| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeţi că este cel mai bine să se procedeze în cazul în care un copil ajunge să fie victimă a bullyingului în şcoală?

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa aibe o pusca in ghiozdan si s-o foloseasca cand vin idiotii la el, asa se invata minte toata Romania

| Celcestietot a răspuns (pentru mgtow):

Asa este, si elevii romani ar trebui sa organizeze atacuri armate la scoala, ca cele din America laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să se procedeze de către cine? Am fost și eu bulit și n-am murit. Se numește hărțuire pe românește. Ce înseamnă că a căzut victimă?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Părinţii copilului abuzat,învăţător/diriginte,director,profesori.
Dacă pe dvs. nu v-a afectat atât de tare,asta nu înseamnă că alţii ar putea trece la fel de uşor peste aşa ceva. Unii ajung să nu se mai poată concentra la şcoală,să se închidă în ei,să nu se mai bucure nici măcar de timpul liber pentru că ştiu ce îi aşteaptă atunci când se întorc la şcoală sau în cazuri mai grave chiar să se sinucidă.Să nu mai spun că pot rămâne cu probleme toată viaţa, să ajungă nişte adulţi anxioşi, cu probleme de comunicare, antisociali, depresivi etc.Sau cum credeţi că ajung unii criminali, violatori sau pedofili?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar, dta dacă faci teorie cum rezolvi? Copilul bulit, hărțuit este folosit de comunitatea de copii ca găina verde pe care celelalte o ciugulesc până la sânge, fiindcă li se pare că este iarbă.
Când pot să îl hărțuiască? În curtea școlii, și în drum spre casă.
Să se plângă cuiva. Să stea educatorii cu el în curte, și să îl conducă bodigardul spre casă. Iar el să învețe să trăiască cu ceilalți. Nu există soluții teoretice, cum vrei dta, să se facă ceva la modul general.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa discute parintii cu profesorii, apoi cu varul ala care are functie in politie sau primarie, sa-i ia la bani marunti pe parintii aia care nu stiu sa-si educe avortonii. Simplu.

| Drimmero a răspuns:

Daca e o singura persoana si te agaseaza, intr-un final cedezi si ii rupi capul, pana la urma e tot om, de ce sa iti fie frica pana la nesfarsit.

Daca sunt mai multe persoane, trebuie sa le vorbesti matur si sa ii faci sa inteleaga ca ceea ce fac nu e deloc ok. Daca nici asa nu se potolesc,, ii ignori, nu vei rezolva nimic daca vorbesti cu profesorii/parintii, vei parea cel mai fraier in ochii lumii, ai orgoliul tau pana la urma, iar ei vor intensifica bullyingul in afara scolii 100%.

Ori ii rezolvi fizic daca esti suficient de puternic, ori ii ignori, nu trebuie sa cedezi psihic.

Am fost agresat prin liceu de un coleg care venise nou, tipul avea probleme grave la scufita, i se pusese pata o data sa se ia de mine, nu i-am permis, l-am trantit la pamant cu genunchii pe el in fata clasei si asta era sa ma coste exmatricularea pentru ca mi-am pus mintea cu nebunul...norocul meu au fost colegii care au intervenit pentru mine zicand ca doar m-am aparat, nu am atacat,, fiind la prima abatere scapasem. Sunt pe principiul autoapararii, ma lovesti,, te lovesc.
Bataia e ultima solutie, daca nu merge cu vorba buna treci la fapte.

| Mosotti a răspuns:

Simplu, eu ca tata ma duc la scoala, le dau o mama de bataie la aia si s-a rezolvat, scurt. Si zic asa "daca va mai prind ca ii faceti ceva va calc in picioare".
Asta daca diriga si altii nu iau masuri, asta e pasul doi dar il aplic daca se cere.
Eu ma mir cum de parintii sunt prosti asa si nu iau masuri coercitive disponibile.

| Celcestietot a răspuns:

Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte laughing

| Donsavas a răspuns:

Sa meargă la psihologul școlii apoi acesta sa discute cu părinții.

| Apokales a răspuns:

