| SERIALS a întrebat:

Cum pot ridica nivelul de productivitate in timpul liber?
Am mai multe obiective, sa imi ridic nivelul de italiana si engleza, sa fac activitatea fizica, dar nu reusesc sa gestionez timpul, sa organizez un orar.
Vizionam multe filme si seriale, dar la un moment dat m-am oprit si am inteles ca am pierdut mult timp si ca puteam face alte lucruri mai productive, de exemplu as fi putut exersa limbile straine.

Exista ceva carti sau exercitii care sa ma ajute sa inteleg importanta timpului liber, ridicarea nivelul productivitatii si atingerea obiectivelor?
Vreau sa reusesc sa le fac pe toate si sa petrec mai putin timp la vizionarea serialelor si pe retelele sociale.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

O ora pe zi pentru rețele sociale îți ajunge.

| SG1995 a răspuns:

Sfatul meu e că atunci când e vorba să înveți chestii noi, nu încerca de unul singur, doar te auto-iluzionezi că o vei face, dacă vrei pe bune să investești timp în a învața o limbă fi gata să pui și ceva mai la bătaie. Cu sportul la fel, incojoarate de oamenii chiar practică o anumită chestie, asta te va motiva.

| Celcestietot a răspuns (pentru SG1995):

,, Sfatul meu e că atunci când e vorba să înveți chestii noi, nu încerca de unul singur, doar te auto-iluzionezi că o vei face [...] ''

Pai de ce, la ce te referi mai exact, ca vei memora informatii inutile sau la un nivel scazut? Eu am invatat diverse de unul singur si pot spune ca m-au ajutat in viata.

| SG1995 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ma refer la motivație, dacă ai un profesor ești mai motivat.

| Apokales a răspuns:

Sa te uiti la filme nu-i chiar atat de rau, dar sa stai pe retele de socializare si sa te uiti la seriale ce se bazeaza pe intrigi inutile da. Insa incearca sa te uiti la filme bune, cele ce iti dau de gandit, cele ce au un mesaj de transmis.

Vrei sa-ti faci un program? I-ati un pix, o hartie si noteaza-ti, este simplu.
Orice carte citita te ajuta sa fii mai productiv, este o investitie in tine insuti. Mai degraba incearca sa citesti ce-ti place, astfel n-o sa simti ca a trecut timpul si vei mai vrea inca una si inca una pana cand vei creste performantele, vei citi mai repede si vei avea o capacitate de concentrare mai mare.
Daca vrei o carte buna, incearca Sapiens de Yuval Harari, iar daca vrei o carte motivationala, atunci incearca 12 reguli de viata de Jordan Peterson. As mai adauga si Intelepciunea psihopatilor de Kevin Dutton, dar doar daca-ti plac cartile de psihologie. Mult noroc si numai bine!

Cauza productivității scăzute și a procrastinării constă în faptul că ai "alegeri" de făcut.

Tu ești un mic omuleț călare pe un elefant. Omulețul reprezintă dorința ta conștientă și elefantul e dorința ta inconștientă.
Cea inconștientă întotdeauna o să fie mai mare și o să domine, până înveți să o îmblânzești.

Ce trebuie tu să faci este să îți alegi obiective mici și să îndeplinești puțin câte puțin în fiecare zi până îți construiești obiceiuri. După aceea o să simți datoria inconștientă de a le urmări.

Exerciții pentru îmbunătățit și disciplinat controlul? Cheia este să începi.

Să treci la acțiune, să ai rezultate pozitive și după aceea o să fii obsedat de așa ceva.

Ca să treci de blocajul "am o alegere de făcut" trebuie să treci la acțiune (care îți este puțin inconfortabilă inițial), apoi avansezi.

Multă baftă!