| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa retraiesti anii buni si frumosi ai copilariei daca tu esti deja o persoana matura? Ceva idei inedite? happy

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Doar prin amintiri, altfel nu vad cum. Vorbim totusi de perioade diferite, vorbim de persoane cu care petreceai pe atunci timpul, persoane care poate nici nu mai sunt, ori in viata sau s-au mutat in alte locuri. Copilaria mea a insemnat anii 90-2000, vremuri total diferite de vremurile actuale, nici nu pot compara, mult mai misto pe atunci chiar daca tehnologia lasa de dorit dar per total era mult mai frumos, cu cat vremurile sunt mai simpliste, cu atat stim sa ne bucuram cu adevarat de lucrurile care chiar conteaza, privesc in jur cum s-a schimbat societatea in ultimul deceniu sau mai bine zis din 2020 si pot sa zic ca vreau sa opresc planeta.
Eu ca sa retraiesc copilaria ar insemna sa ma uit la anumite desene, meciuri de fotbal din anii aia, sa ma joc cu jucariile de atunci, apoi sa iau o minge de fotbal si sa joc pe strazile unde am copilarit cu oamenii de atunci, ar fi amuzant cum o gasca de oameni de 30 de ani alearga dupa minge si se injura sau se cearta pentru un meci de fotbal, sa dam mingea la vecini in curte si apoi sa le-o cerem sau sa sarim dupa ea : ) ), tot la anii astia sa jucam de-a v-ati ascunselea, leapsa, capra si alte jocuri de atunci. D-asta zic ca n-ar mai merge sa le retraiesti decat prin amintiri, cu practica e mai greu. Cele mai puternice amintiri din copilarie sunt anumite mirosuri, in special de mancaruri, melodii, emisiuni, persoane, etc.

4 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Uitindu-te in loc de filme pentru maturi la desene animate,cautind locuri cu multi copii,daca ai posibilitatea sa te joci cu un copil fie din vecini fie de la careva rudenie, ascultind muzica din anii copilariei, savurind mincaruri din vremea copilariei, inchizind televizorul la orice ce nu e destinat copiilor, daca faci asta macar 2 saptamini sau o luna ai toate sansele.

| Smmo a răspuns:

Facand ceva ce iti placea sa faci in copilarie si nu ai mai avut timp. Daca ai si cu cine e chiar mai bine. Mergi pe unde mergeai atunci sau in locuri asemanatoare, poate iti placeau animalele, mergi la vreo ferma, la zoo, undeva unde sa te simti tu insati. Daca e prea complicat poti sa pictezi, sa canti daca ai talent, sa faci vreun curs de mestesuguri si sa te relaxezi astfel.

| roketfire a răspuns:

Din amintiri, din povestiri alaturi de prieteni si de toti cunoscutii tai

| DariaIoana26 a răspuns:

Poti juca cu prietenii din copilărie jocurile copilăriei voastre și să stati cât mai mult împreună dacă vrei sa retrăiești anii frumosi ai copilăriei. Succes?