| anonim_4396 a întrebat:

Cum au unii tupeu sa se arunce de la etajul 10? Și eu mă gândesc de multe ori la suicid având o sumedenie de probleme dar nu as avea tupeu sa mă arunc de acolo,mi se pare prea horror numai când mă uit în jos! Cum de unii care-și terminați de viața nu se sinucid, care au și depresii de ani zile de alea horror nu își pun capăt și alții care au efectiv probleme mult mici se aruncă în fața trenului sau de la etajul 10?
Pe unii instinctul supraviețuirii ii tine în viață? Să lupte deși viața le-a dat Game Over? Sau ce îi mai tine in viață? Ce rost are sa trăiești o viață plină de chinuri? Poate spuneți că nimic nu e permanent,că totul e temporar,nop,,nu e chiar așa! Eu mă confrunt cu o depresie de foarte multi ani și nu se ameliorează deși urmez tratament,și am dat schimbat, alții au boli și mai grave și nu e chiar totul temporar!
Cunosc oameni care au tot ce trebuie și cu toate astea sunt dependenți de droguri, terminați! Și pe alții care viața de mult le-a dat Game Over și nu i-au droguri deși chiar lucrurile acelea pe care le au acei drogați le lipsesc foarte mult!
Încă o chestie interesanta pe care am remarcato chiar la criminalul în serie Marius Csampar sau și alții, a "petrecut" 20 de ani în închisoare și nu sa îmbolnăvit de depresie e incredibil așa ceva! Și alții se îmbolnăvesc de la orice! Cum e posibil așa ceva? M-am uitat la el și omul e mai lucid decât foarte multi oameni care pretind că sunt ok la mansarda,e foarte culculat in discuții și rațional,calm,sociabil, deși nu are multa școală e siretlic și pare psihic mai ok decât mulți care nu au nici pe naibii deși a fost închis 20 de ani.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Nu tupeu, ci curaj. Cum îl au? Un sinucigaș nu gândește ca tine, are modul lui. El trebuie să își rezolve problema. Dacă a ales această cale, alegerea îi dă curajul.

35 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Tu compari mere cu pere! Compari un om cu altul care au psihisme diferite, gandire diferita, viziuni diferite, chiar la aceiasi problema reactioneaza si percepe totul diferit, nu e de comparat.
Ma mir cum de intrebi cum e posibil asa ceva.
Si cu csampar la fel, are alta genetica, alt psihism, de aia nu s-a imbolnavit.

Sa raspund pe rand:

1 - Au curaju sa se arunce pentru ca-s rezistenti la durere si nu le e frica de consecinte, de lovitura aia si de ce se intampla pana decedeaza, isi asuma suferinta de dupa cadere, tine de curaj aici. Ca si kamikaze aia. E relativ, depinde de personalitate, nu poti compara pe ala cu alalalt. Nu au frica nici ca scapa si raman nenorociti.
Ceilalti au frica, sunt mai sensibili si nu concept sa se loveasca in halul ala, sa simta durerea aia si sa aiba starea aia, mai ales ca pot scapa si sa se chinuie mai mult.
Am caz, o fata de 27 ani a fugit din spital, s-a dus pe o cladire de santier, si de la et 8 a sarit, NU a murit. A ajuns la urgenta si a mai trait 3 zile, daca nu murea, iti dai seama cum ramanea?

2 - Aia terminati de viata nu se sinucid pentru ca de multe ori sunt indoctrinati religios, asta in mare parte din ei, si au iluzia aia ca daca se chinuie aici, ajung in rai 1000000 ani si va fi bine, evident o prostie copilareasca sa creada asa ceva.
Plus ca e posibil ca asa terminati cum sunt, totusi sa nu fie asa terminati cum zic ei! Sa minta, sa nu se chinuie chiar asa, si ei de fapt sa se mai bucure de ceva, oamenii mint mult, si se vaita ca sa capteze atentie.