Cred ca scoala ar trebui sa sanctioneze parintii copilului printr-o amenda sau ceva. Iar in cazul de fata m-as duce direct la conducere sa alertez cazul, daca nu rezolva conducerea in ultima instanta ii ia dracu' si pe parintii aluia, cat si pe copil. Iar daca vad ca al meu este predispus bullying-ului, fiind considerat mai slab, il dau la cursuri pentru un sport de contact, pentru auto-aparare.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Da, asta este primul pas, sa faca scoala, daca nu, te duci la scoala si rezolvi tu problema rapid! Eu asa as face. Ce amenda? Nu o sa dea nimeni nici o amenda. Exact cum zici, "ii ia dracu".
Asa trebuie. Dar asta e simplu, nu stiu de ce tot se intreaba lumea cum sa se procedeze.

Sa se mute ei, nu copilu meu, ia uite la ei, pai daca se muta al meu inseamna ca sunt prostu prostilor.
Eu de aia ii admir pe tupeistii aia care si de fata cu politie te strica in batai, au sange in veioza, nu lasi si pampalici.
Ce zice si copilu cand vede ca are un tata pampalau, si el ce exemplu ia? Familia trebuie sa-l sustina, sa fie cu el, sa ii arate protectie, stabilitate, putere, nu lasitate. Inseamna ca si el in viata va fi un pampalau sau pampalaie, ca asa a vazut in familie.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Sincer, auzisem acum cateva zile ca se propunea sa se dea amenda pentru astfel de cazuri, nu stiu. Mi-e mi se parea o idee buna pentru ca se arunca responsabilitatea pe seama parintilor agresorului, asta ca sa nu ia amenda. La urma urmei de ce sa pedepsesti buna educatie de acasa, e corect asa?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai sa dea amenda parintilor, tocmai ca nu si-a educat bine copilul din moment ce la scoala se comporta urat, deci se arunca bine, ca parintii sunt de vina, ca eu daca-mi educ copilul sa respecte pe oricine, asa va face. Daca era buna educatie acasa nu facea asa ala.

Insa pana una alta ii pocnesc eu daca e cazul, si am rezolvat-o, daca scoala si parintii nu iau masuri.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Totusi in teorie nu se scade nota la purtare, iar dupa se ajunge la exmatriculare, asa cum s-a facut si la faza cu profa de desen?

Profa de desen, cand un baiat a comentat videoclipul profei de desen si a fost dat afara, exmatriculat.
La urma urmei de ce sa imi mut eu copilul, este ca si cum l-as pedepsi pentru ca a fost cuminte.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Ai dreptate, pai tocmai asta zic. M-am referit la faza ca se arunca vina pe parintii agresorului, nu m-am referit la parintii celui agresat, credeam ca la agresor te referi ca arunca pe parintii lui ca sa nu ia amenda, mi se parea aiurea.
Pai asa, e, de ce sa-l muti.

Si ala cu comentatu cat de prost sa fie sa se dea cine e, eu postam anonim de la alt cont.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Lasa asta. Intreb acum de faptul ca exista o modalitate de a scapa de cei problema, scaderea notei la purtare, de ce nu se pune in practica?
Inseamna ca si daca se amendeaza parintii agresorului este degeaba daca nu se pune in practica.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu lasa asta ca si ca idee, si elevii ar trebui sa fie mai destepti si sa faca sa nu se afle cine, dat fiind ca pot risca, ziceam ca si idee doar.

Pai daca se amendeaza parintii nu e degeaba, ca-l pun la punct pe fi-su sau fi-sa sa nu mai faca, o sa intervina dur si sigur. Avem aici o colega de forum care e tratata infect de ceilalti, e la scoala de asistenti sanitari, nu stiu de ce, dar nu se iau masuri.

