| Madayna a întrebat:

Cum pot motiva o persoana sa fie mai harnica? Si sa numai fie asa delasatoare, pentru ca nu vrea, nu ca nu poate.

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde ce este acea persoana, vis-a -vis de tine. Daca ti-e tata sau mama, nu treaba ta. Daca iti este copil poti gasi metode de stimulare a harniciei prin recompense, nu neaparat banesti, doar mai multa simpatie simtita si afisata. Daca iti este prieten poti sa-i justifici sa-i explici de ce ai ingrijorarea ca e delasator. Daca ti-e sot, e ceva mai greu, s-ar putea ca tu sa fii cauza prin incorecta atitudine.Atunci cauti sa gasesti unde ai gresit. Asta, daca pana acum persoana nu era delasatoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Și dacă e propria-i persoană? Atunci ce poate face?

| Madayna explică (pentru anonim_4396):

Este vorba de iubitul meu.

| ElenaSA a răspuns:

Poti sa-i spui ce ar avea de castigat daca ar fi altfel.