Iar aia cu probleme mai mici chiar sa sufere f tare si sa nu mai suporte asta, adica pentru ei problemele alea-s f mari, le percepem noi mici, pentru ca daca erau mici, nu sufereau asa, si nu mai se suicidau, e logic.
Prob f mare inseamna ca zi si noapte suferi fara perioade de bine, nu te bucuri de nimic, esti trist, nu te scoate nici un tratament.
Si nu sunt indoctrinati religios, sunt destepti si stiu adevarul, si gandesc exact asa, ce rost are o viata zi si noapte de chin, ca apoi tot sa se duca, mai bine se duce mai repede si mai scuteste din suferinta.

Religia stii (sau daca nu stii iti zic eu desi aici am mai zis-o dar nu stiu daca ai fost pe intrebarea aia), a condamtat suicidul pentru ca smecherii vroiau sa nu ai de ales si sa fi sclavul lor, nu vroiau sa iesi din asta ca nu iti convine chinul de zi cu zi ca sa-i imbogatesti pe ei, de acolo a pornit.
Fie sclavi, fie chiar si liberi dar munceai pentru ei.
Sau ajungeai pe drumuri.
Si lumea nu se prinde, nu ai sa gasesti nicaieri intrebarea "de ce religia condamna suicidul?!". Adica sa intrebe de ce e pacat?! Ca nu are logica.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Înseamnă că nu mori pe loc de la 10 exista posibilitatea până mori sa simți durerea aia de la acel impact. Să mori în somn e cel mai bine atunci dar asta linse întâmplă celor care vor să trăiască nu unor depresivi care de abia își așteaptă sfârșitul

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Logic ca nu mori pe loc, cum sa mori pe loc? Nu ai cum, cand cazi de la et 10 adica 30 de metri, intai te lovesti puternic de unde cazi, si simti nenorocita aia de durere si iadul cu totul, si depinde cand mori, ca 3 minute o sa ti se para 3 ani! Poti sa te chinui 1-2-3-5-6 zile in spital, sa mori apoi, sau deloc.

De murit in somn mori daca ai problema cu inima, mor si depresivii si ceilalti, nu conteaza, adica faci infarct.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nici de la etajul 20? Daca cazi in cap poți muri pe loc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai incearca sa vezi, haha.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da tu cum poți dormi noaptea având atâtea? Iei ceva pastile sau? happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu dorm de rup, chiar toata ziua am o somnolenta idioata de nivel mediu, nu iau nimic pentru somn, chiar as vrea sa nu mai am somnolenta aia.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Putini înțeleg ce înseamnă boala asta cu adevărat. Eu mă mir cum de poți lupta cu așa ceva

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu am perioade de mai binisor, de aia mai stau, ca altfel eram dus de mult. SI alternand ceva mai ok cu neok, mai merge. Ca daca nu mai aveam ceva ok, nu mai veneam aici.
In general dimineata is mai ok pana in ora 11, 30-12, dupa aia zac in pat pana pe la 17, si apoi imi mai revin ceva pana noaptea cand ma culc.

Normal ca putini inteleg depresia daca nu trece prin ea.
Nici eu nu inteleg multe desi mi se explica, de ce sa mint.
Nu inteleg ca schizo nu isi dau seama ca vedeniile lor nu-s reale, nu inteleg de ce tin parintii asa tare la copii, nu le inteleg sentimentele, nu inteleg cum aia amarati rau de stau 10 intr-o camera mai vor sa mearga mai departe cand n-au nici o bucurie.

Nu inteleg cum de oamenii strazii nu se sinucid, adica cum sa traiesc eu sa sufar? Mizerabil, nemancat, batut, in frig, si asta zilnic
Nu ii inteleg pe aia in varsta pe strazi cum de au motivatia sa stea asa.

Deci nu ma mira de ce oamenii nu ne inteleg depresia.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Chiar și așa multi se sinucid și au probleme mult mai mici decât ale tale sau ale mele, mai nou văd că unii rad că ăla a sărit de pe bloc și să sinucis, am ajuns să râdem de semenii noștri că se sinucid, dar dacă ar fi fost careva din familia lor nu le-ar fi convenit

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu am mai explicat ca sa intelegi de ce unu cu problema mai mici ca ale mele se sinucide, ca pentru ei problemele alea-s f grave, ei asa le percep, sunt mai mici ca ale tale doar pentru tine! Nu conteaza cum le vedem noi.
Nu compari problema lui cu ale tale ca nu conteaza asta.

