| liliana77any a întrebat:

Cum pot fi o persoana mai impunatoare si demna de respect?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai cum. Cu personalitatea te naști, e nativa, dar doar unele experiente de viata, șocuri te pot schimba drastic și sa impresionezi pe toată lumea prin prisma personalității tale remarcante care te face sa fi un lider al grupului, sau un lider absolut, dar sunt șanse extrem de mici dintr-o fata timida, tăcută, anxioasa, rușinoasă, pudica, sa te impui într-un grup unde toți au experiente vaste de viata, care au o personalitate puternica, mai sunt și inteligenți, și au scoala vieții, sunt uniți!

Poți fi dacă te,, autodepasesti "adică,, dacă tu toată viata au fost anxioasa, timida, retrasa, tăcută, asociala, și brusc devii opusul, și ai discuții elevate când deschizi un subiect, nu ești plictisoare, ești imprevizibila, spontana în acțiuni, îți găsești un job bun la care nu se aștepta nimeni, prieteni noi cu statut social ok, un iubit educat,, din nou,, cu statut social impunător,, dar dacă vrei sa te dai ceea ce nu ești lumea te va simți, și cu cei care te cunoaște nu funcționează! E greu sa devii o tipa Alpha,, dacă tu toată viata ai fost o tipa beta ".,, cu personalitatea din păcate te naști, nu o dobândești, devii într-adevăr o versiune mai buna în funcție de experientele prin care ai trecut, prin ce situații ai trecut, cum le-ai gestionat /depășit, e foarte greu sa devii impunătoare dacă viata nu ți-o dat unele lecții dramatice, clipe frumoase, tulburătoare, clipe dramatice care sa te conditioneze sa devii o luptătoare, "o nuca tare în societate",, nu prea ai cum sa devii peste noapte o tipa Alpha, o tipa care se impune în orice grup, colectivitate,, e foarte greu. Cel mai bine e sa te acepti asa cum ești, iar cine nu te acepta asa cum ești,, fugi de ei cât vezi cu ochii "fiindcă îți vor provoca o mare suferință psihica, și multe insecuritati, mai ales dacă iei în considerare criticile lor, atacurile lor. Stai lângă persoane care au aceleași sistem de valori ca și tine, relativ aceleasi sisteme de valori măcar sa aveți ceva în comun,, sa rezonezi cu acele persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranță îți sugerez sa alegi varianta,, demna de respect ",, îți va fi mai facil! Dacă pui în practica ce ți am răspuns mai sus.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pui pistolu pe masa cand stai la taclale. Toti o sa se sperie si vor arata respect

| Werrich a răspuns:

Te faci mafiot, boss

| FreddieM a răspuns:

Iti folosesti calitatile si-ti construiesti un prestigiu. Respectul si admiratia vin automat dupa. Sau invidia.
Cheers

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Fiecare persoană din lumea asta este diferită.Tu continuă să fi respectuoasă,politicoasă, amabilă, sinceră, iar cei care nu îți răspund la fel, cei fără bun simț pur și simplu ocolește-i și eliminăi din viața ta.

| Sekim a răspuns:

Comporta te normal. Cel mai important lucru este sa te simți tu bine, nu sa ii satisfaci pe ceilalți, mai ales când vine vorba despre ceea ce întrebi. As putea sa îți spun moduri in care poți fi impunătoare dar cu ce te ajuta atâta timp cât tu nu ești așa? Practic ai purta o mască tot timpul doar pentru impresie. Daca vrei sa fi demnă de respect, da dovada de loialitate. Când cineva are nevoie de tine, sa știe că se poate baza pe tine, nu bârfi despre persoanele dragi ție, nu vorbi aiurea etc, chestii morale. Sincer, 85% din oamenii de pe planeta asta nu merita mai nimic așa că, cine e diferit Intr un mod bun, te apreciază oricum ai fi. Nu vad rostul in a încerca să pari altfel în fața unor eșecuri.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Cu forța nu obțin nimic niciodată fi cine esti cu Adevărată naturală

| InYourPants a răspuns:

Ce inseamna demna de respect? Pentru mine si o prxstituata e demna de respect
Asa ca nu poti fi o persoana asa decat pentru anumite persoane

| Cristina12387 a răspuns:

Respectul impus nu este respect real. Este ceva mimat si este o reactie defensiva cauzata de teama fata de celalalt care are o anumita putere asupra ta. Respectul sincer se castiga, nu se impune. Daca vrei sa fii respectata e nevoie sa-i respecti si tu pe ceilalti la randul tau. Asta tine de atentia pe care le-o acorzi celorlalti si de modul in care sunt gestionate conflictele atunci cand apar. Este important in primul rand sa fii sociabila cu cei din jur pentru ca oamenii reactioneaza altfel atunci cand gresesti cu ceva fata de ei daca te percep prietenoasa decat daca stai deoparte si ei nu stiu nimic despre tine. Este important ca ceilalti sa stie ca ii apreciezi ca oameni si cel mai probabil altfel vor reactiona atunci cand le vei spune ca gresesc cu ceva fata de tine. Daca vrei sa ii spui cuiva ca a facut ceva in neregula este bine sa te referi strict la un anumit lucru concret, nu sa aduci in discutie si alte lucruri de care ti-ai amintit tu in momentul ala, iar discutia s-o ia pe aratura. Ar fi bine ca atunci cand esti intr-un conflict cu cineva sa iei in calcul faptul ca e posibil sa gresesti si tu, chiar daca nu parea asa initial si sa ii spui persoanei cu care discuti ca ai vrea sa iti atraga atentia subtil in cazul in care considera ca ai facut/spus ceva in neregula si nu in gura mare de fata cu ceilalti. Este important sa eviti persoanele care se dau perfecte si pretind ca toate relele de pe lume sunt din vina ta.

| DataScience a răspuns:

Ai primit un sfat prost gen "transanta si directa in orice discutie"(not even sure what that means), dar apoi ai primit un sfat bun, sa fii tu insuti in orice discutie. Eu cand sunt eu insumi ma prostesc super tare si fac si greseli si ma scuz, dar si *** pe cineva care incearca sa fie dobitoc cu mine. Cu totii purtam o masca si putini au IQ-ul sa se comporte natural, in felul lor de a fi, sensibili si prostesti si duri exact cand trebuie si cum/cat trebuie, niciodata sa nu incerci sa iti arati duritatea sau sa fii direct sau fake.
De exemplu trebuie sa stii sa deosebesti persoane de valoare (gen nu toti tiganii sunt infecti, poate 5% sunt persoane la fel ca tine si ca mine, sensibile) de niste persoane cocalari infecti la care sa le dai jet...etc.
Uite un documentar despre niste oameni faini tigani saraci, Lautarii de la Clejani:
https://www.youtube.com/watch?v=joDtKv62V9c
Invata o arta martiala si antreneaza-ti corpul la maxim ca sa nu iti fie frica sa fii tu insuti in absolut nicio situatie, asta ar fi un alt sfat util, bafta kiddo, ma rog esti doar cu un an mai mica ca mine.

| Dark7Soul a răspuns:

Fii mai dură și nu te lăsa înșelată de fraieri.

| Cristi3000 a răspuns:

Buna, trebuie sa fi transanta si directa in orice discutie, nu lasa impresie de frica sau altceva si vei vedea ca vei fi si impunatoare si respectata de toti.Fi originala in toate!