| deedee_3988 a întrebat:

Cum pot sa fac sa il uit pe fostul meu prieten? A trecut aproape un an de cand nu mai sunt cu el. Am urmat toate sfaturile pe care le-au scris unele fete pe forum: sa imi gasesc pe altcineva ( in prezent am alt prieten ), sa ies in oras cu prietenii/prietenele, sa imi gasesc de lucru tot timpul etc. dar nu a functionat nimic. Cu cel cu care sunt in prezent ma inteleg foarte bine, e un baiat bun, dar nu il pot iubi. Tot la fostul ma gandesc chiar daca nu a fost tocmai usa de biserica: mi-a dat o palma mai demult, m-a jignit destul de mult atunci cand ne-am despartit. Dati-mi, va rog, un sfat!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ti-l scoti din cap. Asta nu este iubire ci doar durerea ca ai fost parasita. Gandeste-te; la cate ti-a facut, daca erai desteapta si il paraseai tu prima, ai mai fi suferit acum? Cu siguranta, nu. Incearca sa nu te mai simti ranita si atunci il vei uita. Bucura-te ca il ai pe actualul prieten, cu care te inteleti. happy

| MADALINAAAA a răspuns:

Te inteleg prea bine...chiar daca in timpul zilei uit de el, tot ramane imprimat intr-un colt de suflet... aprenta lui este mereu pe inima mea.si chiar daca cred ca l-am uitat.nu stiu ce s-a intamplat, atat de mult m-a marcat, incat si acum cand il vad inima imi trasare din piept, si o emotie puternica ma apasa...chiar daca e cu alta, chiar daca m-a facut sa sufar, parca daca ne-ar zice sa ne impacam, am impresia ca m-as intoarce iar la el. dar nu pot sa concep de ce...de ce gandesc asa.de ce nu realizez cat m-a facut sa sufar.ca trebuie sa il urasc, nu sa tin la el.sut niste sentimente inexplicabile...

| utzuman2006 a răspuns:

Grow up...
Lasa timpul sa isi faca treba; peste doi ani cand iti vei aduce aminte de el ( daca iti vei mai aduce aminte ) cel mult vei zambi sau vei rosi cand vei vedea ce intrebare te-a chinuit...happy

| ake007 a răspuns:

Cauta-i defectele si concentreaza-te asupra lor.La mine a functionat. Din cate vad, are destule.desi noua fetelor, ne plac baietii mai duri. off.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am trecut prin aceeasi situatie... Cred ca nu ai gasit pe cine trebuie. Eu am gasit de curand pe cineva deosebit alaturi de care ma simt atat de bine... Incat nu ma mai deranjeaza amintirea fostului. Nu l-am uitat, face parte din mine, din trecutul meu - dar atat.

| deedee_3988 explică:

Draga oliana, nu am fost parasita. Ci din contra am fost cea care a parasit. Dupa despartire el a tot incercat sa se impace cu mine dar eu eram prea inversunata.Acum fiecare are pe altcineva, dar degeaba. Eu ma gandesc aproape zilnic la el, iar el ma urmareste de cate ori ma vede, deci cred ca nu ii e nici lui bine in relatia cu actuala.

| ladyi a răspuns:

Pai.
Asta ti-o zic din propria experienta. Si mie mi s-a intamplat sa fiu cu un baiat pe care l-am iubit enorm iar dupa un an sa nu il uit.

Hello`. Printessa!
Ai o viata inainte, Ce mai asteptii!?
Ai prieten alege il iubesti sau nu!
Fostul numai reprezinta o varianta!
A dat in tine? Te-a jignit? Asta consideri tu relatie?
Papusaa ai o viataa traieste-o!
Nu te cunosc personal. Dar esti frumoasa sigur, in felul tau de a fi. Decii? ce mai asteptii cauta. ti un baiat frumos dupa care sa "salivezi" intreaba. l. Nu cred ca ar refuzaa.Si f aceleasi lucruri care le-i facut si q fostul si o sa vezi k relatia voastra mva inainta perfect.

Viata e scurta si merita traitaa!
Uita de fostul`si fii tu, iubeste pe altu`si iti vei da seama ca fostul e acum un niemni!

*p. s : Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In situatia ta st si eu dar eu mam desp de vreo 5luni... oau ce repede a tr timpu...ink il mai iubesc dar ma gandesc ca viata merge inainte...fiecare ne gasim jumatatea odata si odata...fi tu si gand mai mult la tine si vei reusii sa tr si peste asta...bafta ca de...asta e viata

| ana_8132 a răspuns:

Nu`i usor crede`ma ...si eu am incercat deci fiz in acesi situuatie ca tine is vb acum cu un baiat ...am primit si eu o palma de la fostul... dar la mine o trecut 6 luni nu un an.As vrea sa iti dau un sfat da chiar nu stiu ...incearca sa vb cu acutalu sa incerci sa ti la el...De fapt eu vb ...inimi nu`i poti porunci ...chiar nu stiu... ii f greu ...chiar nici eu nu stiu ce sa fac ...si eu am nevoie de sfaturi... da nu le gasesc in nimeni nu le gasesc .toata lumea imi zice da`l draq ...sau las ca trece... da nu`i asa...imi pare rau scumpo ...va mai trece o vreme pana cand ranile se vor vindeca. Indiferenta doare ...roata sti cand e de rotunda tot la tine va veni daca vei fi indifetenta ...asta doare cel mai are... te pup dulce sper sa mai vb te pup dulce:*:*

| ana_8132 a răspuns:

