| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap de xenofobia pentru persoanele de etnie romă? (nu le urăsc, am o oarecare teama fata de ele)
Știu că e din cauza preconcepțiilor cauzate de stereotipuri si că e greșit să gândesc asa dar nu știu cum să mi le scot din cap

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... te asigur ca mai multa lume decat crezi prezinta acea "teama", avand in vedere ca ai intrebat asta.
Dar probabil cu timpul o sa se mai diminueze.

Pana la urma, nu ar trebui sa fie legat doar de o anumita categorie, ci de oameni in general. Vorbind, conversand si interactionand cu oamenii, de orice fel, ajuta sa capeti mai multa incredere in tine si sa te adaptezi mai usor.
Iar dupa un timp, o sa fii obisnuita cu oamenii in general, si nu o sa consideri nimic deosebit la asta.
Adica o sa consideri ca, eh, este doar un om, ca oricare altul.

Dar cum ai spus si tu, din cauza acelor stereotipuri, probabil ca mereu o sa ai o retinere cand vine vorba despre asta. Doar daca ai sta mai mult in preajma lor ar putea sa treaca mai repede. Dar putin probabil sa stai.

Exista oameni bun si rai, indiferenet de... "gen".

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

N-ai cum sa-ti scoti asta din cap.
Si nu e deloc gresit ce gandesti, culmea, e realitate, 95 % din ei sunt necivilizati, violenti si prosti.
Deci nu prea ai cum sa iti scoti din minte ceva corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta pare mai degrabă tiganofobiehee hee