| anonim_4396 a întrebat:

Cum ati reactiona daca s-ar produce in acest moment un cutremur? Ati incerca sa ajutati si pe altii sau v-ati gandi doar la propria persoana?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Find o fiinta emotionala cum as putea sti asta?

| Drimmero a răspuns:

Depinde cat de mare e cutremurul acela, si in ce moment ma prinde,, sper sa nu ma prinda niciodata cand sunt la dus, atunci e cel mai nasol moment.

Daca e un cutremur banal, stau linistit si incerc sa nu ma panichez, daca e unul mare, ies din casa glont, dar nu inainte de a ma asigura ca toti cei dragi mie sunt in siguranta/

| LoveSleep a răspuns (pentru Drimmero):

Prin "toti cei dragi mie" te referi la televizor, fular cu Arsenal, minge cu Arsenal, tricou cu Arsenal și ghete cu Arsenal?

| Drimmero a răspuns (pentru LoveSleep):

Sa te iau in serios? Alea sunt doar lucruri materiale,, care pot fi inlocuite cu altele la fel.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Au valoare sentimentala. Mai ales un microbist ca tine...

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata de zi cu zi e mai importanta decat fotbalul, inainte ce mai puneam fotbalul pe primul loc,, nu mai pot sa traiesc fotbalul cum il traiam acum 3 ani de exemplu, mi s-a mai dus din fanatism, chiar nu era ok sa raman la acelasi nivel, o luam razna.

Valoarea sentimentala e in suflet, nu in lucruri materiale!
Tu esti chiar din Londra... eu trebuie sa cutreier Europa in lung si-n lat pentru a ajunge acolo/

| Nemessys a răspuns:

O intrebare si mai buna ar fi : oare acea persoana s-ar gandi la mine?

Nu mi se pare normal ca tu sa ajuti o persoana, dar daca ar fi invers, ea nu te-ar ajuta pe tine.
Conform regulamentului, in situatii de astea trebuie sa fim si putin egoisti. Tin minte ca a venit odata cineva la scoala, in legatura cu cutremurele si zicea :,, in timpul unui cutremur, sa nu faceti acte de eroism"

Acuma depinde si cam si ce fel de cutremur este si in ce situatie suntem. Daca intr-adevar am posibilitatea si nu exista prea mare riscul si pentru mine, da, as ajuta acea persoana. Daca stai sa te gandesti, in alte situatii si mai rele, eu daca incerc sa ajut pe cineva, pot sa mor si eu si persoana respectiva.

Oricum, m-am documentat despre cutremure, si la noi in Romania, nu este cine stie ce. Nu-i inteleg pe cai care atunci cand este un cutremur, le sta inima in loc. Eu pur si simplu, sunt relaxat si ma doare undeva. Mai simt din cand in cand undele P si atunci cand apar undele S, pentru mine nu este o surpriza. laughing deoarece ma asteptam deja la asta. tongue

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Eh, pe mine nu m-ar deranja daca ajutand o persoana am muri amandoua. As deveni faimoasa laughing... Oricum, ma refeream la persoanele dragi, nu la orice necunoscut. E bine sa ne asteptam la ce-i mai rau, pentru ca nu stii cum te loveste viata. D-aia e bine sa fii documentat. Poate ca nu ai simtit un cutremur mai serios (nici eu), dar sunt curioasa, ar fi o experienta nemaitraita pana acum.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca sa ma bucur sau nu cand ii aud pe unii vorbind :
,, Ai simtit cutremurul de aseara?"
,, Da, cica a fost de 5 grade"
Si eu cand aud discutia asta dintre 2 persoane, in gandul meu sunt ceva gen,, ahm. serios? rolling on the floor straight face "

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Se mai intampla sa vorbim la pranz despre hazarde, csf, n-ai cfs?
Avand in vedere ca sunt atat de nesimtita incat nu am simtit nimic pana acum, nu stiu cum e. sad nu stiu cum e la 5 grade, 6 grade.

| syd2 a răspuns:

Principalul e sa fiu afara de restul nu-mi pasa. De ajutat o sa ajute pe cine-o sa pot de n-o sa fie instinctul de auto aparare prea puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cât de veche e casa asta închiriată, cu siguranță la un cutremur s-ar face praf, nu mai apuc eu nici să mă ridic din pat, d-apăi să mai ajut și pe alții, dar pe mine nu mă deranjează.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ultima dată când s-a resimțit cam prin toată țara un cutremur Vrâncean ceva mai mare de 5° a fost prin sep - oct a anului trecut spre dimineață iar pe mine m-a prins pe fază, atât tot c-a durat foarte puțin.In fine, feeling-ul pe care îl lasă în urmă este cam acelaşi indiferent de durată (1s sau 1m), mă refer la acela care îți vine in mod involuntar atunci când un întreg bloc începe să facă uța uța cu tine :-).
Later edit: dacă prin "persoane dragi" vă referiți şi la acele valori sentimentale cum ar fi banii, telefonul, tableta şi eventual smart tv-ul atunci da, certo!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu. Cand scriu persoane dragi, chiar la persoane dragi ma gandesc, nu la chestii moarte.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi e simplu, sincer.Îmi iau mobilul în timp ce fug din bloc spre un adăpost ceva mai ferit iar pe urmă îi sun şi pe restul să văd dacă mai sunt întregi big grin #bigdumbsmile.

| Yasmin875 a răspuns:

Eu nu am simțit până acum niciun cutremur mai puternic. Uneori alti oameni ziceau că a fost un cutremur iar eu nici măcar nu l-am simțit.Majoritatea cutremurelor pe care le-am simțit au avut loc noaptea când eu dormeam.Ma trezeam cât timp era cutremurul si când se termina adormeam la loc.Nu făceam nimic în momentul ăla ca eram prea somnoroasă să fac ceva.

| Kiwibibilă a răspuns:

M-as da pe live.

| Speed99 a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Tocmai ai rezumat generatia noastra.

| anonim_4396 explică (pentru Kiwibibilă):

Chiar sunt curioasa sa vad un live in timpul unui cutremur devastator.
M-as kca pe mine de ras.