| anonim_4396 a întrebat:

Cum ați defini personalitatea unui bărbat dacă ar fi să vă luați strict după stilul său vestimentar?
De exemplu, acesta s-ar îmbrăca (în mod predominant) casual, ar avea o mașină Jeep sau SUV.
Exemplu: https://ibb.co/fnvdR5m

La polus opus ar fi un altul care are un Porche sau Audi și care se îmbracă (mereu) elegant, la costum, pantofi, palton.
Exemplu: https://ibb.co/Hhn445r

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Stilul vestimentar tine de gusturi, de profesie. Cred ca cel ce se îmbraca casual e mai relaxat mai cool al doilea e mai serios, sobru sa zicem dacă ne luam doar după aceste indicii, deși oamenii abordează mai multe stiluri vestimentare în funcție de eveniment Primul din poza este un bărbat frumos happy

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La cit de incruntat e primul, as zice ca e suparacios.
Al doilea sigur e sarmant. De as fi femeie, probabil mi-as pierde capul din cauza lui. happy

| RAY a răspuns:

Îmbrăcămintea oferă un statut social care poate indica cu adevărat statul social sau vrea sa păcălească statul inițial, nu uita de efectul Hallo de asta spun când ieși din casa sa ieși ca dacă te ai mărită sau când te însori

| Violleta2022 a răspuns:

Rose draga, ma bucur ca ai revenit pe forum!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Personalitatea nu se definește pe baza unei percepții vizuale legate de stilul vestimentar.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu, dar oferă un indiciu.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

O fată superbă cu blugii rupți inestetic la genunchi, cu 3 inele în nas și cu dragoni și zvastici tatuați pe sâni, ce indicii îți oferă?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu as amesteca personalitatea cu stilul vestimentar si masina condusa.
Am cunostinte "intelectuale", care se imbraca mereu office si conduc masini mici, gen Toyota Yaris si VW Polo.
Altii sunt meseriasi in diferite domenii, umbla mereu in salopeta sau trening de scandal, dar conduc Audi A6 cu interior crem, si o husa pe scaunul soferului.
Afaceristii pe care ii stiu eu, fie se imbraca banal si conduc o masina de mijloc (Suzuki Vitara, Volvo din 2006 murdar), fie se imbraca la 4 ace dar conduc vreo masina de la firma, Opel Corsa, Logan sau cel mult un Ford Focus.
Impresii cu costum, pantofi si Porsche ori Audi scump, au de obicei sudorii romani, care lucreaza de 5-6 ani prin tari mai civilizate, dar nu s-au lasat de obiceiul balcanic de a strange bani pentru investitii moarte.

| Hammurabi a răspuns:

Ștefan Bănică JR are un BMW. laughing

Nu cred că stilul vestimentar poate avea vreo legătură cu personalitatea. Poate doar rafinamentul vestimentar.

Casual, sport sau elegant sau orice alt stil, te îmbraci în funcție de împrejurări nu în funcție de personalitate.
Că dacă te duci să joci un fotbal și să bei o bere cu prietenii și cobori dintr-un Porche în costum Armani... (cu toate că nu se poartă costum la Porche laughing )... cum crezi că vei fi "interpretat"?

| johnnny123 a răspuns:

Poate că ar trebui să mai lași serialele turcești și să nu mai încerci să definești personalitatea oamenilor după haine și mașini.

Este foarte posibil ca două persoane cu personalități diametral opuse să conducă exact același model de mașină. Așadar, mașina este un criteriu irelevant pentru a încerca să definești personalitatea unui om.

Cât despre vestimentație, un om nu poartă același stil de vestimentație permanent, ci și-o adaptează în funcție de activitățile în care este angajat. Un om atent la vestimentație se va îmbrăca într-un fel la o întâlnire de afaceri, în alt fel la o petrecere relaxată, în alt fel când este în vacanță în Maldive și în alt fel când merge să urce pe munte. Dacă vezi aceeași persoană îmbrăcată în costum și apoi în bocanci și geacă de munte, ce concluzie tragi despre personalitatea lui?

| Lioana a răspuns:

Ai criterii gresite de evaluare a personalitatii. Masinile si imbracamintea nu au legatura cu personalitatea ci cu gusturile omului. Orice lucru material detine un om e chestiune de gust, nu de personalitate.
Personalitatea tine de comportamentul omului.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Ba te contrazixe psihologia, orice acțiune deriva din trecut, un bărbat cu penisu mic va alege un 4x4 pentru a atrage fetele, cautam cumva sa ștergem ce nu ne place, ești arogant cauți un BMW, ești o sărăcie, tot ce ai muncit tu în 5 ani bagi într un BMW, wolkwagen sau o casa, nu este CV rău asta, evoluezi material, îți schimbi condiția, ideea e sa nu ajungi pe strada având BMW

| wildthing a răspuns:

Hmm, dar daca eu urasc SUV-urile, in schimb visez la un Porsche (evident, un 911, nu un Cayenne), imi place sa ma imbrac casual si in nici un caz nu ma simt bine la costum si pantofi...cum mi-ai defini personalitatea?winking

| PieptulPuiului a răspuns:

Cat timp nu poarta pantaloni de trening gri, e ok.