Nu se scade nota ca de multe ori profii, directorul nu stiu despre ce e vorba! Ca doar in pauza se intampla ce se intampla.
Iar daca nu se iau masuri daca afla, e nepasare, de aia. Iar daca sunt copii din aia prosti de nici nu spun acasa ce li se intampla, cu atat mai putin se vor lua masuri.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Stau acum si ma gandesc ca prostu' la profa de romana care n-o ma tinea vocea sa ii acopere pe toti. Aveam si un profesor de mate care era proclit in fata, putea sa fie si scuipat ca nu avea ce sa le faca. Mai spunea la TV acum cateva luni de zile un politician ca profesorii ar trebui s-o lase mai moale ca li s-au marit salariul si mai au si o groaza de timp liber. Li s-au marit salariul, dar conditiile sunt aceleasi, poti sa-l injuri in timpul orei ca nu-ti face nici pe dracu'. Poate sa te arda la note si atat, dar pe astia ii dor-n cot de note.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Mda, pe vremea mea, scoala generala 1984-1992 si liceu 1992-1996, profii erau si politai in scoala! Faceau si ordine si era liniste, se scadea nota la purtare si exmatriculare rapid, nu doar la note la materii. Atata iti trebuia sa faci tampenii.

Si eu voiam sa ma fac profesor dar nu permiteam asa ceva. Bine, eu facusem si sport si nu aratam tocmai rau asa. Sunt in general superom cu oamenii, dar superneom cu neoamenii. Nu vrei sa inveti, treaca de la mine, poate iti dau un 5 acolo ca nu am uitat cum eram si eu in scoala (foarte multi profi au uitat total cum erau) si poate nu voiam sa invat la toate, dar respecta-ma! Atat cer, eu cred ca e un targ bun.
Eee, le pasa ca daca nu le pasa si de note nu mai veneau la scoala, le pasa, ca fara bac si mai ales dupa 8 clase fara evaluare, ai mari bariere la angajari! Nu e cum pare.

Dar stiu ca si note le da, si isi si bat joc de profi, aici e aici. Le da, ca cica nu-s multumiti de bani si deci nu-si fac nici ei datoria.
Politicianu are dreptate, ciocu mai mic ca au n timp liber si salariu s-a marit, in sens de cerut bani sa nu mai zica ceva, dar nu sa nu aiba parte de respect, nu cred ca s-a referit la asta.

Deci asa mai in gluma, trebuie sa trimitem profele la karate si barbatii la sala, hahaha. Am observat ca daca arati lucrat si ai ceva muschi, nu prea se mai da cineva la tine, decat unu egal sau mai tare ca tine, nici nu e nevoie sa ripostezi, ca nu se mai dau ei, au o frica instinctiva.
Dar cand il vede scandura sau gras, nu simt teama aia in instinct. E aberant sa ajungem la asta, dar daca trebuie, aia e.
Pentru a arata bine, nu e nevoie de mai mult de 3 ore pe saptamana in trei zile diferite, doua grupe de muschi pe zi. Doamne cum am ajuns! In UE nu vezi asa ceva.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Un profesor adevarat trebuie sa invete in continuu, sa se poata adapta dupa noile metode de predare. Sa mai stea profesorul de sala si toate tampeniile, sa nu uitam si de parintii care sar in apararea copiilor ca de ce ai pus nota aia, s-a intamplat sa fie si copilul de vina sa minta ca a dat in el, in stomac. Pai, acolo da profesorul in stomac? Profesorul trage de ureche, iti da cu cartea in cap, nu-i nebun sa dea in stomac, da-l dracu' de profesor. Si sa te astepti cu niste parinti turbati la usa cand tocmai ai scapat de nebunii aia de copii care urla toata ora si n-ai ce le face.
Se mai vorbea de paznic in scoala. Ce paznic, ca nici ala nu are voie sa faca ceva.
Dau astia legi cum imi faceam eu proiectele la scoala, de care n-aveam habar: "Fa-l dracu' acolo sa vada ca ai incercat", cam asa imi ziceam.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Daca ma iau dupa ce am voie, unde ajung? Si cu nota, nu poate sa-mi zica mie un parinte ca de ce am dat, sa cheme comisie de la minister sa vedem ce stie copilul, nu se baga el in ora mea, nu are nici o competenta daca nu e si el prof de aceiasi materie si arata ca, copilul stie de o nota mai mare chiar daca e prof de aceiasi materie.
Am zis ca la sala ai nevoie de 3 ore pe saptamana, nu vad asa mare lucru, de predat predai, daca te pricepi si acum 50 ani si acum ii poti face pe copii sa priceapa, daca nu ai vocatie, nu merge orice studiezi.
Ca materia e tot aia naiba, matematica nu s-a schimbat si nici fizica. O colega de a mea e profa de fizica la liceu si preda exact dupa materialele predate de profu nostru in liceu, si are vocatie, nu e nevoie sa aplice nu stiu ce metoda, preda mai bine decat astia cu alte metode, ca explica sa simta elevul notiunea. Chiar daca s-au scos anumite capitole, sau s-au pus la alt an de clasa, fizica e fizica, daca apare ceva nou in materie, intelege imediat si stie sa te faca sa pricepi.

