| NonZarek a întrebat:

Cum îți poți câștiga încrederea în sine?
Vreau sa am acea încredere, când dau de obstacole sa nu trezesc îndoieli ca nu as putea face acel lucru sau orice altceva.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Recomand o carte pas cu pas mergem inainte =e in Engleza,e in aceasta carte se povestete cum putem sa avem motivatie,incredere in noi si sa reusim,sa invatam din greseli,totul este sa incepi de undeva,mici realizari nu mari, fiind mici probabilitatea de reusita e mare,daca nu reusesti te gandesti de ce nu ai reusit,te informezi pe net, iti folosesti creierul,creativitatea incerci apoi inca o data,viata este o incercare continua,incerci-inveti-pui in aplicare ceea ce ai invatat -incerci din nou, daca vei avea vise mari o sa fii dezamagit usor, indoiala este benefica daca nu este bazata pe emotie si pe ratiune,vezi tu trebuie sa iti dezvolti gandirea critica, ratiunea, asta nu te invata la scoala, parinti, societatea, religia, politica nimeni nu te invata sa gandesti toti vor sa te faca sa gandesti cum vor ei

http://politeia.ro/gandirea-critica/
https://www.aletheea.ro/metode-dezvoltare-gandire-critica/

trebuie sa gandesti rational, nu trebuie nici pozitiv, negativ
exemplu pot sa alerg 20 de minute pe jos =poate azi nu, dar saptamana viitoare da, daca incerc sa fug cate putin in fiecare zi

pot sa castig un milion de euro = aici intervine ratiunea, probabilitatea e mica, dar poti pune un bilet la loto, pierzi 5 ron atat, dar daca joci la pacanele pierzi tot salariul =iti dai seama ca nu e rational, din experiente omul invata

| gemeni6226 a răspuns:

Mie increderea in sine o da credinta in Dzeu si faptul ca ma rog zilnic plus ca ma apropii de fiecare om cu buna credinta cu simpatie.Eu incerc sa vad in fiecare binele, daca se accepta persoana mea bine continui sa eman simpatia mea catre acel om daca accepta daca nu dau ignor.Nu am sentimente negative pentru nimeni pentru ca acel sentiment te consuma pe tine in primul rind celalat nici asa nu simte nimic din ea.De aceea daca nu sunt de acord cu cineva il ignor si atit.Plus imi place sa fac mici cadouri de ocazii sa zicem acum de mos unde lucrez fiecare a primit ceva simbolic din partea mea.E un sentiment minunat sa vezi zimbetele pe fata oamenilor caci gestul conteaza si te simti minunat.Intr-un cuvint fa bine zilnic atit cit poti oamenilor ajuta-i. Credinta si bunatatea te intaresc.Am cazut de multe ori in viata dar cu ajutorul credintei mereu m-am ridicat mai puternica si mai buna.Trebuie sa crezi ca o poti face nu te gtabi in ceea ce faci si vei reusi.Trebuie sa ai rabdare cu tine, cu toata lumea si sa ai credinta.Succes!

| gemeni6226 a răspuns:

Si inca ceva propune-ti un tel si atinge-l! La inceput ceva mai siplu pe umra ceva mai mult. Faptul ca ai facut si ai realizat ceea ce ti-ai propus te face sa te simti foarte bine.Si cu cit atingi mai multe scopuri cu atit te simti mai puternic.