| DANNY1004 a întrebat:

Cum e posibil sa arda de atatea ore catedrala Notre Dame din Franta si pompierii sa nu poata face nimic sa o stinga?
Nici macar nu au aruncat apa cu elicoptere de deasupra.

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În unele cazuri e mai bine să nu te apuci să torni apă că mai mult extinzi focul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zice în TheGuardian că nu vor să pună presiune pe boltă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au cum sa dea drumul la apa de sus, pentru ca din cauza vechimii constructiei, aceasta este destul de fragila, asa ca singura optiune e sa arunce apa de jos in sus.
Nu stiu daca ai fost vreodata la aceasta catedrala, dar e vorba de o constructie imensa. Sunt cateva sute de pompieri, dar pe langa stingerea focului trebuie sa aiba in vedere si salvarea pe cat posibil a lucrurilor care sunt in interior. E vorba de valori imense, din cate zicea un arhitect o sa fie nevoie de cateva miliarde de euro pentru restaurare (catedrala din Bucuresti a costat o suta si ceva de milioane, asta doar asa, ca element de comparatie).

| DANNY1004 explică (pentru anonim_4396):

Am fost mai demult, dar nu imi mai aduc aminte prea multe pentru ca eram mic atunci.