Pai ce pot spune si eu sunt in aceeasi situatie ca tine eu m`am despartit de el de 6 luni si acum am un alt prieten... ii f de treaba da nu il iubesc ...nici eu nu stiu ce sa fac cateodata iau poza cu el ma uit la ea pe care stiu ca ar trebui sa o arunc si incerc sa neg ca nu mai simt nimic aunci cand il vad dar nu`i deloc asa ...chiar imi pare rau de tine ...is lucruri care nu se pot uita la fel si mie mi-a dat o palma ...am mai continut relatia cu el da f putin baiatu s-a saturat de mine

ce sa ii fac...

crede`ma ca si mie mi greu de nu mai pot da totul ramane sa incerci sa il vezi ca pe o amintire si atat ...incerca sa te intelegi bine cu actualul si atat... mie mi`e tat de greu cand il vad ...mai ales ca acum ii cu pr mea. .cu ea nu mai vb ...la mine o fost prima iubire si de aia mi`e greu is momente in care ma cert cu mama un pic si izbugnesc in plans si mama isi da seama si imi zice ca nu merita mi-a dat o palma si o data ce iti da una ...va continua ca prima palma e grea restul vin de la sine... te pup printes`o ...ai grija de tine ...si sper sa fi ok si sa treci peste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deedee stiu cum este. e foarte trist sa fii dezamagit in dragoste, persoana la care tii foarte mult sa aiba un comportament urat fata de tine si cu toate astea tu sa il iubesti si dupa atata timp.eu trec prin situatia asta de 2 ani la mine nu sa purtat urat, doar ca ma km ignora.problema este ca il visez mereu(km o data la 2 luni), trec pe la blocu lui de 2 ori p saptamana ca e aproape de profa de la meditatie si drumurile noastre se cam intersecteaza cateodata. iar eu nu poat sa-l uit, cu toate ca el pare indiferent.ne ramane decat speranta ca vom gasi cu adevarat jumatatea si trebuie sa lasam timpul sa decida, destinu ne surprinde mereu

NU EXISTA SUFERINTA MAI MARE DECAT AMINTIREA FERICIRII TRECUTE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu nu am cu ce sa te ajut. Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine. Am avut un prieten timp de 1 an si 7 luni, de 6 luni nu mai suntem impreuna. In tot acest timp am avut mici reletii, dar degeaba. Niciunul nu a fost ca fostul. Il iubesc la fel de mult cum il iubeam si cand era cu mine, nu pot sa mi-l scot din minti. Va rog mult de to sa ma ajutati si pe mine. Daca cineva poate sa intre pe id meu:ingerash_micutz2011. Va multumesc, pentru cel mai bun sfat dau fundita. big grin crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. si eu am cam aceeasi poveste ...am 13 ani si de aproape un an m`am desp de primul iubit al meu. l`am iubit enorm. parintii mei nu stiau ...ieseam seara cu el si chestii.petreceam clipe frumoase impreuna (el acum trece a 9a) si acum tin la el mllllllltttt. de atunci nu am mai vb cu el. dar acum 1 saptamana a vrut sa ma vada. transitandu`mi asta printr`o prietena. cand am auzit normal ca am iesit afara cu el, si a inceput sa imi zica ca ma iubeste iar.si ca a inceput sa tina din nou la mine. el e tipu de baiat "care ii place viata" adica sta cu mai multe fete. spuneti-mi ce sa fac? sa il cred? nu mai pot sad app am uitat sa mentionez el nu a dat niciodata in mine si nu ma jignit. ast saturile voastre :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de parere ca, toate trec! ne e greu si noi fetele dramatizam si mult...nimeni nu a murit din iubire!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai draga mea uh trebuie sa te rogi la dumnezeu sa-ti gasesti un prieten sal iubesti si sa ai incredere in dumnezeu si totul va fi bine daca vrei mai multe sfaturi sa ma ai in listata care este:ingerasuliubirii contacteazama...pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am stat 5 luni cu el. azi vine, maine pleaca. Azi. a plecat de tot, mi-a rupt sufletul. a inceput alta relatie. i-am oferit tot ce am putut, tot ce a tinut de mine. Nici eu nu ma mai pot calca in picioare, nu vreau sa`mi fac alt prieten, vreau doar sa il uit pe el, si sa ma impac cu ideea ca nu a fost sa fie pentru mine. Poateo sa radeti de faptul ca au fost 5 luni doar, dar 5 luni pentru noi, sau pentru mine cel putin au insemnat ca jumatate din viata, nu am ramas decat cu amintirile din suflet, ele imi hranesc iubirea. nu vreau sa mai plang, mi-a cerut sa ma detasez de el, vreau sa o fac, ajutati`ma va rog!sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma aflu tot in aceeasi situatie...doar ca eu nu ma pot apropia de alta persoana, parca mi-ar fi scarba si cand l-as simti aproape, eu gandindu-ma tot la fostul, nu mai stiu ce sa fac, jur pe toate le-am incercat... vreau sa il uit dar numa nu reusesc