Sincer? Majoritatea se sinucid aiurea fara sa incerce orice ca sa-si rezolve problema, si la majoritatea s-ar fi rezolvat, deci e de ras sincer, ca se sinucide ca fraierul, ca sa o zic asa mai pe romaneste.
Si asta iti zic din surse sigure de la medici si psihologi care cunosteau problemele alora si nu prea au facut prea multe pacientii, au abandonat repede asistenta medicala sau psihologica desi aveau sanse mari.

Si ce poti face cu un fraier? Razi, ca altceva nu ai ce face.
Mai ales cand vezi ca rateaza, nu mai ai aer de ras. Stiu pe unu care a ratat de 5 ori! Avea 25 de ani. Adica nici sa moara nu se pricepea, si ala avea sanse mari sa scape dar era delasator nu vroia la doctor.
Nu mai aveam aer de ras, cand m-a intrebat am zis ca am o criza de ras asa aiurea, si vroia sa mai incerce. Era sa mor eu de ras pana la urma.
Nu mai stiu ce a facut, dar cred ca nici acu nu e mort, poate asa in scaunu cu rotile da.

Sunt si putini ireversibili care sufera zi si noapte, care aia da, sunt 100 % indrepatiti sa scape de chin, insa majoritatea nu sunt in aceasta situatie deci cam 95 %.

Unu destept face asa:
1 - Nu o face pana ce nu epuizeaza toate solutiile care l-ar putea scoate din problema.
2 - Daca epuizeaza si o face, o va face fin cu o metoda fara suferinta, stie cum se face si stie ca e la indemana sa poata face asta, si stie ca sansele is 99, 9 % sa ii iasa, nu va intreba pe nimeni cum si cu ce, stie ca nu i se va raspunde chiar daca acela stie ce si cum, si stie si de ce acela nu va spune chiar daca stie ce si cum.
3 - Nu spune la nimeni ca o face, nu bate toba, aproape ca nu se va afla.

Si de unu din asta nu prea ai mai avea ocazia sa razi daca-s mari sanse sa nici nu afli.
Fraieru se afiseaza, spune la toti, si asa mai departe, afla tot sectoru.
Daca mai si rateaza, e circ, mai ales daca a zis inainte ca o va face.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate. În Timișoara văd că se sinucid cat mai multi,toți au sărit de pe bloc care au ales aceasta metodă și psihologa aia,atat de gravă e boala asta că nici psihologii nu știu să o gestioneze,controleze. Mie doar durerea de măsea mi sa părut mai dureroasa decât depresia,in rest nimic nu sa comparat cu durerea depresiei,e incredibil câtă suferință produce,paralizezi parcă când te ia nu mai poți face aproape nimic,toată voința și energia ți-o ia. Eu cred că un depresiv suferă mai mult decât unul care are schizofrenie și ia tratament,schizofrenicul e rupt de realitate dar depresia în continuu te rupe,parcă e o minune când trece starea aia,simți că renaști că pasarea Phoenixlaughing sincer eu nu am văzut nici un prost sa se îmbolnăvească de depresie,sau anxietate sociala,eu totuși sunt de părere că are o mica corelație inteligența cu bolile mintale,toate geniile sufereau de boli mintale grave,prostii sunt prea prosti sa se confrunte cu așa ceva,are o inteligență limitată nu știe să facă conexiuni,și nu cunoaște multe despre viața, despre existența lui, sunt fericiți în prostia lor mi greu sa cred că un prost se poate îmbolnăvi de o depresie gravă. Eu am văzut că mulți aveau schizofrenie sau erau autiști care erau geniii, puțini erau care nu aveau nimic la mansarda, cam toți erau dezveliți la cap

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Au o inteligență limitată *

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are treaba inteligenta, am intalnit destui prosti bolnavi de depresii, schizo la spital cand ma duceam la psiholog, din contra, din aia destepti erau putini, mai rar. Si m-am dus cam 15 ani acolo saptamanal, deci nu ca am fost o zi si atat.
Tu unde sa vezi? Nu ai avut tangenta cu un mediu unde se strang astia cu depresii ca sa vezi.

"sincer eu nu am văzut nici un prost sa se îmbolnăvească de depresie". Nici nu aveai unde sa vezi.

