| anonim_4396 a întrebat:

Cum ii dovediti unui ateu convins ca exista Dumnezeu?
Raspunsuri concrete si serioase

12 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

I-l aduci să-l vadă.
Nu, serios acum. O să-ți răspund cu o altă întrebare. Cum îți dovedesc eu ție că sexul a.nal nu e dureros?

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

De unde si pana unde? Ce legatura are?

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

De aici si pana aici. Nu ai cu ce sa-l contrazici si dai din taste ca prostul.
Fa-mi un favor si schimba-ti numele in: gica-contra

| BlackRose03 a răspuns:

Il aduci in fata lui, normal.
De ce ai incerca sa convingi un ateu de existența unei divinati care cel mai probabil nu exista?

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Din acelasi motiv pentru care un ateu doreste sa dovedeasca neexistenta unei divinitati care cel mai probabil exista

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai probabil nu exista,indiferent de ce vrei tu sa crezi.
Sunt numeroase dovezi care demonstreaza faptul ca acest Dumnezeu nu exista.
Cel putin nu asa cum este descris de catre oameni.
Daca exista o divinitate aceasta este interpretată diferit de fiecare religie in parte.
Pentru unii e Allah,pentru altii e Budha,iar pentru crestini e D-zeu.
Fiecare religie are tradițiile,povestea zeului si obiceiurile sale.
Unele se aseamănă mult una cu alta,dar le interpretăm noi gresit,in timp ce altele nu au nicio legatura una cu alta,fie ca sunt sau nu cu subînțeles.
Cred ca exista o divinitate care ne-a creat si a impus de la începuturi niste legi.
Universul este atât de detaliat si complex incat mi-e dificil sa cred altceva in afara de faptul ca a fost creat de un geniu atotputernic.
Totul este aproape perfect avand un echilibru.
Sigur,au fost si defecte in creearea acestuia,exista obiecte ce aparent n-au niciun folos si lumea noastra la momentul actual pare a fi un haos.
Dar în cazul in care exista un multivers care e infinit(ca universul sigur nu e ) aceste greseli minore trebuie trecute cu vederea.
Cert e ca aproape totul are un sistem de functionare extrem de complex.
Acest zeu nu se implica in viata noastra de zi cu zi,poate a si dispărut cu mult timp in urma,dar legile n-au dispărut,ciclul vietii continua, motiv pentru care ceva o sa continue pentru eternitate sa existe, nimic nu se distruge sau se creează, totul se transforma.
Fiecare aer credințele lui.
De ce sa-i schimbi mentalitatea unui ateu (desi probabilitatea ca un zeu sa existe e maricica) cand el are o gândire mai logica decat a ta si o mai mare probabilitate decat tine sa aibă dreptate in privința credințelor lui inexistente?
El nu trebuie sa-ti demonstreze ca D-zeu nu exista, nici tu nu trebuie sa-l convingi de existenta unei divinitati.Vezi-ti de problemele tale.

| Mieeez666 a răspuns:

De ce ai vrea sa faci asta?

| anonim_4396 explică (pentru Mieeez666):

Nu vreau fiecare e liber.dar unii sunt prea fuduli si au nev de niste lamuriri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il convingi cã el este creatia lui Dumnezeu, si atunci o sã-si dea seama cã este un om de nimic.

| Golyat18 a răspuns:

Cu o cruciada...

| xByte a răspuns:

Nu ii dovedesti. Tocmai din lipsa dovezilor precise ce atesta existenta unui anumit zeu, exista o multitudine de religii, de teorii si de zei, si libertatea spirituala de a alege in ce religie te increzi, sau daca vrei sa te increzi in vreuna.

Nota de subsol : Cred ca mai bine puneai intrebarea la categoria "Religie"

| anonim_4396 explică (pentru xByte):

Pai e un subiect de conversatie care starneste multe reactii