Dar na, nu stiu ce sa zic, si daca e cazul sa fac si altceva as face, nu mi-e greu sa pun o camera intr-o geanta si sa filmez toate orele, deci trebuie sa te duca mintea! Sa vedem daca apoi mai minte ca l-am batut.
Trebuie sa ne adaptam la ziua de azi, asta e! Stiu ca pare penibil dar nu ai ce face.

La sala o ora luni piept+bicepsi, miercuri spate si tricepsi, vineri picioare umeri si trapez, dar poti exclude picioarele, mare chestie, e si sanatos si te si protejeaza de eventuale atacuri sau incercari de atacuri.
Se fac si patru zile dar doar daca te duci la concurs.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Da, pare penibil in lipsa politicilor bune, vom trece si peste asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu trecem usor, ca nu se va schimba nimic din pacate, pliticienii nu sunt pusi acolo de smecherii (care ii finanteaza), ca sa faca ceva bun. Pana nu schimbam sistemul, nici o sansa.

| Jus7t a răspuns:

Sunt efecte destul de dăunătoare după ce a trecut prin așa ceva, depinde și cât timp și cât de agresiv a fost acel bullying dar poate să rămână pe viață cu niște schimbări de personalitate din cauza asta.
Trebuie să meargă la psiholog, bullying cauzează o problemă apoi acea problemă cauzează altele și nu e așa ușor să le descoperi mereu și să îl ajuți să treacă peste ele mai ales dacă el se închide în el.
Poți să îi fii alături și să îl incurajezi, să își recapete încrederea în sine dar tot recomand psihologul în unele cazuri.

| Nume6 a răspuns:

Să se pună camere de vedere în fiecare școală plus audio, fiecare clasă să aibă cameră, astfel incât să se vadă ce și cum. Să fie și pe hol inclusiv.
Să se dea amendă hărţuitorului, adică părinţilor fiind minor, sau să i se taie alocaţia, și dacă și după asta nu se potolește exmatriculare făra drept de a se întoarce in școala respectivă, ca o abatere poate fi și scăderea notei la purtare hărţuitorului.

Să existe psiholog în fiecare scoală astfel incât copilul afectat de hărţuire să poate fi consiliat, pentru că agresarea afectează psihicul, personalitatea, se ajunge la suicid, depresie.

| 70gabriela70 a răspuns:

Obligarea celui care este "atacatorul" la terapie zilnica.

| Rosa27 a răspuns:

Cunosc atatea cazuri de bullying in scoala si in afara ei. Si eu am fost victima acestui fenomen si in scoala generala si in liceu si am realizat ca orice as fi facut, pur si simplu problema nu putea fi solutionata.Cel mai bine ar fi pentru. el sa fie mutat la o alta scoala, daca nu are de indurat multe, eu am lipsit de multe ori din cauza problemelor.

| Mosotti a răspuns (pentru Rosa27):

Si taica-tu ce facea? Nu facea nimic? Ii lasa pe aia sa-si bata joc de tine? Nu a venit, nu le-a atras atentia?
Cum sa se mute? Adica se retrage ca prostu? Asta se numeste slabiciune. Cand i-oi da cu capu de pereti sa vezi cum armata fac cu ei si fi-miu nu ar mai avea probleme.