| PsyhoChild a întrebat:

Cum pot să nu mai fiu insecure?(nesigur pe mine)
Eu sunt genul de persoana care nu începe niciodată conversația sau dacă o fac, imi ia ceva timp și după ceva timp pot vorbi liber cu acea persoană fără să mai fiu timid sau tăcut.
Eu cred ca e ceva psihologic, nu vorbesc mult la început deoarece vreau sa vad cum e persoana respectivă pentru a sti cum să ma comport în preajma ei deoarece am avut experiențe neplăcute în trecut.
Problema este ca persoana își creează o impresie proastă despre mine dacă ma vede tacut.
Aveti niște life hackuri care ma pot ajuta?

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Pai este foarte bine daca procedezi astfel, nu ar trebui sa te schimbi! Daca esti prea ''prietenos'' din prima, tot un prost poti fi considerat, asa ca prima impresie este ca datul cu banul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la varsta mea mai am inca problema sa fiu intimidata de persoane care vorbesc urat. Si eu la inceput ma simt incremenita intre straini dar apoi cand ma obisnuiesc cu ei, raman intre cei care-mi plac si ma deschid. Deci cred ca solutia ar fi sa eviti persanele care te fac sa simti asa.

| EntertainYou a răspuns:

Nu asta inseamna sa fii "insecure".
https://www.psychologytoday.com/......s-insecure

Impresia proasta e daca continui prea mult timp tacut in timp ce in mod pasiv inspiri si altora sa se simta la fel de stanjeniti.
O persoana mai empatica te va intelege de ce esti mai timida. Pana la un punct.
Timid nu e acelasi lucru cu "insecure".
Una e lipsa de incredere in sine, alta e stima de sine scazuta.