, mincare, concedii, reparatii in casa, cadouri pentru rudenii si cunostinte de ziua lor sau pentru evenimente:nunti botezuri etc.Inexistenta vreunei boli.Fidelitate si fericire in casnicie adica sa ne iubim mereu ca in luna de miere si sa murim amindoi in aceeasi zi dupa varsta de 90 de ani. Posibilitatea materiala de a intretine o familie mare(minimum 3 copii fiecare la rindul lor cu 3 copii si fiecare cel tirziu la 30 de ani la casa lor.)Respect si ajutor reciproc in familie adultii pe cei mai tineri cei mai tineri pe cei mai in varsta.Inexistenta drogurilor a betiei, a jocurilor de noroc unde poti pierde multi bani.La servici sefii nu vin doar cu pretentii fata de angajati dar asigura prin definitie si prin natura serviciului de sef cu care au fost inzestrati o clima foarte placuta la servici si se angajeaza doar oameni carora le place ceea cee fac si sunt competenti.Stima si respectul naturii.Respectul ci ocrotirea naturii sa fie ridicat la rang de lege si de onoare a fiecarui cetatean.Sa ne nastem cu un astfel de adn incat sa avem destula energie pentru treburile zilnice si indatoririle de orice fel sau sa nu avem indatoriri peste puterea noastra ceea ce duce la stres si conflicte si fara a apela la energizante daunatoare.
Tot omul sa poata adormi instantaneau cand se culca si nici o lege sau indatorire sau zgomot sa nu-l trezeasca pana nu-si doarme somnul iar cand se trezeste sa fie plin de elan si de bucuria zilei in care s-a trezit.Si aceasta bucurie poate exista daca sunt date cele de mai sus ca stie ca se trezeste linga un partener iubitor care il o va iubi pana la capatul zilei(mor impreuna) stie ca se trezeste pentru a face doar lucruri care ii fac placere si zilnic are motive de bucurie nu doar in partener ci de toata lumea inconjuratoare pentru ca toti oamenii sunt uniti in acelasi scop comun-prin munca pe care o desfasoara si care nu e nici stresant nici obositor ci e plin de satisfactii sa se asigure cele necesare tuturor.Nu exista notiunea de ura invidie, caci nu e de ce toti au tot ceea ce le trebuie.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Problemele cu somnul au si alte cauze, mie imi ia foarte mult pana adorm - cam 2 ore sad

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O combinatie mare si variata din toate peisajele si tinuturiile de pe globul pamanesc un fel de Sahara+polul nord+ insulele tropicale din Pacific si Atlantic plus peisaje din Florida si California + paduriile bogate si frumoase din Canada si Rusia + oceanul Pacific + muntii Tibet, Carpati, Alpi si campiile intinse din Rusia si Ucraina.
Acest paradis pe care il descriu s-au tinut sa fie strabatut de rauri si flufii precum Tigru, Eufrat, Nilul, Amazonul, Dunarea, Volga, Rio Grande, Fluviul Galben, Fluviul Heilongjiang, Fluviul Zhujiang, Fluviul Talimu, Fluviul Yantze, Fluviul Indus, Prut, Nistru, Padova.

| CleanHeart a răspuns:

Pentru mine paradisul e sa fiu bine si fericita alaturi de cei dragi si sa-mi creez amintiri frumoase

| RKBlue a răspuns:

O zona,innsula sau orice, in care se afla de toate...
Un oras mare,care pare fara sfarsit. Modern in centru, cu zone parasite in alta, cu suburbii ca niate sate sau orase mici...
Cu paduri(ca cele din Romania, pe care le mai avem).
Sa fie o zona mereu inzapezita, un desert, o plaja lunga de zeci de km de unde vezi oceanul...
Intr-o zona sa ploua si sa fie ceata aproape tot timpul.In alta sa fe soare aproape mereu.
Practic, pentru mine paradisul e totul sau parti mai mici din lume.
Pot sa ma plimb pe o ulita prafuita la doua dupamiaza in miezul verii si sa ma simt ca in paradis sau sa ma plimb pe o plaja la apus si sa simt la fel.
Cred ca depinde total de persectiva dintr-un anumit moment, dar orice loc poate fi un paradis.

| Dismally explică (pentru RKBlue):

Corect, orice loc poate fi paradisul daca stii cum sa-l privesti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paradis nu există pe Pământ... poate doar frânturi de Paradis. Pentru mine...acele momente când mă rog, cânt și învăț din Biblie împreună cu cei ce Îl iubesc pe Hristos. Sau când sunt la masă cu familia mea și ne simțim bine, povestim. Și sigur va fi o frântură de Paradis și relația cu soțul meu, viitorul. Cel puțin vreau să mă lupt, cu ajutorul Lui Dumnezeu, să fie. Vreau să îl iubesc așa cum merită.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Pentru a-ti iubi sotul nu cred ca ai nevoie nici de ajutorul lui dumnezeu si nici nu ar trebui sa lupti pentru asta. Adica nu ar trebui sa fie un efort sa-l iubesti pentru ca in acest caz nu mai este iubire...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Uite, uneori este nevoie de efort. Motivul? Va fi un om imperfect. Și asta categoric. big grin

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Da, dar poti iubi partile lui bune si le poti ignora pe cele mai putin bune big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A spus cineva pe care-l admir că frumusețea este în bunătate, mentalitate și a spus: "Auziți fetelor? Vreți să fiți frumoase? Fiți bune și veți radia de frumusețe."
Mi-ai iradiat ochii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ți-am iradiat ochii? surprise big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă fiecare și-ar iubi aproapele ar fi paradis. Fără poliție, fără camere de supravegheat, peste tot doctori, peste tot agricultori, peste tot constructori, peste tot oameni deștepți, buni, ce îți sar în ajutor oricând ai nevoie fără să ceri sau să aștepte ceva în schimb. O comunitate ce funcționează ca un organism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Undeva pe o plaja, mult soare, apa curata, cred ca prin Bahamas sau Maldive happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Nu suna rau deloc happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paradisul pe Pamant, pentru mine, este o combinatie intre faima, avere, cariera, iubire, tinerete, posibilitatea de a trai definitiv fix in ce tara iti doresti, frumuseste, fani, metabolism accelerat laughing, sanatate si zero amintiri neplacute.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Cu tineretea este mai dificil pentru ca orice ai face, tot va trece happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic, atunci cand esti realizat pe toate planurile poti spune ca traiesti in Paradis big grin

| LupusDei1993 a răspuns:

Utopia e imposibil de atins deoarece fiecare dintre noi avem pareri si gusturi diferite. Eu cred ca vom atinge apogeul tehnologic in cateva decenii si aparitia unei Distopii comuniste.

| Dismally explică (pentru LupusDei1993):

Desi cartea lui Orwell - 1984 este una dintre preferatele mele, nu as vrea sa apuc asa ceva, parca simt mirosul ala de varza fiarta numai cand ma gandesc la ea big grin