| Catrice a întrebat:

Cum ar fi arătat România în prezent dacă ar fi rămas stat comunist?!

15 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Poate ar fi arătat precum China, unde există o curioasă combinație de comunism și capitalism, poate ar fi avut soarta Cubei ori am fi fost precum Coreea de Nord, bine că n-a fost nevoie să aflăm.
Ultima parte pare mai puțin probabilă, n-avem China drept vecin, nici arme nucleare, nu cred că am fi reușit să ne păstrăm izolarea...

| RAY a răspuns:

Nu ar fi fost posibil asa ceva pentru ca se punea embargou, practic numai puteam vinde nimeni nici cumpara, vezi cateva exemple China, Koreea de nord, deci propaganda americana spune ca aia o duc greu, ce sa mai crezi pe americani pe bune

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca si Corea De Nord

| Drimmero a răspuns:

Coreea de Nord.

| Plato a răspuns:

Vrei sa zici cum ar fi aratat Romania daca era stat democratic?
Comunismul e la ordinea zilei. Du-te in Alexandria si striga mu1e dracnea, sa vezi cum sare Securitatea.
Cultul personalitatii, teroare, demagogie, propaganda, violență, politie politica, toate se regasesc in Romanica.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Astea inseamna democratie?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

In Romania e democratie doar pe foaie. De fapt suntem sub regim autoritar.
Alea de mai sus se intalneau la Ceausescu, Hitler, Stalin etc.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Man tu confunzi demoncratia cu anarhia, sa stii ca Romania e mai democratica ca multe tari asa zis democratice, spune tu ceva de Hitler in Germania sa vezi cum esti bagat in puscarie

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Dar e vorba de Hitler cat inca era la putere. Adolf, Liviu, tot aia e.

| Bizon95 a răspuns:

Aceeasi plictiseala totala
tembeliziune 1h pe saptamana
filme din contrabanda la greu
internet nema
orice calculator/telefon/tableta ar fi fost minunea lumii si ai pazi-o cu viata
furat in continuare orice de oriunde din cauza de lipsuri totale in orice directie

insa mai ales... FOAMETE!

de ce?
sistemul administrativ era tot mai ineficient
iar economia tot mai slaba

dovada... CATEGORICA (de foamete si ce am scris mai sus despre regim)
se declara sus si tare ca economia e infloritoare
ca s-au platit toate datoriile externe si deci economia e infloritoare
etc.
in practica, in ultimii ani de coMUISM s-au bagat cartele la mancare
ce inseamna de fapt cartele la mancare
inseamna stare de razboi, sau calamitate nationala (cum ar fi seceta extrema)

QED = FOAMETE

acu, ca apreciere, in Koria di Nord ESTE FOAMETE, insa regimul totalitar are o putere absoluta asupra populatiei (aproape un milion de soldati activi, peste 7.5 milioane soldati in rezerva) la o populatie de putin peste 25 de milioane si asa mentin controlul

daca asta s-ar intampla in Romania, SIGUR s-ar face revolutie

iar daca inainte de revolutie nu s-ar fi taiat mancarea (cum se intampla in Cuba) atunci MULT MAI GREU S-AR FI FACUT REVOLUTIE

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Fara Tpu.ro

| Paul754880338 a răspuns:

Mult mai populata, cu siguranta :-))

| gogu220 a răspuns:

Tu întrebi de fapt dacă nu s-ar fi schimbat regimul.
Păi ar fi fost mai puţine pungi şi ambalaje, mai puţine importuri, nu am fi avut dragonul roşu sau coplexul europa, deci mai puţină bişniţă, ar mai fi circulat I.R.T.A. şi nu maxi taxi, am fi mers tot cu trenul la munte nu am fi stat în coloană pe la Comarnic, că parcă localitatea asta s-a născut acum câţiva ani de e aşa strâmtă, da lasă ca aveam benzina pe cartelă şi nu ar mai fi fost aşa aglomerat.

| Catrice explică (pentru gogu220):

Ai uitat de chestia cu numerele de înmatriculare laughing

| Zas a răspuns (pentru gogu220):

Nu ii spune ei de Comarnic, ca individa asta n-a iesit de mai mult de 2 ori din comuna ei din Suceava, stai linistit...ce spui tu aici sunt povesti pentru ea.