| Anomim2025 a întrebat:

Cum pot să dorm în tren liniștit fără să fiu stat că cineva poate o să îmi fure ceva de la mine? Ce sugestii aveți? Ce ați face cu obiectele de valoare ca să dormiți liniștiți?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le pui in rucsac si dormi cu capul pe el

| GrigoreVarlam a răspuns:

Stai la geam, ca sa ajunga la tine un eventual hot trebuie sa treaca de ceilalti mai intai. Hotii nu stau de obicei cu tine in comprtiment. Pune bagajul deasupra ta si nu lasa lucruri de valoare in el. Portofelul, banii si telefonul tinele in buzunarele din fata de la pantaloni, iar restul lucrurilor importante pune-le intr-o geanta ceva si tine-o cat mai aproape de tine. De preferat intre tine si peretele exterior al trenului, partea cu geamul mai exact.Nu lasa bagajul nesupravegheat si incearca sa dormi "iepureste". vorba aia. Incat sa te trezesti la cea mai mica galagie.
Mai mult de atat nu cred ca poti sa faci. Bafta si gandeste pozitiv, incearca sa nu te mai gandesti la asta! Nu iti face bine.

| Tokyo1sa1va1scot a răspuns:

Poti vorbi cu cineva care merge pana la destinatia ta, asa incat sa te imprietenesti cu el.
Si atunci te poti baza (intr-o masura) ca acel cineva te va pazii de alti straini.

| FlorinPopa a răspuns:

Eu circul pe M800 la 2 săptămâni (București - Mangalia; Mangalia - București) și în cealaltă săptămână : București - Brașov; Brașov - București.
De obicei pot să adorm liniștit, deși am un laptop, un telefon, un ceas la mână. Laptopul îl pun între scaune (de obicei călătoresc cu încă o persoană) și deasupra pun haine.
Când călătoresc singur, prefer să nu dorm sau să stau în picioare, între vagoane.

| winter a răspuns:

Pune un lacat la fermoarul rucsacului si tinel langa tine.

| ionutborcea a răspuns:

1. mergi cu un prieten şi faceți cu turele
s-au
2.pui geanta la cap şi dormi linistit

Bula
| Bula a răspuns:

Daca duci obiecte de valoare, atunci nu calatoresti noaptea, cel putin nu singur.
Pentru obiecte de valoare mare poti apela la compania feroviara, sa le transporte depozitate, in siguranta.
Daca ai valoare mai mare la tine, atunci este indicat sa calatoresti ziua, eventual chiar insotit de cineva, de incredere.
Daca ai suma mai mare la tine, atunci e bine sa le imparti in mai multe locuri, cat se poate de greu-accesibile pentru hoti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti o alarma si lega-o cu sfoara de tine. Pune bagajul sub cap (un singur gemantan nu mai multe). http://bit.ly/2DOt3zo

| Anomim2025 explică (pentru Bula):

Doar telefonul și portofelul. Atât.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Anomim2025):

Buzunarele interioare pentru ce sunt?
Pui portofelul si telefonul acolo si inchizi buzunarul cu nasture.
E greu de scos ceva din el, fara sa te trezeasca!

| Anomim2025 explică (pentru Bula):

Eu mă gândeam să le pun în buzunarele de la spate când dorm pe scaun. E o idee bună?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Anomim2025):

Ori unde este bine, daca simti bine cand umbla cineva sa-l ia.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Chiar crezi că-i necesar să dormi? Odihnește-te suficient înainte de a pleca la drum. Te asigur că reziști și fără să dormi. Nu fi unul din aceia care, abia instalat în compartiment, închide ochii și de plictisit ce e, se pregătește să doarmă, fiindcă știe că (oricum) are drum lung. Nici chiar așa...