| Robert160 a întrebat:

Cum pot unii oameni să trăiască fără să simtă, fără suflet? Ce reprezintă un suflet în opinia ta? Ce rol are si ce caracteristici are? Ce sens are viața dacă o trăiești doar mental si fizic? E mai ușor nu?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Din punctul meu de vedere sufletul este acel ceva care te ajuta sa ai emotii, sa simti iubire, dragoste etc si as fi ca si goala pe dinautru fara.Nu as putea avea o viata frumoasa fara sentimente si emotii.

| Andreeush a răspuns:

Cei oamen fără suflet sunt superficiali, narcisiști.

| Emma30555 a răspuns:

Nu știu dacă e mai ușor sau nu dar e mai trist, căci emoțiile și sufletul ne fac deosebiți, și iubiți de către ceilalți, dar mai ales asa simțim ca suntem cu adevărat vii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult si bine.
De protectie.
Sa ai prea mult suflet stricã.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi,nu sufletul te tine in viața. Oxigenul e si mai important.

| HelpingHands a răspuns:

A avea suflet înseamnă foarte mult din punct de vedere religios. Ce poți să spui despre sfinții care aveau puteri miraculoase, ei ce suflet mai aveau? De fapt, a avea suflet este ceva asemănător cu ceea ce au acești sfinți. Și anume o dezvoltare interioară profundă, o relație cu Dumnezeu continuă, etc. Cum ar putea cineva să zică că are suflet dacă nu regretă greșelile sale. Iar biblia este un bun cod de reguli pentru cei care vor să aibă un suflet cât mai elevat.