Întrebare recomandată | p3mery a întrebat:

Cum imi pot face o dictie mai buna? (stiu suna ciudat)
Cum pot face sa vorbesc in fata unei clase(oameni pe care nu i-am mai vazut, sa zicem) fara sa ma balbai sau sa ma inrosesc si sa par ca n-am mai vorbit niciodata

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aici nu e chestie de dictie. Problema ta este tracul pe care il ai cand trebuie sa vorbesti in fata unor oameni necunoscuti.
E destul de greu sa scapi de el, dar nu imposibil.
O solutie ar fi sa-ti fixezi, in timpul discursului, privirea intr-un punct unde nu este nimeni (o fereastra, un ornament de pe pereti, un tablou).
Ar mai fi o solutie, dar, cand o aplici, s-ar putea sa te umfle rasul: imagineaza-ti-i pe cei din audienta, in pielea goala (sperand ca, in primele randuri, sa nu fie un club de obezi).

| Freya1 a răspuns:

Vorbeste cu un creion in dinti se zice ca ajuta si fa exercitii gen un cocostarc se ...bla bla sau o pasare sta pe pisc cu un pix in plisc ceva de genu cauta pe net.
Dictia buna nu te scapa de "tracul de scena" asta o ai tu in interior si trebuie sa scapi treptat. Daca nu suferi de anxietate dupa primele cuvinte spuse vei scapa

| RainmakerX a răspuns:

Incearca sa te calmezi... Nu este o problema de dictie, ai trac.
Si eu am. Multa lume are *mai ales cei introvertiti*

Un sfat ar fi sa vorbesti cu incredere *sa vorbesti tare ca sa te auda* dar sa faci asta destul de incet. Sa nu te grabesti!

Daca vrei sa scapi mai repede de discurs atunci probabil ca o sa incurci multe cuvinte si o sa arati penibil in ochii acelor colegi.

Bine, nu chiar penibil... ce vreau sa spun este ca lumea iti observa imediat limbajul corpului iar publicul isi da seama instant daca ai trac sau nu.

Alt sfat ar fi sa te uiti la oamenii de acelasi sex ca si tine cand vorbesti.

| Ramo02 a răspuns:

Citeste mult, obisnuieste sa vorbesti mai mult. Sa dai un raspuns coerent si direct la subiect. Sa stii ca uneori este bine sa fii obiectiv dar nu des. Sa vorbesti mult, clar, frumos si incearca sa folosesti cuvintele care le retii din carti dar sa stii si ce inseamna. Fii atent la cei din jur, ce fel de expresii folosesc dar sa stii ce inseamna si poti sa le folosesti si tu. Pentru inceput vorbeste rar si clar.

| ionutrusin a răspuns:

Respiri adanc...
Cu cat te gandesti mai mult, cu atat apare trackul...

| Constantin_Albert-Gabriel_1996 a răspuns:

Fi barbat

| ComaAlcolica a răspuns:

Bea o bere inainte de discurs si spuneti in gandul tau ca toti cei din fata ta sun mai slabi ca tine (Ex : mai urati, mai prosti, ipocriti etc )

| AN_Alexandru_1997 a răspuns:

Pentru ati face o dictie mai buna iti recomand sa faci niste extercitii de dictie precum cele din link-ul de mai jos:

Link: http://www.dictie.ro/tag/exercitii-de-dictie-grele/

Daca te-am ajutat, as fi recunoscator daca mi-ai da un follow pe Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100009128529780