| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fiu lasat in pace sa spun asa, ai mei din familie sunt pocaiti si eu cu un prieten care nu e pocait ne-am dus odata la biserica la pocaiti si acolo am stat de vorba cu cei de varsta noastra si nu am mai fost de atunci, nu imi place dar am zis sa mergem ca tot se tineau de capul nostru hai ma sa vedeti ca e frumos si nu stiu ce, si a trecut ceva timp de atunci si acum ca am facut schimb de telefoane tot ne suna si ne dau mesaje daca mergem cu ei la biserica si din astea. Le-am zis de mai multe ori ca niciunul nu vrem sa mergem(eu si bff) si trece timpul si iarasi incep sa ne sune sa mergem cu ei nu stiu unde la ceva intalnire a lor religioasa, le-am zis frumos maii... nu cred ca venim, nu venim. Scuze, si ei tot zic sa mergem si din astea, mereu cand ne intalnim cu ei, tot ne zic din astea religioase ca sa mergem in cer si sa citim biblia etc, si eu cu prietenul meu nu suntem cei mai religiosi sa zic asa si noi credem in Dumnezeu dar nu sa mergem la biserica. Ce putem face sa ne lase in pace sa spun asa si sa inteleaga ca noi nu suntem ca si ei, ca ei cred ca noi suntem ca ei si nu ascultam muzica etc, cred ca suntem pocaiti doar ca suntem la locul nostru, oare daca ne vad pe afara si vad ca stam la o terasa si bem o bere si fumam o tigara si ii salutam daca trec pe langa noi din respect laughing apoi stiu ca o sa ne judece si o sa vorbeasca intre ei despre noi, ca vai ce nu stiu ce, o sa ardeti in iad, macar atunci or sa ne lase in pace? Sau si atunci o sa ne dea mesaje sa mergem cu ei sa lasam "lumea asta" cum spun ei si sa traim ca ei? L-am inclus si pe bff-ul meu ca sincer imi e si rusine de el, ca din vina mea e stresat de ei oarecum si i-am zis ca imi cer scuze dar asa sunt ei si ei cred ca eu in mod special sunt ca si ei din vina ca familia mea e pocaita, dar eu nu ma consider pocait, ce pot sa ii spun si la prietenul meu sa nu se supere pe mine si la aia de la biserica sa ne lase in pace sa ne traim viata noastra asa cum ne place? As vrea cateva metode rolling on the floor Cum am zis mai sus aia sa ne vada ca fumam sau bem, sau sa ascultam muzica rap sa ne auda ce muzica ne place, dar pe de alta parte ma tem ca apoi o sa ne judece, ceea ce fac oricum, si o sa zica si la mama ca nu sunt pocait, dar eu le-am zis alor mei ca nu sunt asa pocait dar ei imediat ziceau ai grija baiete cu vorbele astea, ca am mai zis si de Dumnezeu ca nu ajuta lumea si ca sunt necazuri in lume si etc, si apoi au zis ai grija ca Dumnezeu stie ce face, nu poti sa spui tu asa ceva si ca te va pedepsi pentru ce ai zis, cine esti tu sa zici asa si apoi m-au pus la "locul meu" sa nu fiu pedepsit cu vreo boala sau ceva ca am zis ce nu trebuie, voi ce credeti e doar o tactica de manipulare a lor sa zica ca ma pedepseste ca sa ma tina aproape de religie sau chiar asa e? Cine ati citit tot, va multumesc din suflet, va multumesc in avans si pentru prietenul meu care e tot ce am si nu vreau sa il pierd din cauza asta...
Va multumesc echipa TPU

1 răspuns:
| Crescent a răspuns:

Prietenul tau te intelege, eu asa cred. Cat despre ceilalti, cred ca ar trebui sa le spui direct ca nu te intereseaza treburile lor. Si daca e sa te judece, nu e ceva nou. Oricum in ziua de azi toata lumea judeca pe toata lumea.