| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa adorm usor? Solutii fara pastile, somnifere si laptic caldut?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

1.Respectă-ţi ceasul intern. Organismul uman are un ritm propriu, numit ritm circadian. Oamenii au obiceiuri bine înrădăcinate, după care trăiesc, chiar şi instictiv. De aceea, mergi la culcare la aceeaşi oră şi trezeşte-te la aceeaşi oră întotdeauna. Organismul tău va învăţa asta şi se va comporta ca atare. Astfel vei adormi mai uşor şi vei reuşi să stai treaz fără să fii stresat.

2. Evită somnul din timpul zilei. E recomandat doar bebeluşilor şi copiilor preşcolari, care trebuie să crească şi să acumuleze energie. Tu deja ai energie, nu e nevoie să mai şi dormi pentru ea.

3. După ora 6 seara, evită alimentele şi băuturile care conţin cofeină sau sunt foarte condimentate.

4. Păstrează-ţi camera in care dormi curată şi aerisită. Senzaţia de confort e una din cele mai importante senzaţii în alchimia somnului.

5.Fa exercitii fizice. Cu cateva ore înainte de a dormi, făcâteva mişcări de încălzire. Adrenalina rezultată te va încălzi o perioadă, ulterior, prin răcire, corpul simţind nevoia de somn.

6.Fă o baie fierbinte. Te va relaxa enorm şi iarăşi, procesul de răcire a corpului te va trage la somn.
Succes!

1 răspuns:
| Dania19 a răspuns:

Eu de exemplu adorm mai usor daca ascult muzica lenta de exemplu yiruma happy