| anonim_4396 a întrebat:

Cum au început să funcționeze spitalele de la noi din țară și cat de departe a ajuns nepăsarea doctorilor? Am văzut personal niște cazuri recente la spital ce m-au lăsat mască.
O fata avea niște probleme de sanatate si a mers cu bilet de trimitere la un specialist, iar o alta stătea pe hol in asteptarea medicului pentru o ștampilă.Cea din urmă având copilul internat la București (distanță foarte mare de aici) pentru o operație urgentă.A apărut în cele din urmă medicul ce le-a întrebat dacă au programare, ele nu aveau nici una. Fata pentru ca medicul de familie nu ii spusese sa isi faca ci ca ii e suficient biletul (poate ca a gresit ea ca nu s-a gandit, nimic de spus), dar a doua ce a specificat ca suna de o grămadă de zile la acel număr si nu răspundea nimeni, iar fiindu-i urgent a venit fara programare. Medicul neavând nici un pacient în afara de ele două a refuzat să le ia fara programare pentru control si stampila.Au încercat ele sa il convinga dar nu a fost de înduplecat până mama disperată i-a pus piciorul in usa si a zbierat la el ca o sa ii faca probleme pentru ca ea stie legile si nu e ok cum se comporta. Atunci medicul i-a dat ștampila dar pe cea de-a doua nu a vrut sa o primească ca vezi doamne problema ei nu e gravă si poate veni si pe luna viitoare. Fata fiindu-i rau, s-a dus la urgență spitalului de unde a trimis-o la medicul respectiv ce nu a vrut sa o ia nicicum pe acelasi motiv ca nu avea programare.
In tot timpul asta o bătrână la usa unui alt cabinet se vaită cu un picior rupt si nimeni nu o baga in seama.Iar câteva scaune mai incolo, langa un salon gol, un băiat tanar cu o perfuzie in mana stătea pe scaun rezemat cu capul de iubita lui ce ii ținea perfuzia.
Si stau si ma intreb, medicii astia in tot timpul asta ce fac?
Daca nu ai pacienți si ai timp berechet, de ce nu consulți oameni sau sa le dai o amărâta de ștampilă?
De ce nu întinzi omul într-un pat cand ii pui o perfuzie sau sa ii dai macar un stativ?
De ce lasi omul sa se chinuie pe hol până da de ceasul morții?
De unde atata nepăsare?
Eu personal am vazut cum nu fac efectiv nimic.Stau pe scaune, beau cafele, vorbesc intre ei si tin pacienții cu orele pe hol.De ce?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incompetenti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este treaba ta să judeci ce se întâmplă?

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

Da,chiar este treaba mea si ar trebui să fie si a ta si a altora.De ce?
Pentru ca si tu mergi la spital (ca nici eu nu am fost să mă uit de ce se intampla,am fost cu un scop banuiesc) si membrii familiei tale merg,sotia,mama sau copii si nu cred ca iti convine sa fi cu cineva drag tie,sau tu însuți despicat pe masa si medicul sa zică "a, eu nu pun ștampila pe hărți ca nu ai intrat pe site sa faci programare". Lucuri de genul se pot intampla pe ultima sută de metri, sau sa ti sa faca rau brusc si sa fi trimis la un N medic, iar pisolcosul ala sa te lase sa mori pe hol ca el are treaba sa se scarpine in fund, sa pipăie asistenta si sa isi bea cafeaua.Asta le e meseria, sa vindece si sa ajute oameni ca de asta au salariu si e normal sa ma deranjeze cand vad o femeie disperată ce pot fi eu maine poimâine doamne fereste, o bătrână chinuită ce poate oricand fi mama, sau un băiat tanar ce trage sa moara (ce poate fi bărbatul meu) pentru ca nu e băgat în seamă de niște slinosi burdusiti de salarii mari si spagi grase.

| sadrian46 a răspuns (pentru Freya1):

Eu am fost internat de două ori în ultimii 3 ani, în două spitale de stat diferite iar în ambele au fost condiții normale și comportament adecvat și ireproșabil din partea întregului personal medical, infirmiere, etc.

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

Pai vezi ca nu au toti norocul tau.Eu am pățit de fiecare dată când am fost să fiu tratată prost si apropiații mei la fel, iar din cate am vazut acum nu avem noi o problema, ca si cu altii se intampla la fel.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Mai sunt și doctori care înainte de toate sunt oameni.O problemă nu doar în domeniul medical, ci în toate domeniile care implică îngrijirea și protecția cetățenilor este aceea că cei care intră pe acele posturi o fac doar pentru bani.Nu se gândesc că într-o zi pot fi în locul acelui pacient chiar ei.

| Freya1 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Majoritatea fac asa.

Nu le pasa, pentru ca ei se cunosc intre ei si nu se lasă pe dinafara. Daca e nevoie sa se caute in fund unul pe altul la 3 dimineata sunt prezenți.

Eu cred ca sunt prea burdusiti de bani si nu isi mai bat capul cu nimic.

| Psihiatrie a răspuns:

Asta e, cine are banu` scapa, cine nu o ia in bot.

| Freya1 a răspuns (pentru Psihiatrie):

Pai mergi cu bani la ei, ca doar nu cu mâna în fund sau pe ochi frumoși si tot asa fac.Sunt pur si simplu plictisiți si nepăsători.