Schizo nu sunt neaparat in afara realitatii cu trat sunt aproape normali stabilizati si ani de zile, cum e sora prietenului meu.
Insa si 66 % din depresivi sunt binisor stabilizati cu tratament, doar cam 35 % sunt rezistenti la tratament.

Insa nenorocirea este ca multi se duc dracu degeaba, nu au epuizat toate metodele de a-si reveni eu, asta condamn.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da nu te contrazic, doar am zis că nu am întâlnit oameni prosti sa se îmbolnăvească de așa ceva, sau sa se plângă vreodată de ceva, păreau fericiți, stabili. depinde acum de vulnerabilitatea genetica aici e buba indiferent că e prost sau destept

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sigut, depinde de genetica cel mai mult, nu de inteligenta. Dar ponderea la spital era de din aia mai redusi.
Ca asa pe drumuri o sa vezi mereu si inteligenti si prosti fericiti, dar nu dai de din aialalti, ca probabilitatea sa-i intalnesti e mica.
Cam 5 % din romani au depresie, deci cam 100 de mii de oameni in toata Romania, cel putin poate ca astia is inregistrati.
Ca daca era 50 %, intalneai sigur.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Poate aia au devenit așa că au înnebunit, sau ia afectat grav depresia, le-a afectat funcția cognitivă grav că se poate întâmpla la depresie, poate nu erau așa înainte când nu aveau depresie. Boala asta te cam prostește in unele cazuri, din om te face ne-om

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le-a afectat deloc cognitia, erau okey, faceau testele bine unii din ei, ca la alea de baza nu-ti trebuie mare inteligenta, doar ca erau depresivi, exista si destepti nebuni, nu are treaba nebunia cu inteligenta neaparat.

| Sofer a răspuns:

Injecția letala sau sinucidere asistata.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Da dar trebuie sa obtii aprobarea de la 3 psihiatrii și în țări unde asistatul e legal cum e Belgia, Olanda, Elveția

| Brizbriz a răspuns:

"acum 6 ore | jacktaylor a întrebat:
Cum au unii tupeu sa se arunce de la etajul 10? Și eu mă gândesc de multe ori la suicid având o sumedenie de probleme dar nu as avea tupeu sa mă arunc de acolo, mi se pare prea horror numai când mă uit în jos!"

ai rau de inaltime, sunt unii care merg binemerci pe o grinda, din varful unui zgarie nori si nu simt nimic, ca si cum grinda ar fi pe pamant, si sunt altii, care daca ii duci in noile balcoane la inaltime, care au podeau din sticla foarte rezistenta, dar perfect transparenta, de vezi in jos ca si cum ai fi intr-o drona, si se pun in patru labe si se tarasc inapoi spre iesire, am vazut video cu asa ceva

in plus, mai e si disperarea, putini sunt in stare sa se sinucida (prin orice mijloc), fara sa fie cu adevarat disperati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psihismul face diferența.

| timidu89 a răspuns:

Eu îmi dau glonț de e grav cu piciorul. Și asa nu mai am speranțe de nimic bun. Analize făcut, dar deșteaptă trebuia sa ma trimită și la rmn sau cum i se spune la film. De la 3 m-am trezit cu durere pe os la genunchiul opus. Ajung la cum vad ei în 2 sau 3 zile sa nu mai pot merge deloc. La sânge vede dacă se scoală pl, zău asa. Ajuta și alea, dar nu arata ce are genunchiul umflat. Una zice ca nu știe, saerg la urgenta sau Baia sărată, asta de familie...

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Ce ai pățit la genunchi? Cu aia ai probleme de la antipsihotice, daca renunți la ele îți va fi foarte rau, la tine e cronică problema din păcate

