| BombonikThaa a întrebat:

Cum era viata in perioada dictaturii comuniste? happy

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pe vremea comunismului era mai bine, si iti zic si de ce.
gaseai de munca, era o disciplina in tara, se stia de rusine, se punea baza pe invatamant, avea o prioritate cei cu studii superioare, nu se schimba programa scolara de la o zi la alta, scoala si manualele erau gratuite, acum e totul pe dos, cel cu bani face o facultate, chiar daca la carte sunt bata, exemple sunt peste tot, in medicina si in invatamant e haus total! nu mai zic de locuri de munca, tineretu nu are unde munci deci judeca si tu, nu era mai bine cat de cat in trecut?
sa ma corecteze cineva daca gresesc.
O zi frumoasa sa aihappy

| DrinkMySoul a răspuns (pentru caramela):

Da, e adevarat ca era bine dar nu aveai dreptul la exprimare libera, nu aveai alte optiuni. Totul ti se dadea "mura-n gura" si nu mai exista motivatia de a se depasi pe sine insusi. Viata era monotona.

| caramela a răspuns (pentru DrinkMySoul):

Si cu ce ne incalzeste ca avem dreptul de a vorbi? locuri de munca? prostitutia este in floare. bunul simt a disparut de mult.

| DrinkMySoul a răspuns (pentru caramela):

Ai dreptate ca nu ne ajuta la nimic dar oricum comunismul nu este cea mai buna metoda

| caramela a răspuns (pentru DrinkMySoul):

Este adevarat, dar nici asa nu putem sa zicem ca o ducem pe roize si nici nu avem cu ce sa ne mandrim.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mi-am trait adosescenta pe vremea comunistilor.
Nici macar odata nu s-a schimbat programa scolara in fiecare an. Uniforma era obligatorie si nici tprin cap nu ne trec punem in gura cu profesori. Exista respect, iar invatantul era recunoscut.Acuma cei cu facultati, fie muncesc pentru alti in tari staine (nu neaparat in domenilul lor0, fie stau acasa
Nu prea se gaseau alimente, dar nimeni nu murea de foame.Acuma galantarele sunt pline, iar multi romani mor de foame.
Erau restricii la consumul e curent, vizionarea emisiunilor tv.Acuma majolotatea emisiunulor sunt de prost gust care strica mintea tinerilor nostri.
Inainte aveam o industrie puternica, eram numiti,, granarul Europei. Acuma suntem nevoiti se exportam tot mai mult.
Cred ca e nevoie sa continui....sau da?
Sa nu uitam ca China e stat comunist, dar are una din cele mai puternice industrii.

| RockableHu a răspuns:

Amm...pai erau multi pionieri, nu era voie la crestinatate si multe chestii foare rele care acum sunt legale!