| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de frica intunericului? va rog ajutati-ma, in fiecare seara dorm cu lumina aprinsa, mi-e frica de intuneric foarte rau, ce sa fac? crying Funda

Răspuns Câştigător
| CARMENCITA a răspuns:

Cu timpul iti trece.Trebuie sa te obisnuiesti sa dormi cu lumina stinsa, te vei odihni mai bine. Daca ai jaluzele ridica una sa vina lumina de afara asta daca stai la bloc.Nu te uita la filme horror sau filme mai violente.Ti-as zice sa dormi cu o lanterna aprinsa, dar mai de mult am incercat si s-au consumat bateriile repede.Gandeste-te ca nu are ce sa se intample daca stingi lumina.Stingi lumina si gandeste-te la ceva frumos cu ochii inchisi. Daca dormi cateva nopti cu lumina stinsa te vei obisnui asa. Daca ai televizor in camera desi nu este bine sa ai televizor in camera unde dormi stinge lumina si programeaza televizorul sa se stinga dupa 30 minute sau o ora. Poti totusi sa ai o lanterna langa pat pe care sa nu o aprinzi, dar sa stii ca e langa tine sau o veioza.Am avut si eu o perioada cand dormeam cu veioza aprinsa si singura m-am dezobisnuit. Daca totusi nu reusesti poti merge la un psiholog.Gandeste-te ca te vei odihni bine si nu vei consuma electricitate.Iti urez succes!