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu la ce te referi, tot aștept sa aflu ce e. Analizele vin mâine, ieri le-am făcut. Ma cam doare și stângul de azi, de când am mâncat tot în pat am stat.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Frica de moarte ce sa ii tina, cred ca am cea mai de ca cat viata din toate neamurile mele de partea lui taicameo si a maicamii, cel mai esuat experiment pot spune, nu stiu in 30 de ani de existenta daca m-am bucurat de ceva in viata asta, de relatii intime nici nu incape vorba, nici eu nu inteleg pentru ce ma trezesc sa ma repet ca o caseta pusa in casetofon pe repeat, la mine numai e vorba de aruncat sau asa ca oricum stilul asta depresiv si anxios ma omoara incet, la mine un 1 an de viata sunt echivalenti cu 5, mai stai sa te arunci iti termini si parintii daca mai supravietuiesti si iti duci restul zilelor in scaunul cu rotile! cat despre criminalul ala, gandeste-te ca a stat toata viata inchis intre patru pereti pentru el libertatea asta care i s-a oferit asa al nimanui e o binecuvantare

| anonim_4396 explică (pentru LonelyGuy07):

Eu nu mai am părinți. Imagineaza-ti unu cu depresie gravă sa intre la mititica,inebuneste,o da in psihoza,o ia razna daca in libertate se simte oribil,acolo îl termina psihic,decât să intri acolo mai bine te arunci ( că idee) ăla are un psihic foarte puternic, multi ies nebuni de acolo, asta nici o zi zici că nu a fost închis acolo e mai sănătos la cap decat mulți, foarte multi, s-a schimbat foarte mult, îl văd mereu pe tik tok sunt multi mai nebuni acolo decât el sau aici

| LonelyGuy07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca asta ar insemna solutia la problemele tale arunca-te frate, cand o sa bagati la cap ca nimanui pe lumea asta nu le vor pasa de viata ta la fel cum si tu la randul tau nu iti pasa de ceea ce face vecinul sau prietenul ( asta numai daca esti prea prost ). Chiar si parintilor pana la un punct li se vor lua de tine daca vad ca n-a iesit nimic bun din tine ca om si nu le vor mai pasa de existenta ta practic si nu ii vor mai interesa de restul vietii tale

| LonelyGuy07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite un exemplu de avort crescut la orfelinat cu mii de followers pe site-urile de socializare, Katalin Talent, ala e vai mortii lui e terminat ca om n-are pe nimeni si tot nu ii pasa de probleme pe care le are, crezi ca lui nu i-ar conveni sa aiba o prietena sa intemeieze o familie! El prin retardul lui care il are fiind si analfabet a reusit totusi sa manipuleze o sumedie de tineri, de asta nici nu ma mira ca suntem ultimi incultii din europa si ne meritam sincer soarta prin ceea ce oamenii incurajeaza e incredibil, am mai vazut unul pe tik tok viral cu un dans tot asa sute mii de urmaritori si like-uri cu un clip in care danseaza pe tik tok si l-a repetat de 50 de ori pe putin unde pare a fi idolatrizat. Foarte probabil ca exemple astea doua de ti le-am dat sa fi recurs la un eventual gest de sinucidere, dar faima asta virtuala ma gandesc ca le-au ucis gandul asta, asa si cu Marius Csampar ia sa nu il mai bage nimeni in seama pe internet sau in viata reala crezi ca ar rezista mult sa numai ucida de pilda, eu zic ca nu

| anonim_4396 explică (pentru LonelyGuy07):

Nici nu mă interesează să ii pese cuiva, și nu mai am părinți. La mine sunt foarte multe, puțini ar fi rezistat cu așa ceva, nici nu ai idee ce lupte tirane duc cu depresia și anxietatea, care la mine sunt horror, 2 luni nu ai rezista cu așa ceva crede-mă,te știu ca user indiferent cate conturi îți faci te recunosc,știu ce probleme ai,eu nu am fost refuzat de femei, poate voi fi acum că sunt vulnerabil din cauza depresiei și a anxietății și nu mai arăt ca înainte când ele mă abordau pe mine eu nu trebuia nici măcar un deget sa ridic,viața aia s-a dus,de când mi-a murit mama viața nu mai e la fel,nu mă plâng de asta,dar sa supraviețuiești cu o depresie așa oribila atâția ani grei nu e la îndemână oricui,plus că am și alte probleme,eu consider că sunt un razboinic nu un las. Chestia e că nici mie nu îmi pasă că am fost un om prea bun in viața aceasta și mi-am luat-o, eu chiar nu mai am nimic de pierdut,daca ar fi mâine să mor nu mi ar părea rău că eu am făcut de toate in viața,mai puțin mersul la MARE, întotdeauna mi am dorit să merg, dar singur e ciudat, dar o sa merg nu renunț, și singur daca e cândva.
Știu că nu însemna nimic pentru nimeni dar nici nu tind spre asa ceva, mă am pe mine e suficient!

