| 1Mihai1 a întrebat:

Cum realizez un text argumentativ?

3 răspunsuri:
| BarBye a răspuns:

Imediat dupa ce ai lecturat citatul dat trebuie sa te gandesti daca esti pro sau contra, desi e recomandat sa nu fi intr-o extrema sau alta ci sa alegi calea de mijloc. Daca alegi calea de mijloc arata si faptul ca ai maturitate-n gandire.

Incepe textul argumentativ cu formulele tipice:

-Cred ca.

-(Nu) Sunt de acord cu.

Apoi treci direct la argumente. De cele mai multe ori se cer doar 2 argumente pe care le poti introduce-n text prin formulele:

-In primul rand, In al doilea rand.

-De asemenea, bineinteles

-Etc.

La partea asta e bine sa folosesti expresii/locutiuni/structuri ce atrag atentia, unele din cele mai bune fiind: adaugand urmatoarele, dupa toate, din nou, de asemenea, pe langa toate, sa nu uitam, dupa cum am spus, si acum, oricum, oricat, la fel ca, ma bazez pe, etc.

Daca tema cate ti-a picat nu este tocmai pe placul tau si nu sti cu ce exemple sa iti susti argumentele nu strica sa improvizezi. Folosind formulari precum 'conform unor studii', 'in urma unor sondaje', etc. este foarte greu sa fi contestat. Nu va sta nimeni sa se intereseze cand iti citeste textul.

La sfarsit puneti concluzia cat mai concis. Din nou o introduceti prin anumite formule specifice.

E bine ca textul argumentativ sa nu contina prea mult "bla bla" si ideile sa fie exprimate cat mai clar. E bine sa puneti intrebari cititorului astfel incat sa demonstrati ca ganditi si sa-l duceti pe acesta cu gandul la anumite exemple din viata cotidiana. De asemenea dati textului o nota cat mai personala, dar nu folositi un limbaj colocvial.

| Maria_Emanuela_1994 a răspuns (pentru BarBye):

Stiu ca iti raspund dupa aproape un an dar in caz ca mai intra alte persoane,formularile de la inceput nu sunt corecte, si citez dintr-o varianta de bac: "Formularile de tipul "Sunt/nu sunt de acord cu afirmatia/Autorul are dreptate cand afirma ca/Afirmatia autorului este corecta" nu se considera ipoteza. " happy Asadar, la inceput puteti folosi formulari precum: "Parerea mea este ca afirmatia"; "In mod cert, afirmatia"; "Cu siguranta, afirmatia" big grin