| mixaellah a întrebat:

Cum credeti,exista sirene?

Răspuns Câştigător
| AnaAmalia31 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...dar poti cauta aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Siren%C4%83
Funda?

20 răspunsuri:
| forever4you a răspuns:

Nu exista. winking

| elasexygagica a răspuns:

Da eu credlove struck mi-as dori sa fiu sirenalove struck

| Urzi23 a răspuns:

A) Se face o săptămână post + Spovedanie generală + Împărtăşanie.
Fac Spovedanie generală cel bolnav, părinţii şi bunicii, soţul şi fraţii celui bolnav.
b) Zilnic, dimineaţa sau cu 2 ore înainte de masă, iei Anafură +
Agheasmă, un păhărel mic sau 3 înghiţituri.
c) Vinerea se ţine post negru până la ora 24.
d) În timpul zilei se spune: rugăciuni zilnic + Tatăl nostru spus cât mai des.Seara după ora 22: rugăciuni zilnic + Ac. Mântuitorului, 40 mătănii. La
Rugăciune se aprind 9 lumânări aşezate Cruce. Cel sărac aprinde o
lumânare sau candela. După fiecare icos adaugi rugăciuni de cerere:
Doamne, iartă-mă de păcate pe mine, robul Tău (N), şi pe cei din familia mea. Dezleagă, Doamne, toate vrăjile şi blestemele cu care m-au legat vrăjmaşii ştiuţi şi neştiuţi, dezleagă-le şi întru nimica să se prefacă.
Alungă, Doamne, de la robul Tău (N) toate duhurile necurate, pe pustiu să se ducă şi la mine să nu se mai întoarcă, iar pe mine vindecă-mă.
e) Nu lipsi de la Sf. Liturghie (în întregime), este cea mai puternică
Faza II:
Dacă nu te-ai vindecat, faci Sf. Maslu pentru iertare de păcate.
Pentru aceasta se ţine post o săptămână şi te Spovedeşti din nou şi spui
şi păcatele pe care ai uitat să le spui. Se fac 1-3-5-7-9 Sf. Masluri. Dacă te-ai vindecai după primul Sf. Maslu, nu le mai faci şi pe celelalte.
Uleiul de la un Sf. Maslu se foloseşte timp de 7 zile, timp în care se ţine post, cu post negru luni, miercuri, vineri, până la ora 24. Postul negru trebuie însoţit totdeauna de milostenie. Dai la 3 săraci câte un ban.
Zilnic se bea un pahar cu Agheasmă în care se pun 9 picături mici de Ulei de la Sf. Maslu. Înainte să bei acest pahar se fac 40 mătănii. Poţi mânca la două ore după ce ai băut acest pahar. Laşi timp Uleiului de la Sf. Maslu să lucreze.
Rugăciuni:
În timpul zilei se spune: rugăciuni zilnic + Tatăl nostru spus cât mai
des. După fiecare rugăciune zici: Doamne, iartă-ne. Doamne,
vindecă-mă.
Seara după ora 22: rugăciuni zilnic + Ac. Mântuitorului + rugăciuni de cerere.
La rugăciuni se aprind 9 lumânări puse în Cruce. Cel sărac aprinde o lumânare sau candela.
Cine nu are Acatistier, în locul Acatistului va zice: rugăciuni zilnic + de 9 ori Tatăl nostru + rugăciuni de cerere.
Procedezi astfel: 3 mătănii + Tatăl nostru + rugăciuni de cerere şi
repeţi aceasta până împlineşti 40 mătănii şi de 9 ori Tatăl nostru.
După vindecare, duci la Altar o Liturghie Vii, cu una sau trei lumânări aprinse + dar de mulţumire. Liturghie Vii: Robul lui Dumnezeu (N) mulţumesc pentru binefacerile primite de la Dumnezeu.
Darul de mulţumire pe care l-ai pus pe masă înaintea Domnului,
format din fructe, pâine, mâncare, prăjituri, se împarte la săraci la
sfârşitul Sfintei Liturghii. Dumnezeu priveşte cu dragoste la cei
recunoscători.

| mixaellah explică (pentru Urzi23):

Nai gresit ceva?

| Urzi23 a răspuns (pentru mixaellah):

Poate ai si tu dreptate in felul tau, dar nu am pomenit om sa moara ca zice niste rugaciuni.Din contra toti spun ca le este mai bine

| NoNameJunior a răspuns:

Nu cred. exista poate dar doar in povesti.

| MioaraParalescu a răspuns:

Da! in povesti...laughing

| Eღilia62 a răspuns:

Abureli pentru copii, la fel ca si cu Mos Craciun.Nu cred, nu exista!

| KaRy a răspuns:

Nu cred. De ce, tu crezi? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sirenele sunt creaturi mitologice iar existenta lor este improbabila.

| AnormalKid a răspuns:

Eu nu cred!

| Selena2008 a răspuns:

Exista sirene cum sa nu existe cine lea inventa prostilor exista cu siguranta deoarece cine lea inventat? deteptilor! destepti lui peste

| Tzucu a răspuns (pentru Selena2008):

Pai exact, de ex ca si fantomele, pai exista daca nu cine le-ar inventa sau extraterestrii

| biabiencuta a răspuns:

Nu stiu nu cred

| Adnyna a răspuns:

Nu exista.E o poveste, asa cred eu...

| Adnyna a răspuns:

laughing Dar eu nu cred

| Adnyna a răspuns:

Cred ca au existathappy

| Alexa_Lorina_1995 a răspuns:

Pai, nieni nu stie dar eu sustin raspunsul DA asa cum orice specie exista pe lumea asta. poate ca nici ele nu stiu ca existam si spun ca oamenii nu exista, cine nu crede, nu crede pentru ca nu vede dar pe d-zeu la-ti vazut? pai daca nu l-ati vazut de unde stiti cA e real? ( cred in dumnezeu)

| Cristininika a răspuns:

Nu prea cred laughing

| AnduPink a răspuns:

Eu nu cred in sirene