| anonim_4396 explică (pentru LonelyGuy07):

Îl bagă multi în seamă pe ăla, are și 1000 pe live,nu e fraier! Lumea mai degrabă marginalizează un om timid,cuminte decât pe ăla,chiar am văzut fete care se rugau efectiv de el sa iese cu el la întâlnire și el le refuza,părea foarte mândru rolling on the floor știu povestea lui katalin,bravo lui și a depășit condiția, il iubește copiii, sau prostimea cum o numești tu, cert e că o făcut ceva din donații dar tot se mai ducea la munci.
Nu toți care au avut o viață dezolantă au depresie, nu sunt predispuși genetic, nu s au născut cu acest defect genetic sa dezvolte depresie așa cum nici Marius după 20 de ani de mititica nu a făcut depresie! Cine chiar are depresie grea știe despre ce vorbesc eu,nu mai ai nici capacitate de munca, eu de exemplu nu pot dormi noaptea deloc, am incercat multe tratamente și degeaba, insomnia mea e horror nu pot nici la muncă să merg deși sunt constrâns, așa că dacă nu o sa mă descurc probabil voi recurge la soluția asta. Trăim într-o lume nebuna și cu empatie 0, nu o sa îmi para rău, o lume plina de prosti și inculți și oameni ipocriți cu 100 de fete. Unu sa înecat într-un lac sau ce era ăla și unii in loc sa îl salveze îl filma și râdea de el, până la urmă sa înecat și a murit omul. Altul să aruncat de la etajul 8 sau 10 și lumea prin comm pe Facebook râdea de el,atâta răutate și prostie in viața mea nu am văzut la ai noștri,să râzi de un om că să sinucis când putea sa fie un membru din familia lor,i se poate întâmpla oricui,nu oricine rezista la depresie,putini sunt! Să nu mai zic ce se întâmplă în lume,cate ni se întâmplă,totul e premeditat,nimic nu e la voia întâmplării,covid nu a fost o coincidență,a fost ceva premeditat cu multi ani înainte,acum e război, explozii la preturile alimentelor,variola primatelor,am văzut că de vb și de holera,oamenii nu mai știu să iubească, nu mai știu ce e aia iubite, empatie, compasiune, loialitate, sa fiu al dracu daca nu e chiar o nebunie să trăiești într-o lume așa absurdă stricată. Stai sa vezi cate o sa nu se mai pregătească, noi din 2019 nu o sa mai avem liniște, vor sa depopuleze planeta asta e adevărul suntem prea multi și hrană cat mai putina.
Vor fi tot mai multe acte de suicid, a început lumea sa se arunce de pe bloc, vin facturi cu sume uriașe nejustificate, unii s au saturat de toate nebuniile astea

| LonelyGuy07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ala il considera lumea o legenda esti nebun laughing) daca ii **** o palma dispare ca cenusa, danseaza ca un descreierat scapat de la spitalul 9 pe un dans libelula sau cum mortii lui zice el ca se numeste, starneste mila barem de banii aia ce ii ia din tik tok n-are nici nesimtirea sa isi puna dintele ala lipsa in pastele mamii lui

| anonim_4396 explică (pentru LonelyGuy07):

Un fel de Ion Rîmaru contemporan

| Yparisa a răspuns:

"am o sumedenie de probleme"
Nu știu ce să zic, ești toată ziua aici. Eu când am probleme sunt absorbita de ele, uit că există TPU și alte prostii.

Csampar daca e psihopat, ce sentimente sa aibă? Desi mie îmi apărea zilnic într-o perioadă plângând pe un live. Probabil pentru bani

| anonim_4396 explică (pentru Yparisa):

Toată ziua că îmi place TPU și ajut multa lume, ajutând mă ajut pe mine e ca o terapie, nu e timp irositwinking pentru mine nu e o prostie TPU, sunt multi care sunt foarte inteligenți printre nebuni, ai ce învața de la ei