| bitzaxp90 a întrebat:

Cum imi pot schimba scrisul de mana? Toti colegii si profii de la scoala spun ca am cel mai urat scris de mana care l-au vazut in viata lor... mare, labartat, depaseste linia... e adevarat, dar eu scriu repede si daca scriu incet tot scriu la fel de urat, poate doar cu 1% mai frumos laughing
Se poate sa scriu la fel de rapid, dar MULT mai frumos? Am inceput sa nu inteleg nici macar eu ce scriu... scuze categoria dar nu stiam ce sa pun laughing

dau funda =D

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ia un caiert de aritmetică, du-te acasă şi fă exerciţii de copiere ( rînd cu rînd, nu la două rînduri) după un text dintr-o carte, fără să te grăbeşti, să scrii cît mai caligrafic. Într-un an de zile scrisul tău se va fi schimbat.

| Claudiina a răspuns:

Ai putea sa scrii pe Google fonturi de mana, sau sa cauti poze cu tipuri de litere de mana. Poti de asemenea sa ceri caiete colegelor ce scriu frumos si sa te uiti la unele litere. Incerci sa le imiti si tu pe o hartie si sa exersezi in diferite cuvinte dar sa incerci sa scrii si repedehappy. Daca tot vei exersa scriind cu un tip de "a" si de alte litere te vei obisnui sa scrii mai frumos. Bineinteles ca iti va fi greu la inceput dar apoi iti va fi drag de scrisul tau.
Iti spun din proprie experientahappy.
Mult succes!

| Vrajitor a răspuns:

Incearca atunci cand scrii. sa te concentrezi mai mult pe scris tongue si pe literele pe care le faci din pixuletz... nu sa te gandesti la vecina de 16 anisori cu decolteu sau sa ai o lene de aia urata sa mergi la scoala tongue... concentreaza-te si exerseaza acasa sa scrii o carte intreaga. si isi va reveni scrisul de la sine laughing

| EnvyU a răspuns:

Prietene, hai sa ne luam de mana laughing si eu scriu asa de urat ca nu inteleg nici eu ce scriu. Trebuie doar sa iti centrezi mana si sa incerci in a nu o mai misca haotic, la mine parca da roade

| blackangel95 a răspuns:

Cea mai buna idee posibila este sa iti ei caiete de romana tip 1 ca la clasa intai si sa scrii cateva caiete de alea...asa scriam si eu inainte foarte urat si lu profa de romana i-a venit draci si mi-a dat 5 caiete din astea si mi-a spus sa le termin si sa i le aduc ei mi-a spus ca pe alea nu trebuie sa depasesk linia si o litera sa fie cat o patratik...si m-a ajutat foarte mult acum am un scris drept, il intelege toata lumea si nu mai depasesk liniile, sau ai putea sa scrii cu litere mici de tipar asa scrie o colega de-a mea.

| Baciu_Mihaela_1997 a răspuns:

Mi-am dat cu stangu-n in dreptu', ha, ha.
Deci trebuie sa le inclini spre stanga, ca sa fie mai rotunde buclele. spre dreapta ies mai "tuguiate".
http://i.imgur.com/ZY2b2.jpg
totul tine de cum tii stiloul in mana.