| misteryoo a întrebat:

Cum explicati versetul acestasadcaci toate lucrurile imi sunt permise, dar nu toate imi sunt de folos.)?

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu cred ca toate lucrurile sunt permise.De asta exista legi

April
| April a răspuns:

In sens material : mi-as putea permite sa cumpar o coroana, dar la ce mi-ar folosi daca nu sunt regina?
In sens spiritual:as putea sa spun ca sunt liberal-precum face Antonescu-dar la ce mi-ar folosi daca lumea toata ar vedea ca sunt de fapt un mascarici lipsit de orice fel de principii?

| Bacemi a răspuns:

Inseamna ca ni s-a lasat capacitatea de a cugeta. Trebuie sa intelegem singuri ce este rau si ce este bun. Eu pot de exemplu sa ma proclam conducator al lumii, dar la ce e cu folos caca e minciuna si nu am adepti? Trebuie sa intelegem urmarea faptelor noastre si sa actionam constiincios.

| CatGirl a răspuns:

Unele lucruri le faci pentru ca iti doresti sau esti obligat.Nu intotdeauna iti sunt de ajutor.

| eek a răspuns:

Iti dau un exemplu si tragi tu concluzia...iti este permis sa fumezi. dar cu ce iti e de folos?

| gabitsa a răspuns:

Ai libertatea de a alege ce vrei, pentru ca Dumnezeu ti. a dat posibilitatea asta si lumea este variata. Insa trebuie sa cantaresti bine fiecare lucru in parte, pentru a vedea daca iti este sau nu de ajutor.
Degeaba iti satisfaci un simplu capriciu, daca nu te ajuta la implinirea ta ca persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti privi problema in felul urmator: "caci toate lucrurile imi sunt permise" = libertate absoluta si "dar nu toate imi sunt de folos" = nu-ti este de folos sa te droghezi, sau sa furi, sau sa ucizi, etc. Asadar daca ai avea libertate absoluta (fara nici o lege) nu tot ceea ce ai face ar fi spre binele tau.