| Theo94 a întrebat:

Cum ati crea villain-ul perfect sau unul extrem de capabil in ceea ce face?

Aici aveti niste exemple:
How to Create a Perfect Villain
https://www.wikihow.com/Create-a-Perfect-Villain

How to create a villain readers won’t forget: 6 tips
https://www.nownovel.com/blog/how-to-create-a-great-vill ain/

What Makes a Great Villain? Your Checklist for Writing a Good Bad Guy
https://jerryjenkins.com/what-makes-a-good-villain/

4 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Personajul negativ perfect e ăla care are o poveste a originii cu care să rezoneze spectatorii, în ciuda faptului că el e ăla rău. Cam ca cea a lui Bane în The Dark Knight Rises. Să aibă o motivație puternică, nu una absurdă ori dată doar de faptul că e sonat, cum se întâmplă cu Joker de obicei. Așa ca în cazul lui Magneto care încearcă să-și salveze specia, dacă putem spune așa. (Plus că Magneto are și o origin story foarte convingătoare) Astea două chestii mi se par cele mai importante, mai importante decât cum arată, ori ce puteri are.
Ajută mult dacă e simpatic și are umor, ca Loki.
În situația asta, spectatorii n-ar mai aștepta cu sufletul la gură să-l vadă pe erou cum îi cară picioare în gură, cu toate că și asta e satisfăcător cel mai adesea (vezi toate rolurile negative ale lui Gary Oldman).
Personajul meu negativ ar fi mai mult un erou tragic care a suferit enorm și își canalizează greșit această suferință, răzbunându-se pe cine nu trebuie, fiindcă e prea slab pentru a se război cu adevărații vinovați (zeii, de exemplu).

| SilentRain a răspuns:

Liviu Dragnea

| RainmakerX a răspuns:

O combinatie de Joker cu Deadpool (si sa aiba multi bani) rolling on the floor

| Superior a răspuns:

Jokerul.