| CdeMetal a întrebat:

Cum as putea sa ma motivez sa invat macar pe ultima suta de metri?
La romana am luat 4.50 si 1la mate in simulare, dar nu gasesc absolut nici o motivatie da invat si am totusi nevoie de un 5.20 ca sa intru unde vreau.
In ultimele luni am mai invatat dar totusi simt ca nu destul si ca o sa iau iarasi aceeasi nota ca in simulare.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonim16121 a răspuns:

Frate,niciun sfânt nu îți va băga în cap tot ce trebuia să înveți la timpul lor, Dumnezeu te poate ajuta în situații de astea 5% și norocul tot 5% din 100%, cred că ești în clasa a 8 a și nu ai învățat, deci calează-te, și eu am trecut prin aceeași treabă și acum sunt în clasa a 9 a la un profil bun,la un liceu bun,deci să-ți spun "secretul" meu, eu la română m-am axat foarte mult, acolo tocești mult (dacă ești tipul de om care tocește), eu aveam o carte cu modele de teste groasă cat Biblia (tot am vorbit de sfințișori), deci aceea culegere am lucrat-o toată, aveam pregătiri la română luni de la 7:00 la 8:00 la școală,îți dai seama că trebuia să inot iarna prin zăpadă sa ajung la școală,deci daca ai lucrat de pe o culegere cu modele de teste foarte bine,eu aveam culegere de la delfin,e cea mai buna,deci iei culegerea,trebuie să aibă și lecții de gramatica,operele literare sa le înveți foarte bine, puneți semn de carte la toate paginile cu operele literare și argumentări,tipuri de compuneri și cam atât găsești într-o carte cu modele de evaluări, dupa aia le înveți pe sărite, tocește frate, dupa aia te bagi și pe funcții sintactice, subiect, predicat, complement, atribut părți de vorbire, parca 9 sunt,substantiv,verb, adjectiv,pronume personal, pronume reflexiv etc. Și la matematică nu prea ai ce învața,dar îți recomand să înveți să desenezi figurile geometrice in spatiu (cub, piramidă),să înveți formulele ca pe Tatăl nostru și să știi tabla înmulțirii happy, și îți zic cum va fi,deci la română de obicei primul subiect un text,îl citești bine,dupa aia îți dă exerciții de sinonime, antonime, desparți in silabe cuvinte, diftong, triftong,hiat,dupa aia de analizat,parte de vorbire,dupa aia de despărțit propoziție și analizat subiect, predicat,atribut și complement e banal,sa zicem că știi să faci de astea,dupa aia la subiectul II exemplu: îți zice sa argumentezi de ce Miorita e balada populara,sau îți va cere sa argumentezi la alt text sa argumentezi de ce e roman, pastel etc. mie atunci mi-a căzut ce am vrut,am avut noroc,parca așa erau subiectele din cate îmi amintesc de anul trecut,la mate te va pune la subiectul I sa calculezi ceva banal,fii atent,multi care se pricep la mate greșesc,la fel și eu am greșit,dupa aia îți zice să desenezi cub, piramidă sau altceva si alte ecuații îți va da sa calculezi dupa aceea subiectul II va fi geometrie,te va pune sa calculezi pe figura care ai desenat-o, trebuie sa știi formulele la fiecare forma, te punctează pe formulă, teoremele lui Pitagora, Thales, a înălțimii toate teoremele și gata evaluarea națională, deci eu am luat la simulări matematică 3.21 și română 6.40 iar la evaluare matematica 8.50 iar la română 8.70, deci se poate frate, daca vrei să-ți mai explic, contactează-ma pe yahoo kid. furry351@yahoo.com, înainte de evaluare, in perioada aceasta trebuie să mă prezint și la un fel de interviu la o clinica veterinara, practica... daca ajungi la liceu...he he, mult noroc și succes! Funda cred că merit?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata bine cat mai ai timp. Te motivezi gandindu-te ca este singura ta sansa sa ajungi cineva, numai prin educatie putem obtine jobul dorit. Inainte de examen (seara) citeste acatistul Sf. Efrem cel Nou. Ajuta foarte mult. Sa auzim de bine si trage tare pentru ca este spre binele tau. Nu te descuaraja si cere ajutorul celui de sus pe langa efortul depus singur.

| Tiger7777 a răspuns:

Acum nu mai ai timp sa te apuci prea tare, ti-as sugera ca la matematica sa inveti chestiile de baza, sa chemi un prieten sa te ajute, sa incerci sa faci subiectul 1 perfect sau aproape. La subiectul 2 nu te prea complica prea mult, dar fa alea care ti se par usoare si pe care le stapanesti (scrie mult). La s3 ar fi bine sa faci punctele a ca si alea sunt usoare, sunt doar chestii de baza, teoreme de pus in aplicare, la punctele b si c scrie tot ce iti vine in cap, daca in barem apare ceva din ce ai scris tu te vor puncta cu ceva, deci incearca, clar e mai bine decat sa nu faci nimic acolo. La romana axeaza-te mai mult pe ce e usor, pe subiecte la care nu trebuie sa scrii prea mult, la compunerea a 2-a se da de obicei destul de usor, la prima compunere scrie tot felul de definitii/trasaturi + incearca sa filozofezi, sa faci cumva sa ai 150 de cuvinte la ambele. Ia-ti si o Icoana cu tine, probabil ca ti se pare ciudat, dar creierul tau va declansa efectul Placebo, si te vei simti mai sigur pe tine. Sper ca te-am ajutat cu raspunsul, bafta multa la Examen! Sa imi spui si mie ce nota ai luat, chiar sunt curios big grin