| anonim_4396 a întrebat:

Hristos a inviat! Pace si sanatate tuturor!
Am nevoie de putin ajutor.
Cum as putea sa izolez fonic o camera?
Vreau sa fac asta din doua motive :
1)Vecini galagiosi;
2)Vreau sa aranjez un studio muzical modest in care sa produc muzica. Asta pentru ca am acest hobby, vreau sa fie ceva modest cum am mai spus, nu am foarte mari pretentii, doar sa imi pot desfasura activitatea si sa nu deranjez sau sa fiu deranjat.
Este o camera destul de mica, as spune, 4/4 sau maxim 4, 5/4, 5 raportul lungime-latime
cu 3 - 3, 5m inaltime. Asta, asa dupa ochi.
Stiu ca o sa ma coste atat bani cat si spatiu si de asta ma tem, pentru ca oricum camera nu este foarte mare daca mai iau din spatiu nu cred ca e bine.
Cam cat spatiu ar putea sa ocupe izolarea? Caloriferele pot incurca lucrarea? Cum se procedeaza?
Cam cat m-ar costa cu totul, tinand cont ca as vrea sa o si zugravesc inainte?
Din ce am auzit eu se foloseste vata minerala bazaltica si burete antifonic.
Am nevoie de niste sfaturi, macar sa imi fac o idee asa pentru ca e un proiect de viitor la care ma gandesc de mult.

2 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Contactezi o firma care, de regula, trimite pe cineva la fata locului, iar acea persoana iti poate spune un pret aproximativ.