| Unuseranonim a întrebat:

Cum pot scapa de homosexualitate si sa ajung heterosexual? Simt ca nu mai suport. M-am saturat sa ma trezesc in fiecare zi si sa simt atractie fata de sexul masculin. Tot ce imi doresc este sa simt atractie fata de sexul feminin. Faptul ca neg in continuare modul in care sunt ma conduce la o lupta interioara terifianta, care se lasa cu ganduri suicidale, depresie, anxietate si poate si atacuri de panica ????. Nu am cerut nimanui sa fiu gay, niciodata cand eram mic nu m-am gandit la motivul pentru care sunt diferit fata de ceilalti baieti, eu imi doresc enorm de mult sa fiu precum ceilalti ????. Exista o presiune sociala care ma darama din acest punct de vedere. Nu voi putea fi niciodata considerat normal. Am observat ca nu prea am nimic in comun cu baietii, pentru a lega prietenii stranse, deoarece nu simtim aceleasi atractii ???? (este ca si cum creierul meu ar fi feminin, si chiar suna terifiant). Eu stiu ca motivul pentru care sunt homo este dezvoltarea creierului meu in uter, si cred ca creierul meu s-a dezvoltat diferit fata de cel al unui barbat hetero (normal). Eu chiar vreau sa schimb asta... Daca consum pastile bogate in testosteron sunt sanse sa mi se remodeleze functiile creierului? Va rog, sunt disperat ????????. Este o presiune uriasa pe capul meu. Fara mituri pagane (Adam si Eva), si orice altceva legat de religie. Poate stiti mai multe, chiar vreau sa schimb asta foarte tare

11 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Relaxeaza-te, nu e nici o problema ca esti gay. Undeva pe la 9% din populatie e homosexuala sau bisexuala.

| Dismally a răspuns:

N-ar trebui sa iti bati capul prea mult cu presiunea sociala, cu ce cred si ce vor ceilalti de la tine, oamenii sunt de rahat si te vor judeca oricum, chiar perfect sa fii, tot vor gasi ceva ce nu le place si daca nu vor gasi vor inventa... Nu stiu daca se poate schimba orienarea sexuala dar pana la asta cred ca ar fi bine sa mergi la un psiholog, te poate ajuta sa vezi lucrurile altfel.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Oricum ai lua-o, trebuie sa accepti homosexualitatea. Nu este o boala, deci nu se vindeca. Homosexualitatea a fost scoasa din randul bolilor de catre congresul psihatrilor din anul 1980. Homosexualitatea apare ca urmare a unei defectiuni produse la gena care da sexualitatea pe timpul primelor trei saptamani de sarcina.
Din punct de vedere religos, uite ce a zis Papa Francisc unui homosexual care a stat la Vatican doua saptamani: "«Știi, Juan Carlos, asta nu contează (orientarea sexuală). Dumnezeu te-a făcut gay. Dumnezeu te iubește așa cum ești. Ar trebui să te iubești și tu însuți și să nu îți faci griji în legătură cu ce spune lumea»
Nu mai lua medicamente, ca o sa aiba actiuni nefaste asupra creierului si organelor interne.
Iti recomand sa citesti despre scara homosexualitatii si ai sa vezi ca atractiile homosexuale le au mult mai multe persoane.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu stiu daca trebuie sa iei pastile cu testosteron dar e o idee foarte buna sa-ti imbunatatesti nivelul de testosteron pe cat de mult posibil. Du-te la sala sau fa sport cat mai des. Ridica greutati. Asta iti mareste testosteronul.
Nu consuma pornografie si nu te masturba. Actiunile astea doua literalmente te fac gay si iti scad extrem de mult nivelul de testosteron. Mananca sanatos.

| Unuseranonim explică (pentru CostinAlamariu):

Eu mananc sanatos, dar alimentatia nu are nicio legatura cu faptul ca simt atractie fata de barbati. "Nu consuma pornografie si nu te masturba". Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar propozitia asta nu are niciun sens. Am multe perioade in care nu consumam pornografie, chiar si nemasturbare si totusi in continuare simteam atractie fata de sexul masculin. Cand ma puneam la somn, am avut visuri umede cu barbati si nimic nu s-a schimbat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Unuseranonim):

