| mentholinks a întrebat:

Cum poti sa scapi de tristete si sa apreciezi mai mult ceea ce ai?

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Citind carti motivationale,mergand la psiholog, luand antidepresive, facand activitatile care iti produc placere, hobbyurile, relaxarea

| RAY a răspuns:

Ma bucur ca userul de mai sus a inteles ce trebuie facut, urmeaza ceea ce a afirmat, si numai sta atata pe net, socialiseaza real, internetul da depresie, plimbate mai mult

| RAY a răspuns:

| naprasnic vezi ca minti si nu e frumos, unde mam plans eu pe TPU?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce cauză are tristețea.
Dacă nu ai posibilitatea să schimbi ceva, accepți și ignori sau îți trăiești supărarea.
Dacă poți schimba ceva,dar alegi să te plângi și să nu faci nimic (vezi Avaloh și Ray),atunci îți meriți soarta.
Și totuși, din puțina mea experiență de viață, de fiecare dată când am fost tristă m-am refugiat în ceva:un hobby nou, o conversație cu o altă persoană, altă carte, încerc vreo rețetă etc. Ideea e să fie ceva nou despre care nu știi nimic tocmai pentru a te obliga să te concentrezi în altă parte. Bonus: găsești lucruri noi care îți plac. Sau nu îți plac.
Iar pentru a doua parte a întrebării, apreciezi ceea ce ai când deja ai pierdut sau ești pe cale de a pierde ceea ce ai. Sau când vezi alte persoane ce duc lipsă de ce ai tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand ceea ce ai, acoperind golul care iti cauzeaza tristetea. Atunci daca inca esti trist, inseamna ca nu ai nimic.