| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot să știu când interlocutorul vrea sfaturi sau doar are nevoie să îl ascult?
Până acum câteva zile, atunci când prietenii mei aveau vreo problemă le dădeam imediat sfaturi, chiar dacă ei nu îmi cereau asta. Pur și simplu nu înțelegeam că se poate să îi deranjeze sau să aibă nevoie doar să fie ascultați.

1 răspuns:
| AndrElle a răspuns:

Când se opresc din vorbit și cad în tăcere. Nu găsesc răspunsuri, și ție îți face o mărturisire. E clar ca vrea să-l ajuți.