| Atti12 a întrebat:

Cum pot sa-mi schimb stilul de viata, radical? Fumez cam un pachet de tigari pe zi, mananc foarte multe dulciuri mai ales seara (am luat si in greutate), sunt foarte anxios, nu prea am prieteni si sunt foarte singuratic, prefer sa ies singur pe afara + ca nu am nici o pasiune si nici nu stiu ce sa fac cu viata mea. Sunt la facultate in anul I si mi se pare super naspa online, nu pot sa deschid microfonul pentru ca mi-e frica sa nu zic ceva gresit, e super complicat.

Răspuns Apreciat de Editori
| SynapseNinja a răspuns:

În primă fază ar trebui să îți crești încrederea de sine. În tine ar trebui să ai cea mai mare încredere, apoi în familie și în persoanele apropiate.
Și eu sunt student anul I în Iași și mie mi se pare foarte nașpa felul acesta de educație, dar asta e treaba. Nu îți fie frică să răspunzi la ore, de asta faci o facultate, o școală, ca să poți învăța și să îți clarifici anumite chestii. Eu am probleme de vorbire, însă cu toate astea tot mai răspund la ore, cu toate că ceilalți ar putea să râdă de mine, dar asta e.
Cu puțină voință sunt sigur că vei reuși în viață: să îți găsești o pasiune, sau chiar mai multe; să te lași de fumat și de mâncat dulciuri seara; și vei slăbi.
Încearcă să te împrietenești cu colegii tăi de facultate, să intri in vorbă cu ei, vei mai uita din aceste lucruri și viața va curge de la sine, poate mai bine.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe cu schimbarea stilului alimentar, apoi cu restul.

| mgtow a răspuns:

Ai ajuns facultativ inseamna ca ai dat un pas in viitor, mare lucru nu face doar sa iti extinda viata in studii pana intri in campul muncii. Playstationul nu strica in viata grea un joc aduce putina veselie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O carte buna de citit, vrei una? happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Et pour vivre plus tranquile, il faut tout abandoner.
(Enrico Macias).

| macintosh a răspuns:

Buna
Este un subiect destul de vast, tocmai de aceea voi încerca să vorbesc cat mai succint. Problema e neincrederea in sine/stima de sine scazuta. Trebuie sa vezi cauza, adica de ce ai aceasta parere despre tine. Important e sa te iubesti tu pe tine, iar apoi vei vedea cum vei reusi tot mai mult in tot ce iti propui. Indiferent daca vrei sa pui o intrebare la facultate si iti e rusine ca poate fi o prostie, recomandarea mea e sa o pus, deoarece pentru asta e scoala... sa ne invete, nu sa ne critice. Din aceasta rusine ramai neinformat. Nu lasa rusinea sa stea intre tine si educatie. Nu toti suntem perfecti, nu trebuie sa te gandesti la ce spun cei din jur. Intentia ta este de a invata si tine totusi cont ca esti anul 1, deci trebuie sa ai intrebari si trebuie sa ti le clarifice un profesor, deoarece el iti da o informatie mai buna decat un coleg care iti zice si el din auzite. Dupa ce o iei mai moale cu critica de sine, vei vedea ca se va rezolva si partea cu fumatul excesiv, greutatea si toate cele, deoarece tu le faci incontrolabil din cauza anxietatii, din cauza stresului si presiunii de a fi judecat. Esti o persoana minunata si nu lasa pe nimeni sa iti taie aripile, indiferent ca e o intrebare buna sau una care pentru unii e banala, important e ca tu ai VOINTA de a invata si de a deveni mai bun. Pentru mai multe, imi poti scrie in privat... sunt muuulte de spus. Sper ca te-am ajutat

| Simpatic a răspuns:

Stii ce usor te poti schimba? totul e sa vrei.
In primul rand ai vorbit de anxietate> mergi la un psihiatru, ti se vor da 1 sau 2 pastile si deja rezultatele se vor vedea in cateva zile 7-10-14 zile te vei simti foarte bine vei fi ca nou.
Apoi fumatul, stiu ca unele antidepresive care se prescriu si la anxietate te fac incet-incet sa raresti tigarile, nu sa te lasi.
Sfatul 2 si la fel de important ca mersul la psihiatru este sa lasi fumatul, tu fiind anxios si fumand, fumatul iti accentueaza aceste stari. Cand vei tine cont de primele doua sfaturi ale mele deja se va mai produce o schimbare in viata ta si anume o sa reusesti sa te integrezi mult dar mult mai usor in societate o sa vezi ca oamenii vor veni la tine si ai sa incepi sa legi legaturi usor, acum ai o afectiunea care nu iti da aceasta posibilitate!
Cel mai bun sfat incepe sa iti doresti sa te schimbi si fa ceva in sensul acesta, iar schimbarea (in bine) va veni odata cu vointa ta.
Nu in ultimul rand la fumat vei putea renunta tot prin vointa pur si simplu numai fumezi, dar acum eu cred ca fumezi pentru amarul pe care-l simti in suflet de aceea fumezi dar cu cat fumezi mai mult cu atat creierul sufera, pentru ca fumul ala actioneaza si intra si el in niste procese chimice inclusiv din creier, de acolo si dependenta de nicotina si asa mai departe.
Eu zic ca dupa ce mergi la psihiatru si te pui pe picioare cu un diagnostic si un tratament adecvat, dupa aia iti va fi mult mai usor sa te lasi de fumat, dar nu uita trebuie sa ai vointa.
Si eu am reusit sa ma las de fumat, si fumam rar 1 pachet pe zi, mai mult fumam 10-12-14 tigari/zi, dar nu m-a ajutat nicio pastila minune si niciun plasture si nicio prostie au fost doar bani aruncati aiurea, ci doar vointa te face sa incetezi a mai fuma.

| StrongHeart a răspuns:

Hei,viata e destul de naspa cateodata pentru oricine, daca te ajuta, gandeste-te ca nu esti singurul prins intr-un moment mai nasol al vietii.
Vestea buna e ca problemele tale sunt chiar nesemnificative in comparatie cu cele ale altor oameni si absolut toate problemele tale le poti rezolva si poti schimba cam tot ce te deranjeaza.
Fumat? Lasa-te, stiu e foarte greu si eu am fumat mult timp si m-am lasat cu greu, ar fi bine sa realizezi ca asta e problema ta numarul 1.
In al doilea rand,dulciurile,e ok,pe langa fumat sincer, iti spun, mananca dulciuri cate vrei, nu o sa te distruga cat de distrug tigarile, ideal ar fi sa renunti complet la tigari si dulciuri sa mananci in moderatie.
Mai toti oamenii de varsta ta nu au habar unde se indreapta.Sunt chiar oameni care nici la varste mult mai inaintate nu si-au dat seama inca ce vor cu adevarat de la viata si traiesc pur si simplu viata fara sa isi puna o mie de intrebari.Invata sa traiesti momentul.
Prieteni, nu stiu, aici as zice ca daca tu esti serios cu viata ta si esti un om deschis, o sa apara prietenii involuntar.Ideea e sa iesi cat mai mult(contextul Covid iti cam pune bete in roate la capitolul asta). Iesi cu colegi de facultate,fa-ti un abonament la sala sau apuca-te de un sport,contacteaza prieteni mai vechi,vezi care pe unde e,fii tu cel care initiaza,nu astepta,nimic in viata asta nu pica din cer, trebuie sa faci lucrurile sa se intample.
Deci pe scurt, nu-ti face atatea griji, ai incredere in mine cand iti zic, problemele tale de acum o sa ti se para un fleac peste cativa ani.
Fii tu insuti si restul vine de la sine.