Pai n-o sa functioneze daca doar ai "perioade". Trebuie sa renunti de tot la p0rn si m@sturbare si te asigur ca intr-un an sau doi vezi rezultate.
Oricum toata lumea ar trebui sa renunte la p0rn. E literalmente razboi psihologic indreptat impotriva creierelor tinere si nedezvoltate si oamenii sunt prea imaturi sa inteleaga asta.

| Unuseranonim explică (pentru CostinAlamariu):

Nu functioneaza lucrurile asa... In cazul asta, sunt multe alte persoane care renunta la pornografie si uite ca totusi sunt heterosexuale. Nu ai cum sa renunti la m@sturbare, deoarece e o simulare a actului sexual. Pai in cazul asta ce facem, renuntam la sex? Plus ca m@sturbarea la ambele sexe este benefica, deoarece este produsa dopamina in organism. Nu ai cum sa renunti la asa ceva (cel putin nu definitiv), desi pornografia poate fi lasata deoparte. Si chiar daca renunti, iti vei dori din ce in ce mai tare pornografie sau un material sexual. Singura posibilitate prin care renunti la pornografie este sa iti gasesti un partener, dar nici asa nu renunti la cuvantul ce incepe cu m scris de tine(nu ma lasa TPU). Daca o persoana heterosexuala renunta la pornografie devine homosexuala? Nu, evident. Nici o persoana homosexuala nu devine heterosexuala. Dar poate exista solutii, ca exista o explicatie stiintifica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Unuseranonim):

Eu doar ti-am dat un sfat. Daca vrei sa-l urmezi bine, daca nu treaba ta.
Si nu sunt de acord ca masturbarea ar fi benefica. E extrem de nociva.
Nu trebuie sa renunti la sex, ci doar la mast. Dopamina trebuie eliberata doar atunci cand realizam ceva benefic si greu. Cand luam un examen, cand ne ducem la sala si progresam cu forma fizica, cand reusim ceva grandios la care am muncit foarte mult. Pentru asta e facuta dopamina, ca sa simti placere cand ai realizat ceva tangibil, cand ai o reusita reala.

Stii cand elibereaza creierul meu dopamina?
Cand merg la sala si vad ca ridic din ce in ce mai multe kg.
Cand invat din greu pentru examene si le iau cu brio.
Cand merg la concursuri nationale si iau premii.
Cand vad ca investitiile mele imi aduc profit.

In cazurile astea trebuie sa simti placere si sa se elibereze dopamina, nu cand te uiti la clipuri cu oameni dezbracati ca ultimul ciudat dubios.

| Unuseranonim explică (pentru CostinAlamariu):

Ai dreptate, aici nu te contrazic. Dar ceea ce voiam eu sa insinuez este faptul ca tu poti renunta la pornografie, si poti elimina dopamina in situatii mai placute, dar sub nicio forma daca renunti la pornografie ti se schimba orientarea sexuala. Eu nu sunt dependent de pornografie, nu-i problema, dar de-a lungul timpului am realizat ca nu iti poti schimba orientarea sexuala. Am trait fara pornografie 6 luni intregi, fara sa ating un material p0rn0, dar nu mi s-a schimbat orientarea sexuala, desi sunt cateva imbunatatiri.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Unuseranonim):

Homosexualitatea nu este boala, deci nu se poate vindeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi acceptate așa cum ești nu nu mai schimba asta, întradevăr probabil in a fi gay e mai greu sa găsești parteneri, pentru că nu sunt multi băieți așa și aia care sunt unii sunt ciudați rău.

Si dacă aș fi pe invers nu m-aș baga cu ei in seama, tu pari a fi un tip bun.
Cea mai mare greșeală care poți să o faci, e sa incepi sa iei pastile sau mai știu eu ce care nici alea nu fac nimic, că pe interior tot nu ești fericit.